TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Larysa Dir @dir_larysa
#reach: 16255   ( 570rd )
#followers: 142   ( 20460rd )
Високо го цениме учеството на @Bujar_O на Бучанскиот самит во врска со одговорноста на русија за злосторствата во Украина и поддршката на Декларацијата за одговорност за најтешките злосторства според меѓународното право извршени на територијата на Украина- https://t.co/4Mz53Rdrjd https://t.co/jq2v94CXEE
5ReTweets27Favorites·Details
Денес го почитуваме споменот на 7.144 македонски Евреи кои пред 80 години беа депортирани во логорот на смртта во Треблинка.
#WeRemember #NeverAgain https://t.co/GUVH94B3Aw
6ReTweets14Favorites·Details
399-ти ден.
Навршува 1 година од откривањето на масакрот на 🇷🇺 во Буча.
Буча е мрачен симбол на грозоморните 🇷🇺 злосторства.
На 31.03, лидерите на државите ќе се соберат во Кијив за да дискутираат за изведување пред лицето на правдата на сторителите на ова злосторство
@UKRINFORM https://t.co/zEGE1GmGub
5ReTweets17Favorites·Details
374th day since russia invaded. 1,322 objects of cultural infrastructure have already been damaged because of russian aggression against Ukraine. https://t.co/cWk5NYhZTj
5ReTweets13Favorites·Details
390-ти ден од почетокот на инвазијата од големи размери на рф во Украина.
Воздушните тревоги се слушаат низ целата територија на Украина.
русите тероризираат и убиваат цивили, вклучително и волонтери. На фотографијата има гранатиран волонтерски автобус:

#RussiaIsATerroristState https://t.co/YSc9SuoU3V
5ReTweets13Favorites·Details
405 ден. Државата-терорист и членка на #ОБСЕ рф вчера гранатираше 111 населени места на 🇺🇦при што загинаа 5 лица, а 5 беа повредени. Секојдневно рф го убива и тероризира население на 🇺🇦
Само навремената воена помош од партнерите на 🇺🇦 ќе ги спаси животите на🇺🇦
#UkraineUnderAttack https://t.co/OkbH5qW7XM
5ReTweets9Favorites·Details
На 03.04.2023 година, под покровителство на Првата дама на 🇺🇦 Олена Зеленска, се одржа свечено отворање на „Украинската полица за книги“ во НУБ „Св. Климент Охридски“.
Украинските книги се со слободен пристап во срцето на Скопје.
Голема благодарност до НУБ „Св. Климент Охридски“. https://t.co/nSd5v70PNc
3ReTweets9Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Bujar Osmanibujar_o1