TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МАРХ @mapx_mk
#reach: 29130   ( 746th )
#followers: 414   ( 10066th )
Ретко интервју каде архитектот Јанко Константинов го презентира своето најпознато дело - Телекомуникациски центар - Скопје.
Извадок од емисијата „4 х 7“,
Телевизија Скопје,
1975
Повеќе на линкот 👇
https://t.co/k34l6n5Qjo https://t.co/lSl5wVNw6p
11ReTweets64Favorites·Details
Се навраќаме повторно на маркантниот Хотел „Дрим“ во Струга, овојпат со наша фотогалерија од ентериерното уредување.
📸Борис Јурмовски

Целата фотогалерија 👇
https://t.co/gWYs2CCfR9

#struga #architecture #macedonia #hotel https://t.co/l36xgnJL3H
13ReTweets38Favorites·Details
Мостот „Гоце Делчев”, изграден во 1973 како донација од француската влада за постземјотресната обнова на Скопје. Проект и изведба на градежната фирма Пелагонија. Најмодерното мостовско здание во Македонија од втората половина на XX век. 🌉🏗️ https://t.co/j1nsn3qAU5
7ReTweets47Favorites·Details
Периодов во Македонија сме соочени со обилни дождови кои предизвикуваат материјална штета во урбаните и руралните места. Завчера беше зафатен и главниот град Скопје, каде поради концентрацијата на население и објекти, штетите се очекувано најголеми.
>>>https://t.co/63fym1XFH8 https://t.co/nFnHVRrf5x
5ReTweets5Favorites·Details
Со лошите урбанистички планови, добиваме многу корисници, се помалку зеленило кое има капацитет да впива дел од дождовницата. Кога имате само објекти и асфалтирани простори, водата нема друг пат освен атмосферската канализација која и онака недостасува во многу делови од градот. https://t.co/jLq8zM02Wy
5ReTweets7Favorites·Details
Ни пристигна видео кое укажува на очајната состојба на турбето на Ашик-Челеби за нас повеќе познат како Гази Баба. Станува збор за историски споменик на еден од првите османлиски литерати кој привлекувал посетители од различни краеви на светот.
Повеќе 👇
https://t.co/V7O7HlVYJo https://t.co/KvKk9ecZ8R
5ReTweets9Favorites·Details
#architecturephotography на денот 📸🏫
Офицерски дом, дело на Вилијем Баумгартен. Проектиран во 1925, а изведен во 1929 година.
Фотографија: Благоја Бањански https://t.co/ZGBQkpv7Fj
1ReTweets8Favorites·Details
БИМАС или Биенале на современата македонската архитектура го има својот почеток во далечната 1981 година како културен настан наменет за претстава на македонските градители искажани преку последните архитектонски творби.
Повеќе за првото издание 👇
https://t.co/eaRe85jtI5 https://t.co/3l5oH2uHY0
0ReTweets2Favorites·Details
Фотографии од презентацијата на студентската работилница „Rehabilitation of Mass Housing Neighborhoods“, со учество на колеги од Факултетот за архитектура од Детмолд, Германија и Факултетот за архитектура од Белград, Србија.
📸Мила Гавриловска
https://t.co/uIh5nNL3G4 https://t.co/vvwOPPOrtl
0ReTweets1Favorites·Details
Пензиските друштва организираат отворен конкурс за креирање на пензиски парк, упатен до студентите на Архитектонскиот факултет Скопје при УКИМ. Жирито ќе одбере три најдобри и најкреативни концепти кои ќе бидат наградени од пензиските друштва.
Повеќе👇
https://t.co/8a8syiX2Xa https://t.co/kEsSpM7C62
0ReTweets0Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии