TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oliver Spasovski @o_spasovski
#reach: 54520   ( 547th )
#followers: 3534   ( 985th )
#1
Со јануарската пензија 324.000 пензионери добиваат покачување за повеќе од 700 денари.
Со реформи во пензискиот систем и со покачување на минималната и просечната плата до услови за раст на пензиите, за повисок животен стандард на повозрасните. https://t.co/1jQGCeKX2t
5ReTweets43Favorites·Details
#2
Ја бодриме нашата #МеденаЗемја во трката за Оскарите.

Да не заборавиме: Номинацијата за Оскар во две категории веќе е историски успех.

Сите погледи вечерва се свртени кон Холивуд за да бидеме едно со тимот на #МеденаЗемја.

#Honeyland #Oscars 🇲🇰🐝🍯 https://t.co/SmtOT6n7Jp
2ReTweets51Favorites·Details
#3
Ги завршивме сите работи кои се очекуваат од Република Северна Македонија. Во март очекуваме позитивен извештај за отворање на преговорите со ЕУ. https://t.co/DUkK8DKtR9
7ReTweets26Favorites·Details
#4
We express our strongest support and solidarity with Turkey and the Turkish people. Condolences for the families of the deceased. Our prayers and thoughts go out to all citizens in the region. We stand ready to help.
5ReTweets30Favorites·Details
#5
Urime Kryeministrit @albinkurti për formimin e Qeverisë së re. Shpresoj që në periudhën në vijim do të vazhdojmë të ndërtojmë bashkëpunim më të afërt në shërbim të qytetarëve të 🇽🇰 dhe 🇲🇰
3ReTweets35Favorites·Details
#6
Номинациите за Оскар во две катогории – за најдобар документарен и за најдобар филм меѓународен игран филм се огромен успех за почит!

Браво #МеденаЗемја, ни ги исполнивте срцата со гордост и радост!

#Honeyland #Oscars 🇲🇰🐝🍯
4ReTweets32Favorites·Details
#7
Вечерва во 19:15 часот, ќе гостувам во ,,Топ Тема” на Телма.
4ReTweets25Favorites·Details
#8
Република Северна Македонија станува 30-та земја членка на НАТО – ја остваривме едната стратешка цел на државата – припадност кон семејство од нации ориентирани кон иднината. https://t.co/a4IUfjOqNy
3ReTweets26Favorites·Details
#9
На покана на претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен учествував на донаторската конференција „Заедно за Албанија“ за прибирање на средства за санирање и ублажување на последиците од трагичниот земјотрес во Албанија на 26 ноември минатата година. https://t.co/pmhZXGN4vq
3ReTweets25Favorites·Details
#10
Времињата на несигурност и на нестабилност се зад нас. Од тотална изолација на меѓународната сцена, направивме пресвртница и ја вративме Северна Македонија на агендата на ЕУ и добивме членство во НАТО. https://t.co/owcARamyf7
5ReTweets15Favorites·Details
#11
Државата е во сигурни раце!

Граѓаните да бидат спокојни, сите услуги ќе бидат испорачани во целост и на време.

Институциите работат во служба на граѓаните за одржување на фер, слободни и демократски избори - како што доликува на следна земја-членка на НАТО. https://t.co/UMSHMKN4Ok
1ReTweets25Favorites·Details
#12
Силна порака од ЕУ – иднината на Северна Македонија е во Европската Унија.
Благодарност до претседателот на ЕП, Шарл Мишел, за отворената поддршка на нашата држава за што поскоро отворање на пристапни преговори со ЕУ. https://t.co/SDvq6cE58j
2ReTweets21Favorites·Details
#13
Трудот на секој работник е препознаен, вреднуван и почитуван

Доделивме над 35 милиони евра државна помош за 200 приватни компании, само изминатиот месец повеќе од 45.000 вработени добија зголемување на платите. https://t.co/D7k3KwePJy
2ReTweets20Favorites·Details
#14
Да се тргнат рацете на политиката од судството и да се гарантира правдата за сите граѓани.

Политичките субјекти да продолжат со дијалог за Законот за јавно обвинителство и да бидат на висина на сопствената одговорност за иднината на Република Северна Македонија. https://t.co/0y5DCuEzOk
1ReTweets23Favorites·Details
#15
Историјата се пишува со храбри одлуки. Се пишува со компромиси, достоинствени и прифатливи за сите страни. Кога сите мислеа дека нема излез беа преземени чекори коишто нè извлекоа од минатото и безизлезот и ни ги вратија перспективите за нашите аспирации за членство во НАТО и ЕУ. https://t.co/nLC5SEm73V
3ReTweets17Favorites·Details
#16
Најважно е да се донесат законите, тие се во интерес на граѓаните! https://t.co/I0A7hkeurM
2ReTweets19Favorites·Details
#17
По две и пол години водење силна и одговорна економска политика направивме економски пресврт. Од БДП -1,8 %, постигнавме просечна вредност на БДП од 3,5%. О https://t.co/npgy5zYJAu
3ReTweets15Favorites·Details
#18
На средбата со Ген Сек на НАТО Јенс Столтенберг се заблагодарив за поддршката што НАТО и земјите членки, и посебно Ген Сек Столтенберг ја даваа за цело време во периодот на пристапување на Северна Македонија во членство во северноатлантскиот сојуз.

#МКвоНАТО #MKinNATO https://t.co/6OtjATrQii
3ReTweets14Favorites·Details
#19
Пензиите растат!Февруарската пензија повисока за 700 денари за сите пензионери.
Просечната пензија денес изнесува 15.500 денари, споредбено со 2016 година кога изнесуваше 13.754 денари.Покачувањето на пензиите го правиме плански, согласно растот на економијата и растот на платите https://t.co/jCXbAcUj5F
1ReTweets19Favorites·Details
#20
Она што го прави Владата, да имаме сериозно партнерство во делот на економијата и на работниците, да ја поддржиме економијата и да вложуваме во човечкиот потенцијал, ќе останат како политики кои ќе продолжат и понатаму.

Тоа партнерство дава резултати.! https://t.co/qOfFUzb2Mw
1ReTweets19Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Albin Kurtialbinkurti2