TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SDSM (СДСМ) @sdsmakedonija
#reach: 64396   ( 393rd )
#followers: 8441   ( 225th )
#1
Јас сум Македонец и зборувам македонски јазик - сега никој тоа не може да ми го оспори. https://t.co/1poVEL011m
19ReTweets103Favorites·Details
#2
Два и пол милиони евра од Унгарија завршиле во телевизија Алфа и во три интернет портали Курир, Лидер и Нетпрес, сите познати по ширењето лажни вести и манипулации. Тоа се истите медиуми кои режимот на Груевски со години ги финансираше со државни пари за да го одржуваат на власт. https://t.co/6cXCwu4O4q
18ReTweets55Favorites·Details
#3
Колку потрошиле ВМРО-ДПМНЕ за да одржат 8 милиони евра долг? https://t.co/yJPzu0SAoA
17ReTweets58Favorites·Details
#4
Људмил, Замир, Маријана, Милан, Љатифе, Ѓунер и Санела ги рецитираа своите омилени стихови на македонски, албански, влашки, српски, ромски, турски и босански по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. 📖 https://t.co/TWBDuTzLay
17ReTweets38Favorites·Details
#5
Северна Македонија станува 30-та членка на #НАТО алијансата! 🇲🇰

Собранието го ратификуваше Северноатланскиот Договор во НАТО Алијансата. Гарантирана е сигурна и стабилна иднина за сегашните и идните генерации! #МКвоНАТО #MKinNATO https://t.co/SRWEEfwjYm
11ReTweets41Favorites·Details
#6
Започна големиот граѓански Марш под мотото „Чекориме за правда“!Граѓаните со голема поддршка за градење силно, независно и професионално обвинителство и судство. https://t.co/D0Nv1HkQpi
10ReTweets32Favorites·Details
#7
Владата предводена од #СДСМ вистински се грижи за најранливите. Создаваме услови за подобар живот и еднакви услови за сите! Честит Светски ден на социјалната правда! https://t.co/ihPHBu0Ewe
9ReTweets27Favorites·Details
#8
Ги повикуваме сите да ја искористат можноста и да се кандидираат за пратеник и пратеничка. Повикот трае до денес (16.02.2020) и е достапен на линкот 👉 https://t.co/NTlHFJmjJM.

Приклучете се, да изградиме силен и независен Парламент!

https://t.co/BeWCOTpzIm
11ReTweets20Favorites·Details
#9
Нашата заложба за градење на силни, независни и професионални јавни обвинителства - успева.
📢Правда ќе има, правдата доаѓа. Затоа, ве повикувам денеска со почеток во 18 часот да се приклучите на Маршот „Чекориме за правда“! https://t.co/xiFRxR6GAR
7ReTweets31Favorites·Details
#10
ВМРО-ДПМНЕ најбогатата партија во Европа има долг од 8 милиони евра и се спрема за стечај? Ова е пример за расипништво, оваа партија не смее да води држава. Дали сакаат да дојдат на власт и да ја спасуваат партијата од стечај со државни пари? https://t.co/BrqR0IlTbx
8ReTweets27Favorites·Details
#11
Силно го поддржуваме домашното производство!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со генералниот секретар, Љупчо Николовски, денеска беа во посета на компанијата Макпрогрес, позната по брендот Винчини, која е еден од нашите најголеми извозници. https://t.co/CxXVa7V341
9ReTweets23Favorites·Details
#12
✅ За две години, воведовме 6 нови лекови за пациентите со ретки болести.

📈 Двојно е зголемен буџетот за ретките болести, во 2017 година тој изнесуваше 214 милиони денари, а за оваа година изнесува 527 милиони денари.

📍 Трибина „Ги запознаваме ретките болести 2020“ - Охрид https://t.co/iPVulV272n
8ReTweets26Favorites·Details
#13
Укинувањето на Договорот кое го најавува ВМРО-ДПМНЕ значи укинување на нашето членство во НАТО, изгубени милијарди евра странски инвестиции, спречување на економскиот развој и осиромашување на граѓаните. https://t.co/msztaDx1ry
5ReTweets33Favorites·Details
#14
Правдата победува! Собранието го изгласа Законот за јавно обвинителство. Денеска ги поставивме темелите на правната држава! Продолжуваме #НаПравПат https://t.co/9yh8mITyAg
5ReTweets30Favorites·Details
#15
✅ Целосно го реконструиравме студентскиот дом Гоце Делчев.

✅ Склучен е договор за реконстурирање на уште 7 студентски домови.

🥗 Со мерката Субвенциониран студентски оброк, се обезбедуваат 2.400 денари за секој студент на државни и приватни универзитети. https://t.co/XjncoIraI9
7ReTweets24Favorites·Details
#16
Во 2019 имаме 94% реализација на гасификацијата и 86% на капиталните инвестиции на Минитерство за транспорт и врски. Градежништвото сериозно учествува во економскиот раст на државата и се базира на она што е клучно - патишта, железница, социјални станови, водоводи, канализации. https://t.co/0WGfVt7IWt
7ReTweets23Favorites·Details
#17
Рашела Мизрахи не дозволува да се зголеми бројот на стечајци кои се материјално згрижени, даде негативно мислење на овој Предлог-закон! ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш докажува дека не се грижи за најранливите. https://t.co/gPQR6uWJxP
6ReTweets20Favorites·Details
#18
Претседателот на #СДСМ, @Zoran_Zaev одликуван со Мировната награда на Вестфалија за 2020 година, за „врвна дипломатска вештина“ во решавање на спорот со името.

➡️ https://t.co/cLpy7ZRZa7 https://t.co/0Tfds9JPHv
4ReTweets25Favorites·Details
#19
Во ВМРО-ДПМНЕ нема промена. Обновата не е ништо друго туку враќање назад кон блиското минато и владеењето со терор, притисоци и уцени. https://t.co/pk2BlafvMx
4ReTweets25Favorites·Details
#20
Да не заборавиме каде можат да нѐ одведат предрасудите и омразата и да го зачуваме ова сеќавање како лекција за генерациите кои доаѓаат. https://t.co/8dS4vtnYrn
5ReTweets21Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Зоран Заевzoran_zaev21
2Mila Carovskamila_carovska4
3Радмила Шекеринскаsekerinska2
4Tanja Fajontfajon1
5Ljupcho Nikolovskilj_nikolovski1
6Венко Филипчеvfilipche1
7Knut Fleckensteinknufleckenstein1
8HERAhera_mkd1
9George A. Papandreougpapandreou1