TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КраФТ @kraft_mk
#reach: 43826   ( 129th )
#followers: 2150   ( 2086th )
Милитаризираните електронски дувла задолжени за постојана хороризација на јавниот дискурс имаат нова гадна и лажна кампања. Овојпат се "сведоштва" на "дрога во пијачките", фентанил, масовни самоубиства во Македонија и сите пропратни филмови.

Не им давајте опсег.
21ReTweets46Favorites·Details
Поради с т р а в од негативна реакција од десницата, нема да се емитува.

Во 🇬🇧.
Од Би-Би-Си.
В о 2 0 2 3 - т а .
https://t.co/NmvSOgAQsw
17ReTweets50Favorites·Details
Ни во Штип ни во Велес.

- Во Радовиш, С о м у н .

* Во фурна (баш фурна) Марфи. https://t.co/DqMiuPpdZB
12ReTweets65Favorites·Details
Не ми веруваат дека секоја Недела на полноќ а од подземните катакомби на Скопје, излегуваат мали.

- Мали скопилиња кои влегуваат во семафорите на сите раскрсници и инсталираат најнов алгоритам за максимално сообраќајно расштелување.

Биле нешто лути на скопјани, од поплавата `62
12ReTweets58Favorites·Details
Зашто (во 🇲🇰) не (ни) се случуваат убави работи, од 1990-та.

1 и 2: 🇷🇸Србија, 22-ри февруари 2022-ра.

3: 🇷🇸Србија, 21-ви Март 2023-та. https://t.co/REIQxSBi89
13ReTweets39Favorites·Details
Некој го прогласи за најубав момент во историјата на интернет кој денес полни 6 години.

- Петок. https://t.co/ZZiiJdMzNl
6ReTweets54Favorites·Details
Уф. Оф.

Поради ненаплатен долг поголем од две милијарди рубљи, 🇰🇿 го заплени.

- 🇰🇿Казахстан го заплени имотот и опремата на (🇷🇺ЦЕНКИ) «Центр эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры».

🇷🇺ЦЕНКИ е оператор на космодромот Бајконур во 🇰🇿.
🇷🇺ЦЕНКИ e 🇷🇺@roscosmos.
9ReTweets28Favorites·Details
Србија им даде тоа што Македонија го *нема.

- Моќна, турбо-фолк сцена каде што единствено можат/можеа да се остварат, и тоа е тоа.

*За жал.
*Да, за жал.
7ReTweets30Favorites·Details
Екстремен феминизам не постои. Толку е твитот.
5ReTweets26Favorites·Details
Процент на деца родени вон брачна заедница.

1. 🇮🇸 Iceland – 69.4%
2. 🇫🇷 France – 62.2%
3. 🇧🇬 Bulgaria – 59.6%
4. 🇳🇴 Norway – 58.5%
5. 🇵🇹 Portugal – 57.9%
-----------------------
🇲🇰: 13% односно во повеќето години, на дното на листата.

виа @EU_Eurostat
https://t.co/ed8kI3Y4FJ https://t.co/JVb828OZKr
8ReTweets13Favorites·Details
Ова ќе е големо.

Најнов и најсилен генетски доказ дека пандемијата односно вирусот САРС-КоВ-2 е со животинско потекло.

- Од ракун-куче.

Виа @KatherineJWu
https://t.co/IBmLAzxJTW
7ReTweets13Favorites·Details
Нишка на денот. https://t.co/vPpsJ2uqOF
7ReTweets11Favorites·Details
Раст на депресија, самоповредување и самоубиства.

🇺🇸, адолесценти, од 2001 до 2018-та.

- Нарушено ментално здравје на девојки и млади жени, индикатори.
- Период 2001–2018. https://t.co/bJl1hZ6HRl
6ReTweets13Favorites·Details
.@kraft_mk
Многумина на балканов на возраст од +50 (a поготово над +60) на прашањето за појавата (80"ти) на СИДА, програмирано ќе ви одговорат: "потекнува од лабараторија од САД за да се уништел педерлукот".

- Залудно Горбачов се извинуваше.

ПДФ⏬️https://t.co/lEXYtHNuyv https://t.co/x1wMi99bNZ
6ReTweets9Favorites·Details
Новинари на @KRIKrs претставувајки се како заинтересирани идни клиенти, успешно демаскираат гнездо за организирано ширење на кампањи за дезинформации, закани, лаги, паника, терор и страв.

- Четиво на денот.

виа @DraganaPeco
пинг @IrlMacedonia

https://t.co/0XGyVo7Vr2
5ReTweets13Favorites·Details
🇹🇳Тунис е најмала и најсеверна земја во северозападниот дел на Африка или на 145 км јужно од (🇮🇹) Сицилија, со 1300 км брег на Средоземното Море. Властите на 🇹🇳 донесоа историска одлука.

🇹🇳: како стратешки ресурс водата во 🇹🇳 повеќе нема да биде достапна 24 часа. https://t.co/MxfBCcLWL3
4ReTweets13Favorites·Details
На 1-ви Април во оваа 2023-та, 🇷🇺 ќе го превземе претседателство со Советот за безбедност на 🇺🇳.
5ReTweets8Favorites·Details
За кога ќе ви здосади ВИ.

➡️https://t.co/8otapdlYYL https://t.co/NT1dDAVFL0
4ReTweets12Favorites·Details
Популизмот во цел свет е содржина со јасна категорија а политичкиот флерт и емитувања се јасно регулирани со одредбите за рангирање на содржини според возраста.

- Популизмот во Македонија е посебен нерегулиран жанр и феномен кој се уште се емитува низ дневните шпалти. https://t.co/WEczky1VKG
3ReTweets15Favorites·Details
.@kraft_mk
🇲🇪 на патот кон 🇪🇺 го одбра својот прв миленијалец (1986) за свој претседател.

🥇🇲🇪 @JakovMilatovic https://t.co/eK83SAejOw
2ReTweets5Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1IRLMacedoniairlmacedonia1
2Грeвastrogrev1
3Donatello™petrusevski131
4Konrad-Adenauer-Stiftung North Macedoniakas_mkd1
5Солид Снејк Спутникsatelite_chris1