TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Antonio Macedonian @amiloshoski
#reach: 59348   ( 504th )
#followers: 7761   ( 262nd )
#1
Македонија/ Macedonia е името на народната воља, согласно референдумите од 1991 и 2018 година!
Искористи ја за таа цел секоја можност, секоја акредитација, секој потпис и обележје, дома и во странство, во име на правото на самоопределување и достоинството на секој Македонец! https://t.co/ycKqFaN6gx
61ReTweets200Favorites·Details
#2
1€ за Виц'то, 1€ за Notre Dame! https://t.co/gbeQ4c95zX
50ReTweets125Favorites·Details
#3
Го знам Стево Пендаровски од 2000г и како портпароли заедно сме биле пред камерите на десетици новинари во кризната 2001, но и на ТВ расправи за политика овие 15 години.
Но, никогаш досега не сум го видел Стево така НЕРВОЗЕН и напнат, како на денешната Дебата на Сител. Има нешто! https://t.co/GaaYlnx83X
38ReTweets139Favorites·Details
#4
Стево Пендаровски 2013/16та: Ахмети и ДУИ се дел од криминалците на "режимот на Груевски", кои ги полнеле избирачки кутии и му ја украле изборната победа во 2014та година.
Денес Пендаровски тврди дека Али Ахмети е невин!
#Амнезија и #хипокризија на Алсат Телевизија!! https://t.co/iPUvxJxVT2
39ReTweets96Favorites·Details
#5
Владата не е крива:
Пожарите се политички подметнати
Економската нула од Германците, политички подметната
Немањето датум за ЕУ, епидемијата на морбили се политички подметнати
Зголемувањето на акцизата е политички подметнато
Палењето на возила за рекет во СК е политички подметнато https://t.co/COJCVh2iCW
31ReTweets92Favorites·Details
#6
Браво Наташа
вети гасификација на Битола, нов спортски комплекс, Копанки, филтри за РЕК, чист воздух, нов современ пазар, нови улици, велосипедски патеки и противпожарно црево.
Епа, цревото стигна - зборот е збор! https://t.co/QpEzA3bBAg
32ReTweets87Favorites·Details
#7
а. @Zoran_Zaev тврди дека лани сме добиле датум за преговори
б. @Bujar_O тврди дека ќе го добиеме сега во Јуни
в. @NDimitrovMK ќе лета за Берлин за да провери кој од овие двајца (не) лаже?! https://t.co/LtExlJZrIH
31ReTweets64Favorites·Details
#8
#Macedonia celebrates handball Champions for the 5th time
Vardar 🇲🇰 26:23 🇭🇷 PPD Zagreb
#SEHAFinal4 https://t.co/sd382HNgf7
21ReTweets88Favorites·Details
#9
Додека ФБ чека во ред на Табановце да инвестира, идентитетот зацврстен бетон! https://t.co/uPVRBV5cFB
25ReTweets75Favorites·Details
#10
Кој имаше подобар настап и покредибилни одговори за состојбите во Македонија на ТВ-дебатата на Канал5? (pls RT):
35ReTweets39Favorites·Details
#11
Ова со ИВЗ изгледа како СДСМ и ДУИ да глумат кавга и ја користат личната нетрпеливост меѓу Мухамед Зекири и Реис Реџепи за да предизвикаат уште помал одзив кај гласачите, за да не се постигне цензусот, а собранискиот другар на @Zoran_Zaev и Ахмети, Талат, да биде в.д Претседател.
24ReTweets67Favorites·Details
#12
Nice opportunity meeting @AliSahin501 in the Council of Europe & exchange thoughts about #Turkey & #Macedonia https://t.co/tbmsXmn3PY
7ReTweets113Favorites·Details
#13
Purchasing Power 2018 Europe, ranking:
1 Lichtenstein
7 Austria🇦🇹
13 France🇫🇷
19 Slovenia🇸🇮
24 Greece🇬🇷
28 Croatia 🇭🇷
31 #Montenegro
34 #Bulgaria 🇧🇬
35 #Serbia 🇷🇸
36 #Bosnia
37 #Macedonia
38 #Albania https://t.co/rIY6Z7GA0D
27ReTweets44Favorites·Details
#14
Каевски: Заев е новиот Тито!
..,изгледа Пендаровски е Пинки. https://t.co/wAAt9KhDAw
20ReTweets63Favorites·Details
#15
Most 'miserable' countries, 2018:

1. Venezuela
2. Argentina
3. Iran
4. Brazil
5. #Turkey
6. Nigeria
7. South Africa
8. #Bosnia & Herzegovina
9. Egypt
10. #Ukraine
11. Nicaragua
12. Jordan
13. Uruguay
14. Honduras
15. #Macedonia

(Economist Intelligence Unit)
24ReTweets35Favorites·Details
#16
Петре Шилегов:
1. Ова не е време за утврдување на индивидуална одговорност
2. Не ја казнувајте државата ако сметате дека треба да биде казнет @SDSMakedonija https://t.co/aSPub5h7VW
22ReTweets41Favorites·Details
#17
Human Capital Index, World Bank 2018 Report:
1 Singapore
10 Sweden
12 #Germany
26 #Serbia
35 #Croatia
42 #Bulgaria
43 #Greece
53 #Turkey
54 #Albania
55 #Bosnia
58 #Montenegro
67 #Romania
81 #Kosovo
88 #Macedonia

https://t.co/K0uajuBMpf
19ReTweets42Favorites·Details
#18
#Macedonia, 1st round presidential elections (unofficial results):

× Pendarovski (Gov.coalition SDSM, DUI, Alternativa) 320.000
× Siljanovska Davkova (opposition VMRO-DPMNE): 318.000
× Reka (opposition Alliance, BESA) 78.000
× Invalidated ballots 30.000

Low turnout of 42% https://t.co/QmgBHSlROl
16ReTweets45Favorites·Details
#19
Претседателот на Европската Народна Партија со отворена поддршка за Проф. Силјановска @gogamkd, како поттик за исполнување на критериумите за почеток на преговорите со ЕУ. https://t.co/xdKuWpOyQV
13ReTweets44Favorites·Details
#20
Ако фирмите на Премиерот, на брат му и братучедот имаат одличен бизнис, тоа не значи дека добар концепт за економијата на државата и животот граѓаните! https://t.co/wjq3EVBEzN
14ReTweets33Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Зоран Заевzoran_zaev4
2SDSM (СДСМ)sdsmakedonija2
3Stevo Pendarovskispendarovski1
4Никола Димитровndimitrovmk1
5Ali ŞAHİNalisahin5011
6Michael Martensandric19611
7Thorbjørn Jaglandtjagland1
8Blerim Rekapr_blerimreka1
9Сушанто Ројsusantoroj1
10Bobi Hristovbobihrist1