TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Stevo Pendarovski @spendarovski
#reach: 78120   ( 116th )
#followers: 18044   ( 28th )
Нека ни е вековита слободата, независноста и сувереноста!

За многу години Илинден! https://t.co/Hnd8BLueQq
40ReTweets176Favorites·Details
Не треба да стравуваме. Ако македонскиот народ не подлегнал на обидите за асимилација, денационализација и историски ревизионизам во периодите кога бил обесправен и немал своја држава, денес, при своја држава, при своја република, шансите за такво нешто се непостоечки. https://t.co/DNB85p6SAR
21ReTweets44Favorites·Details
Средба со @vonderleyen, на која добивме потврда дека со првата меѓувладина конференција којашто треба да се одржи набрзо, доколку биде прифатен предлогот за преговарачката рамка, започнуваат конкретните преговори и веднаш започнува скрининг процесот. https://t.co/UQoZ6jO4vS
16ReTweets84Favorites·Details
Во чест на паднатите борци од #НОБ и генерал Михајло Апостолски. Благодарение на нив ја живееме слободата за која пожртвувано се бореа и се изборија. Длабока почит кон претседателите Глигоров и Трајковски, кои дадоа огромен влог за нашата современа македонска држава. #Илинден2022 https://t.co/F5yPIxNdhb
17ReTweets67Favorites·Details
Честит Ден на државноста на #ЦрнаГора со желби за успех и благосостојба на нејзините граѓани.

Уверен сум дека и натаму ќе ја продлабочуваме соработката, посветени на добрососедството, градење на мирот и водени од заедничките демократски вредности. @predsjednik_cg 🇲🇰 🇲🇪
6ReTweets110Favorites·Details
Денешните одлуки на Парламентот и Владата се поддршка на европската агенда на земјата.
Одлуките не беа ниту малку лесни да се донесат, но ќе овозможат деблокада на #ЕУ интеграциите и спроведување на неопходниот скрининг процес.
Сега е потребно и ЕУ да испорача, без одложување.
14ReTweets71Favorites·Details
Илинка Митрева даде свој автентичен печат на македонската внатрешна и надворешна политика, со што се вгради во современата македонска држава.

Искрено сочувство до семејството и пријателите. Верувам дека нејзиното дело ќе продолжи да живее во спомените на македонските граѓани. https://t.co/MKYBMX1Dhr
8ReTweets69Favorites·Details
Ратификацијата на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за членството на Шведска и Финска во НАТО ја потврдува нашата поддршка за политиката на отворени врати.

Проширувањето на Алијансата со двете земји е придонес кон колективната безбедност на евро-атлантскиот регион. https://t.co/ulHSfkHlwz
8ReTweets56Favorites·Details
Честитки до годинешните младенци, со желби за среќен брак, исполнет со многу љубов и здравје. #ГаличкаСвадба е неповторливо доживување, кое нé навраќа на македонското минато, традицијата и богатите свадбарски обичаи. Да го зачуваме и негуваме ова наше живо културно наследство. https://t.co/fa5inhAWMx
8ReTweets54Favorites·Details
Започнуваме значаен процес во кој е потребно да ја покажеме нашата подготвеност и одговорност за европски реформи.

Заеднички да продолжиме кон исполнувањето на нашата стратешка цел, членството во Европската Унија. https://t.co/iUztk8gzGt
14ReTweets36Favorites·Details
Македонскиот јазик и идентитет мора да бидат почитувани и гарантирани од страна на Европската Унија.
11ReTweets38Favorites·Details
Оддадовме почит на учесниците на #АСНОМ и се поклонивме пред моштите на Св. Прохор Пчински.

По речиси две децении го чествуваме 2 Август, Илинден во автентичниот историски амбиент каде се поставени темелите на македонската државност.

#Илинден2022 https://t.co/VjSzr4AqKM
7ReTweets49Favorites·Details
Комеморативна церемонија во спомен на жртвите Роми погубени во нацистичкиот логор во Аушвиц-Биркенау. Со засадување дрво во дворот на Кабинетот го одбележавме Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите.

#EuropeanRomaHolocaustMemorialDay https://t.co/7LVjFY6YO9
9ReTweets41Favorites·Details
Добредојде за новиот британски амбасадор Метју Лосон.

Ќе продолжиме со цврстото македонско-британско партнерство и пријателство.

Сојузништвото во НАТО ја зајакнува нашата одбранбена соработка, посебно во време на глобални безбедносни предизвици.

@UKinRNMacedonia 🇲🇰🇬🇧 https://t.co/nUMJPZCce3
8ReTweets42Favorites·Details
Meeting w/ @vonderleyen. Reassuring to hear that the first Intergovernmental Conference should take place soon, if the negotiation framework proposal is accepted. Concrete talks and the screening process would follow shortly. @EU_Commission https://t.co/vzgXkHzbdk
7ReTweets43Favorites·Details
Им честитам на сите македонски граѓани за официјалниот почеток на преговорите за членство во ЕУ.
Започнуваме нова фаза за политичка интеграција, да станеме дел од европското семејство на нации, а македонскиот јазик ќе биде еден од службените јазици на ЕУ.
https://t.co/e5tmR0bBRj
6ReTweets42Favorites·Details
Им благодариме на уметниците што му даваат смисла на нашето постоење. Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото. Да бидеме постојано со уметноста, не како бегство од животот, туку како моќна алатка којашто ќе нѝ ја овозможи уметноста на живеењето. #ОхридскоЛето https://t.co/GJsxsk4yq6
8ReTweets30Favorites·Details
Обраќање по повод 2 Август, Илинден - Ден на Републиката
https://t.co/zW05pavnbY
6ReTweets36Favorites·Details
Во Втората светска војна се убиени над 500.000 Роми низ Европа и Балканот. Сеќавањето на холокаустот, нека биде поттик во заедничката борба никогаш да не се повтори историската неправда кон ромската заедница.

#EuropeanRomaHolocaustMemorialDay https://t.co/tMzo5FCbzp
9ReTweets27Favorites·Details
Со започнувањето на пристапните преговори, најбрзо што е можно ќе се потпишат билатерални договори со Европската Унија, на македонски јазик и на останатите службени јазици на ЕУ.
7ReTweets22Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1UK in North Macedoniaukinrnmacedonia2