TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евиан @aveevian
#reach: 50854   ( 467th )
#followers: 4707   ( 717th )
Најважни луѓе во животот: оној кому се јавуваш прв да ја соопштиш убавата вест, оној од кого бараш "држи ми среќа" кога срцето ти е во петици и оној кому, без двоумење, би ја дал првата палачинка, а непцето ти плаче да ја вкуси таква убава, топла.. Луѓе? Најверојатно човек.
26ReTweets138Favorites·Details
Сив бил денот, мрачен... На ви боја! https://t.co/W1BjCTFeNr
9ReTweets143Favorites·Details
Есента е љубов и треба да мириса така, на тиква и чоколадо, на цимет и ванила, на карамелизирани оревчиња.. Љубовно. https://t.co/XoIUqGImDO
7ReTweets99Favorites·Details
Постои љубов. Силна, моќна, интензивна. До клетка длабока. Посветена. Непроменлива. Љубов со гравитација на црна дупка. И цел универзум ѕвезди над неа.
Не умее секој да љуби така. Нема секој храброст да биде љубен така.
16ReTweets39Favorites·Details
Хризантема, или "Те љубам" на есенски... https://t.co/w0a3mgR3wh
7ReTweets74Favorites·Details
Перспективи https://t.co/vmxOavtGjd
8ReTweets59Favorites·Details
Денов е за гумени чизми, дождовен мантил и жолт чадор. Врел чај од мајчина душичка, со лимон и рум. И некој под чадорот, со топли дланки, да те држи за рака додека шеташ низ паркот и шлапкаш во вирчињата.
8ReTweets56Favorites·Details
Тој да врне долго, упорно, постојано, таа да го пие жедно, посветено, до капка. Таква есен.
11ReTweets46Favorites·Details
"Во една книга на Jostein Gaarder се вели: На оваа планета живеат пет милијарди луѓе. И одеднаш, некој човек засакува одредено суштество и не сака да го замени со ниту едно друго!"
- "Јас и Лин, отпосле "
12ReTweets42Favorites·Details
Open your heart, I'm coming home https://t.co/WtbvIIrP0B
2ReTweets71Favorites·Details
Многу љубов треба за да разбереш.
13ReTweets37Favorites·Details
Мали, смотани нешта кои живот значат. Како поглед. Како допир. Како присуство.
11ReTweets38Favorites·Details
Кога некого сакаш, се што ќе направи е потврда зошто го сакаш.
Кога не го сакаш, и дишењето му е погрешно. Не го сакаш и тоа е толку оправдано, толку нормално. И толку непоправливо.
9ReTweets36Favorites·Details
Љубена - Тоше
https://t.co/cgmsMw7gzz
8ReTweets39Favorites·Details
Сакам да сум дожд. И да го накиснам до гола кожа.
7ReTweets38Favorites·Details
Ако не те чека
Пред купатило, додека се тушираш
Во ходник, кога далеку од дома си бил
Во кревет, кога и на себе забораваш
Во темница, кога да светиш не успеваш
Не е таа твоја Lady, душо.
7ReTweets36Favorites·Details
Ајде на спиење, штедете малку струја! https://t.co/rg06THTA95
0ReTweets56Favorites·Details
Денес ве прашуваат што мислите. Еднаш на неколку години. Кажете им. И толку.
Не дозволувајте да ви влезат во домот, на трпезата, во креветот. Во твит ги мразам кога ќе ми се пикнат, не пак во она што е интимно мое!
Гласајте и оставете го гласот таму. Чувајте си го мирот.
6ReTweets29Favorites·Details
"Пак те сонував", на мачковски. Со насмевка. https://t.co/aKfXleAotK
3ReTweets34Favorites·Details
"Љубовник! Реков љубовник. Изговарам и гласно. За да може да се слушнам. И ти што читаш, изговори гласно ЉУБОВНИК. Како звучи. Како одамна вкусена чоколада со вкус на цел бадем и јаболко, се разбира и цимет, помеѓу"
- "Јас и Лин, отпосле"
5ReTweets21Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1епсилонneskafena3
2b®gasimilacija2
3Εφτελιαeftelijanamajka2
4Madamevictoriaoeillet1
5Бибиthe_bb_1
6L__lence__1
7Холи Голајтлиbreakattyffanys1
8Biserazamislena1
9tdimitartdimitar1
10Quo Vadismalizokica1