TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посольство России МК @russian_emb_mkd
#reach: 81667   ( 134th )
#followers: 3962   ( 885th )
#1
Му го честитаме на братскиот македонски народ неверојатен празник што ги обединува нашите земји - Старата нова година! https://t.co/N9f0HQdQy7
91ReTweets677Favorites·Details
#2
На 19 декември 1921 е роден Блаже Конески, македонски поет, прозаист, есеист, книжевен историчар, филолог, преведувач и професор на Филозофскиот факултет во Скопје, еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик и значајна личност во македонската книжевност. https://t.co/dHdZgy11In
65ReTweets321Favorites·Details
#3
На 22 декември 1908 е роден Кочо Рацин — македонски книжевник, најпознат по својата поезија. Се смета за еден од основоположниците на современата македонска книжевност, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ претставува едно од најзначајните дела во македонската поезија. https://t.co/SlLXDImWb2
41ReTweets205Favorites·Details
#4
На 20 декември 1923 е роден Ацо Шопов — македонски поет и преведувач, еден од основоположниците на современата македонска поезија. Одличен познавач на рускиот јазик и литература, Ацо Шопов ги преведе на македонски јазик
Басните на Иван Крилов и Думата за Опанас на Едуард Багрицки https://t.co/SZ4NTSNAO5
38ReTweets190Favorites·Details
#5
Пред 1110 години почина Свети Наум Охридски, Чудотворец - големиот словенски просветител, еден од основачите на црковнословенскиот јазик, кој стана основа на современиот руски, македонски и други словенски јазици https://t.co/ywDF72otZ1
36ReTweets191Favorites·Details
#6
Денес православните христијани во 🇷🇺, 🇲🇰 и други земjи го слават Божиќ!

Среќен Божиќ на сите што го слават овоj голем празник според Јулијанскиот календар и православните традиции на 7 јануари!

ХРИСТОС СЕ РОДИ! https://t.co/c8Py5BRMG0
28ReTweets225Favorites·Details
#7
Денес православните христијани го слават денот на Свети Никола Чудотворец, еден од најпочитуваните светци. Според легендата, тој многу и тајно им помагал на сиромашните. Затоа, традицијата го поврзува со него обичајот да се даваат Божиќни подароци. https://t.co/qledmbPOnK
27ReTweets138Favorites·Details
#8
На 15 јануари 1875 е роден Војдан Поп Георгиев - Чернодрински, истакнат македонски писател, театарски режисер, артист и основоположник на македонскиот театар. https://t.co/BQtgAagzez
28ReTweets127Favorites·Details
#9
Денес во Москва беше оддадена последна почит кон Александар Курлjандски - еден од авторите на Ну, погоди́! - најпознатиот и најуспешен анимиран серијал на советската кинематографија. Серијалот доживува огромна популарност во многу земји, вклучително и во 🇲🇰. https://t.co/EL3AcnnGho
11ReTweets140Favorites·Details
#10
Македонските одбојкари повторно ќе играат на европско првенство. Ја совладаа Турција со 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18) и уште отсега обезбедија влез во континенталното елитно друштво. Честитки за македонските спортисти за големиот успех!

https://t.co/30mNUtIRAA
10ReTweets106Favorites·Details
#11
На 21 декември 1896 е роден големиот војсководец - Маршал на Советскиот Сојуз Константин Рокосовски. Се прослави во битките каj Москва, Сталинград, Курск, Берлин. „Кога се борите во близина на Москва, треба да размислите за Берлин. К.Рокосовски. 29 октомври 1941“. https://t.co/uElOgu7DA1
10ReTweets72Favorites·Details
#12
Руското Министерство за здравство jа одобри вакцината Спутник V за население над 60 години по клинички испитувања кои покажаа целосна безбедност и ефикасност над 90% во оваа возрасна група. Спутник V исто така обезбедува заштита од тешки случаи во оваа и другите возрасни групи https://t.co/Zs7TgnfKeD
14ReTweets54Favorites·Details
#13
На 20 декември 1925 е роден Властимир Николовски - македонски композитор, претседател на Сојузот на композиторите на Македонија и на Југославија, еден од најплодните македонски автори на XX век, со околу 140 творби. Во 1946-1947 година студирал во Ленинградскиот конзерваториум https://t.co/5e1sk624lb
9ReTweets48Favorites·Details
#14
19 декабря Посол С.А.Баздникин принял участие в XIV ежегодной конференции российских соотечественников. В ходе онлайн-встречи члены КСОРС выступили с докладами о деятельности организаций в 2020, рассказали о планах на предстоящий год. https://t.co/BnM0khpzAb
5ReTweets38Favorites·Details
#15
Тема на денот: Побара ли Македонија испорака на руската вакцина „Спутник V“ https://t.co/gKDQQFv6OU через @sitel.com.mk
6ReTweets24Favorites·Details
#16
На 17 јануари 1863 е роден Константин Станиславски - руски театарски режисер, актер и учител, теоретичар и театарски реформатор. Креаторот на познатиот актерски систем, кој е исклучително популарен во Русија и во светот веќе 100 години. Првиот народен уметник на СССР (1936) https://t.co/Xh46Kq2Ydl
5ReTweets23Favorites·Details
#17
25 декември 1877 година - невиден премин на руската армија на генералот Гурко низ зимскиот Балкан. „Волјата на генералот Гурко, енергијата на неговите офицери и издржливоста на нивните војници ја победија природата“ (Керсновски). За 10 дена Софија беше ослободена од Турците. https://t.co/ENAYqcwrnn
5ReTweets21Favorites·Details
#18
Денес се слави ден на свети Серафим Саровски - јеромонах на Саровскиот манастир, основач и покровител на женскиот манастир Дивеево, голем подвижник на Руската црква и еден од најпочитуваните монаси во нејзината историја https://t.co/iL6WOmq5lh
3ReTweets21Favorites·Details
#19
Алфа Конде, 82-годишен претседател на Гвинеја, ја прими својата прва доза на вакцината Спутник V.
V е за Победа! https://t.co/XMFskbCwN2
1ReTweets4Favorites·Details
#20
На 16 јануари 1882 година, роден е Аристарх Лентулов - руски уметник, сликар, сценограф. Еден од основачите на „руската авангарда“. https://t.co/1MHBHCahnU
1ReTweets9Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии