TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dimitar Kovachevski @dkovachevski
#reach: 65996   ( 20th )
#followers: 3087   ( 1369th )
Изградивме 1300км нови патишта во последните 5 години. Градиме квалитетна инфраструктура која на долг рок ќе придонесе кон нашиот економски развој и ќе овозможи подобар живот за сите.

Градиме патишта кон нашата европска иднина.
Нема недостижна цел! https://t.co/NVsMEmFWHY
68ReTweets46Favorites·Details
Во разговор со претседателот на Украина, @ZelenskyyUa, ја пренесов поддршката за украинскиот народ во воената агресија која Русија ја врши врз Украина. Како НАТО членка ќе продолжиме со поддршка.

Пренесов и дека како премиер на земја претседавач со ОБСЕ ќе ја посетам Украина. https://t.co/1sntezpJwX
28ReTweets93Favorites·Details
Имаме највисока минимална и просечна плата досега, историско покачување на пензиите, рекорден број странски директни инвестиции во технолошко-развојните зони. https://t.co/HfePCQeN8c
26ReTweets33Favorites·Details
I am deeply saddened by the terrible news of earthquake in Türkiye.

On behalf of the citizens of North Macedonia I express deepest condolences to @RTErdogan for the lost lives and a well recovery to the injured. 🇲🇰🇹🇷
11ReTweets86Favorites·Details
На 151 година од раѓањето на големиот револуционер Гоце Делчев, се поклонуваме пред неговото визионерство за современи цивилизациски вредности. Денес се стремиме Северна Македонија да е едно општество за сите, идна членка на ЕУ. https://t.co/SoTBig7mlv
14ReTweets56Favorites·Details
Европската комисија предложи да се обезбеди нова помош до 100 милиони евра за Северна Македонија. Неизмерно ја цениме поддршката која Европската Унија ни ја обезбедува на патот да станеме дел од европското семејство, посебно сега кога се соочуваме со економска и енергетска криза.
10ReTweets43Favorites·Details
Верувам во целта и работам напорно таа да се оствари. Донесовме најголем пакет антикризни мерки во регионот и започнавме преговори со ЕУ.

Уставните измени се целта која што мораме да ја оствариме. Сите политички партии имаат одговорност во градењето консензус за влез во ЕУ. https://t.co/tZRHSYqh06
13ReTweets26Favorites·Details
Вечерва разговарав телефонски со советникот на Стејт департментот, @CounselorDOS, за повеќе актуелни прашања.

Низ разговорот заклучивме дека Северна Македонија е држава којашто постојано напредува, за што имаме и целосна поддршка во евроинтеграциите. https://t.co/J7oQI24aNB
10ReTweets38Favorites·Details
На вонредна владина седница донесовме одлука за испраќање итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес.

Сочувствуваме со нашите пријатели за ужасните последици од земјотресот и ќе преземеме сѐ што е можно за спасување животи од урнатините и поддршка на населението.
8ReTweets44Favorites·Details
Македонскиот јазик е непроценливо богатство кое мораме да го чуваме и негуваме. Денес јасно и гласно насекаде во меѓународната заедница се употребува терминот „македонски јазик“.
Продолжуваме да работиме активно и посветено во насока да го зачуваме нашето културно наследство. https://t.co/UOAtdOTEhB
8ReTweets43Favorites·Details
Горд сум што старото училиште „Димитар Влахов" во Љубојно станува Центар за промоција на македонскиот јазик. Веќе се преземени активности за реконструкција и ревитализација на објектот и негова адаптација.

Оваа Влада се определи за заштита и афирмација на македонскиот јазик. https://t.co/V6JFK5MKHh
8ReTweets32Favorites·Details
Највисока реализација досега на капитални инвестиции во вредност од 465 милиони евра. За оваа година во буџетот испланиравме дури 51,8% повисоки капитални инвестиции. Сето ова го правиме за да обезбедиме европска перспектива на земјата и европски услови за живот на граѓаните. https://t.co/VUXg0nzP1Y
10ReTweets23Favorites·Details
Топло добредојде за @CounselorDOS денеска на средба во Скопје.

Нашето силно стратешко партнерство со САД е од голема важност во претстојната година која е исполнета со предизвици и кај нас, но и глобално.

За предизвиците и за други теми ќе разговараме на денешните средби. https://t.co/HsbOjajbWj
6ReTweets31Favorites·Details
Постигнавме стратешки цели кон кои се стремевме како Влада. 100% ги покриваме потребите за струја за домаќинствата и за малите потрошувачи со домашно производство.

Не дозволивме покачување за 99.2% од домаќинствата, а за 20% ја намаливме цената за малите потрошувачи. https://t.co/2hgc9l6t4m
8ReTweets19Favorites·Details
Инвестираме во нашите сегашни и идни генерации. Инвестираме во науката, во образованието.
Инвестираме во иднината на нашата држава! https://t.co/sMj3aq6wEc
9ReTweets14Favorites·Details
Странските инвестиции и новите работни места се најдобар показател за раст на економијата.
Нашата главна цел е да обезбедиме европски живот и стандард за нашите граѓани тука, дома, во својата држава.
2023 година ќе биде година на економски напредок! https://t.co/bDE0e7BO2X
8ReTweets18Favorites·Details
Пред нас се најреални шанси досега за членство на Северна Македонија во ЕУ до 2030-та година и нема да дозволиме никој да ја загрози европската агенда.

2023 година ќе ја тестира зрелоста на сите лидери и пратеници. Големите постигнувања бараат големи одлуки. https://t.co/ZkykNB5UVQ
7ReTweets19Favorites·Details
На денешниот Совет за безбедност разговаравме за повеќе теми, како што се нашето претседавање со ОБСЕ и потенцијалот што претседавањето го носи во однос на состојбата со војната во Украина, како и за состојбата на северот на Косово која во моментов се смирува. https://t.co/saQyejvuoh
5ReTweets26Favorites·Details
Напорната работа и посветеноста секогаш даваат резултати. Oд самите свои почетоци работам посветено за да створам вредности за мене, моите најблиски, општеството и сега за целата држава.
Несебично продолжувам да се заложувам за да продолжиме сите заеднo успешно да напредуваме. https://t.co/clVwYTfud7
8ReTweets14Favorites·Details
Денеска присуствував на божиќниот ручек приреден од Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан. Во духот на овие празнични денови му посакав добро здравје и долговечност во успешното вршење на неговата должност. https://t.co/8km2HSTSmP
5ReTweets25Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии