TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гордана Сиљановска Давкова @gogamkd
#reach: 53553   ( 679th )
#followers: 2526   ( 1536th )
#1
Ниту некој создал „ВЕШТАЧКА“ НАЦИЈА, ниту, пак, МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК е есперанто. И кога сме немале национална држава, сме биле МАКЕДОНЦИ, кои говорат ПРЕКРАСЕН МАКЕДОНСКИ јазик.
47ReTweets237Favorites·Details
#2
Сликата со г-дин Дехари наликува на политичка средба во штабот на УЧК, а не во канцеларија на градоначалник на Кичево, град во Република Македонија! https://t.co/SSwQThdQML
37ReTweets208Favorites·Details
#3
„Гласачите, при давањето лична карта, КРАТКО ЌЕ ЈА ТРГНУВААТ МАСКАТА за да може да бидат идентификувани!”

-Фасцинантно!
36ReTweets191Favorites·Details
#4
Се прашувам: како може некој, па макар и држава да е, да ми ги ФАЛСИФИКУВА личните документи, но и МОЈОТ ЖИВОТ, ИЗМИСЛУВАЈЌИ И ЛАЖЕЈЌИ дека сум се родила, сум раѓала и сум се омажила во „Северна Македонија“ иако таква држава не постоела во тие ВАЖНИ моменти.
38ReTweets184Favorites·Details
#5
За оние кои РЕКЕТОТ го нарекуваа ПОТКУП, не е чудно ПОТКУПОТ да го нарекуваат ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА, а партијата-"Црвен Крст."
35ReTweets184Favorites·Details
#6
Регистрирале компанија за интернет портали од Муртино. Тоа е таа Силиконска долина на Македонија.
27ReTweets127Favorites·Details
#7
Нека ни е честит овој голем празник, Денот и Големото дело на Св. Кирил и Методиј. Нивните заложби се потврда за нашиот македонски идентитет, за македонскиот јазик, македонската култура, традиција и историја. Обврска е да ги чуваме и афирмираме.
Ви посакувам убав празничен ден. https://t.co/4FleNV7Abw
15ReTweets155Favorites·Details
#8
Во врска со постојаните идентитетски отстапки кон соседите: не може да влезеш во ЕУ како „никој„ за таму да станеш „некој„.
24ReTweets113Favorites·Details
#9
... Министерката за одбрана и градоначалникот МОРА да знаат дека членот 20, став (4 ) на Уставот на Република Македонија забранува воени или полувоени здруженија што не им припаѓаат на вооружените сили на Република Македонија.

Или, ова не важи за СЕВЕРНА и за Кичево?
23ReTweets98Favorites·Details
#10
За жал, со тебе не треба да замислуваме. Гледаме, живееме...Пола партија ти е во изолација, а ти правиш споредби. Држи се до статистика и реалност! Овие бројки не се кажуваат, забораваат, па негираат. За среќа, Македонија стекна колективен имунитет од вирусот наречен заевизам. https://t.co/aXBlXzQjNo
20ReTweets96Favorites·Details
#11
Доцната кодификација на МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК не значи дека ТОЈ „НАСТАНАЛ“, односно „БИЛ (И)ЗМИСЛЕН “ во 1945, ами дека ВЕКОВНАТА БОРБА, потврдена со АНТИФАШИСТИЧКАТА, се КРУНИСАЛА со МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНА ДРЖАВА, како ПОТВРДЕНА ЕВРОПСКА И БАЛКАНСКА РЕАЛНОСТ ...
14ReTweets104Favorites·Details
#12
Носталгичен за Струмичкиот карневал, Заев ги замислува изборите како политички бал под маски!
19ReTweets83Favorites·Details
#13
Прекрасни сте! Дијаспората е нераскинлив дел од Македонија. https://t.co/w8pnGFIroT
8ReTweets104Favorites·Details
#14
„Без јазикот ќе си недостигаме самите на себе, оти само јазикот никогаш не нè оставил сами и тој памети многу повеќе отколку што ние можеме да заборавиме“. – Петре М. Андреевски https://t.co/FhVQQl2DUr
14ReTweets84Favorites·Details
#15
Одлуката на Уставниот суд за поништување на Уредбата врзана за надоместоците за СЈО има дејство ex tunc, односно ги поништува сите акти и дејствија од моментот на донесувањето на неуставната уредба, што ќе рече дека треба да се вратат и исплатените пари. HIC RHODUS, HIC SALTA!
13ReTweets78Favorites·Details
#16
Слушајќи ги и читајќи ги зелените градоначалнички „бисери“, мислам дека на конкурс за „најзелен„ Европски градоначалник, би немале конкуренција! Ако немаме шанси да бидеме зелена Европска престолнина, ама позеленуваме од неговите зелени изјави и навреди тука сигурно победуваме!
11ReTweets79Favorites·Details
#17
Одлуката за воведување карантин, за време на Рамазан, не смее да се базира на т.н “верска еднаквост“.
Ако православните беа затворени на Велигден, не значи дека сега треба и муслиманите. Мерката треба да биде пропорционална на реалната закана, согласно фактичката ситуација.
11ReTweets77Favorites·Details
#18
Кога привилегираните одлучуваат

Привилегираните си ги укинаа мерките за државен карантин и задолжителна самоизолација. За нас, народот, останува да важи 14 дена државен притвор“ + 14 дена домашен „притвор“. Живот за сите е всушност живот за нив, а тортура за нас, останатите.
11ReTweets71Favorites·Details
#19
Очекувам во јуни, од ПОЛИЦИСКИ ЧАС да НЕ ВТУРНАТ НА ГЛАСАЊЕ, кое ќе го мониторира „непартискиот“ ЦИВИЛ,жртвувајќи се за „ФУНКЦИОНАЛНА ДЕМОКРАТИЈА во „МК. СКОПЈЕ“!
Ако победи на еднопартиските „ИЗБОРИ“, г. Заев ќе добие НОБЕЛОВА НАГРАДА за КВАНТЕН СКОК ВО 1994, па дури и во 1949!
11ReTweets70Favorites·Details
#20
По жртвувањето на историјата и идентитетот, спремни се да го загрозат и нашето здравје, само за да останат на власт, па макар и довршиле со нас! Зарем очекуваат да се саможртвуваме за нив? #ЗдравјетоНаПрвоМесто
11ReTweets68Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии