TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

NoMan’sLand @nomansland0000
#reach: 106186   ( 80rd )
#followers: 1892   ( 2056th )
#1
Не ви требаат големи и скапи букети за среќа. https://t.co/xI2Ir9WKeo
41ReTweets286Favorites·Details
#2
Не е ни Кина, ни Виетнам, ни Филипини....ова се живописните оризови полиња на североистокот од Македонија, кои го даваат кочанско бело злато.

Оризот се одгледувал на ова подрачје уште во IV век п.н.е. https://t.co/JE2PzlEPTK
39ReTweets165Favorites·Details
#3
Зошто покрај вода сме посреќни?
Научниците ова го дефинираат како феномен на “синиот ум”.

И секој има “своја вода”.
Која е Вашата вода која Ве смирува?

“Нашата денешна вода” е Водопадот ‘Скокото’, висок 7м на реката Брегалница во близина на Пехчево. https://t.co/fIYdx7iKds
33ReTweets173Favorites·Details
#4
Волшебно утро или како сонцето ги голта облаците на пат кон Крчин. https://t.co/fJ4WJxo1mT
29ReTweets174Favorites·Details
#5
Будење со поглед на овој Охридски залив.

Бесценето ... https://t.co/G9BqphLWt3
26ReTweets153Favorites·Details
#6
Зарем не ви се чини дека ви бегаат патиштата и далечините?
Пристигнуваш некаде, застануваш и мислиш: конечно еве ме.
Ги подигнуваш очите и гледаш дека секое далеку има свое уште подалеку.
Можеби тоа е среќата. А можеби имате во себеси нешто подолго од краеви.

📷 Пелагонија https://t.co/hjRzwA2NKV
20ReTweets156Favorites·Details
#7
Утринско будење со камбаните на Св. Гаврил Лесновски. https://t.co/uosREcEqaB
22ReTweets122Favorites·Details
#8
И ние во Македонија, со мурал имаме оддадено почит на легендарниот Коби Брајант, кој прерано го напушти овој свет.

Ова е фотографирано во Кочани, а Вие доколку знаете и за некој друг, посветен на големата ѕвезда, пратете ни фотографија или напишете локација. https://t.co/HNlTwNuShY
22ReTweets121Favorites·Details
#9
Кафето не е само напиток. Тоа е поглед на свет кој подразбира секогаш да го бирате најдоброто. Но, потрагата по совршена шолја може да потрае.
Ние го пронајдовме нашето во Дебар.
Беким Бектеши во 1986 од Италија го носи знаењето за правење на совршеното еспресо кај нас. https://t.co/hn1gPmfupn
15ReTweets141Favorites·Details
#10
Викендот може да започне.

Рецептот е добро познат: возењето како терапија, добра музика и поглед кон убави предели кои водат до посакуваната точка. избрана за овој викенд низ Македонија. https://t.co/POM1nIcrga
22ReTweets116Favorites·Details
#11
И мирис и вкус и шума во само една фотографија.

• шумските јаготки на Јабланица https://t.co/L2p1S4i1q4
15ReTweets133Favorites·Details
#12
КАРПЕСТИОТ РАЈСКИ ДОПИР НА СТАРАВИНА

Селото на ‘Калеш Анѓа’, на тврдината Пешта, на кањонот на Градешка Река, на 360 степени панорама на цело Мариово-нашата омилена локација на која често и се навраќаме зошто има многу нешта кои треба да бидат откриени.

https://t.co/jMUzdd13ik https://t.co/URjt9FI0ia
23ReTweets103Favorites·Details
#13
Фотографите го нарекуваат ‘golden hour’, кинематограферите пак ‘magic hour’.
Во тие бесценети минути кога сонцето го допира хоризонтот и кога имаме дифузна светлина која создава меки линии, пробајте да создадете незаборавни фотографии.

4 пати исто, но различно...кај Св.Николе. https://t.co/2EW8zpDx89
17ReTweets119Favorites·Details
#14
Горан од Берово е нашиот херој на денот ⭐️

Специјално за Вас, Sonny Boy Williamson со тема од Crossroads, од врвот Ченгино Кале, за добар викенд на сите, каде и да сте. https://t.co/KDo48t6oOe
21ReTweets107Favorites·Details
#15
КРЧИН – МАКЕДОНСКИОТ АТОС

Крчин е планина со силна приказна.
Според братството на Бигорскиот Манастир, таа е таворски блесок.
Според планинарите, таа е бедем планина.
Ушушкана, некаде на средина од поголемиот венец изгледа моќно и нестварно.

https://t.co/QS7tKZRWfh https://t.co/It0Siehg2r
22ReTweets95Favorites·Details
#16
Некои тишини се помнат подобро од некои зборови.
Некои тишини имаат поубаво ехо од некоја музика.

На пат кон Руен... https://t.co/lC4dr2lOGN
16ReTweets103Favorites·Details
#17
Утра како ова...шепот на лисјата во шумата и песна на птици.

Добро утро од Малешевијата. https://t.co/IB8YeEdhuo
16ReTweets97Favorites·Details
#18
УБАВИОТ ИСТОК НА МАКЕДОНИЈА

Еден извор на река.
Неколку водопади.
Масив на питоми планини.
Некоја сокриена, заборавена и негибната Македонијa.
И кога се нахранивме од тие погледи, заклучивме дека Малешевијата е питомиот планински рај на Македонија.

https://t.co/xPdsWWNhnT https://t.co/exj0Go1WI0
17ReTweets94Favorites·Details
#19
Таму, каде што небото си ја бакнува земјата на крајот од денот.
Таму е спокојот...

📷 локација: Овчеполие https://t.co/7pqsgaFL1q
14ReTweets102Favorites·Details
#20
МОСТОТ – МОЛЧЕЛИВА ГРАДБА

Гледајќи го мостот во Бучин се запрашавме колку стари мостови има низ Македонија?
Не знаеме точен број, но знаеме дека мостовите имале симболика на спојување на две страни, на луѓе и брегови, врска помеѓу генерации низ времето.

https://t.co/0O55HvLM4R https://t.co/I7dgSP6cXG
16ReTweets94Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Rubin Exotictherealrubinbt4
2Бактеријаescherihiacoli4
3Таинственото Детеtainstvenodete4
4Darko Arsovskidarsovec3
5Маријанаpluto_not_mars2
6Читателкатаprofesorkata682
7Starman ★barifloyd2
8Wednesdaybonitopp2
9Манданатаjpopovski2
10тутушкаthewoodheadnik2