TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Кардула @zkardula
#reach: 77463   ( 93rd )
#followers: 5021   ( 669th )
На денешен ден пред 61 години излегол првиот број на Загор. Многу генерации пораснавме со приказните од Darkwood шумата. Цртач на стрипот Gallieno Ferri. Еден постер во негова чест! https://t.co/uYp5LoRuxm
29ReTweets282Favorites·Details
100 години од раѓањето на Александар Сариевски доајенот на македонската народна песна - благодарност до МЗ Галичник за довербата јас да го правам плакатот
@alkostic https://t.co/vG7wIi3bTX
31ReTweets133Favorites·Details
На денешен ден 1945 година е објавен Македонскиот правопис како официален правопис. / од домашната библиотека - првото издание/ https://t.co/PeYaw9SuzZ
23ReTweets115Favorites·Details
Симбол на една револуционерана генерација - роден на денешен ден 1928 година https://t.co/uHVm8Lbl67
19ReTweets103Favorites·Details
"Тогај се народ подигна, подигна илјадно,
И тргна смело да затре семе,
Фашиско, клето, за навек"
16.6.1943 стрелани 12 младинци од селото Ваташа
цртеж: Чемерски https://t.co/SSgYznPBzp
20ReTweets66Favorites·Details
Happy birthday Clint Eastwood! https://t.co/1vji7aViDa
16ReTweets100Favorites·Details
На денешен ден роден Bekim Fehmiu (1 јуни 1936 - 15 јуни 2010) еден од Великаните на Југословенската кинематографија. Великан и како глумец и како човек, Вечна слава! https://t.co/qDVSYCLPNo
15ReTweets109Favorites·Details
На денешен ден 1942 година започнала Битката на Козара /или позната како операција Западна Босна/ и траела до 15 јули 1942 година. Бројот на жртви околу 68.500 од кои 2300 деца. https://t.co/taWu0mXjYD
14ReTweets75Favorites·Details
Роден на денешен ден 1898 год. - Федерико Гарсија Лорка, поради неговите напредни идеи и поддршка на Републиката стрелан од фашистите на Франко на 19 август 1936 година. https://t.co/7tpKsqgkhG
10ReTweets80Favorites·Details
На денешен ден - Валентина Владимировна Терешкова - Советски космонаут, прва жена која летна во вселената со вселенскиот брод „Восток 6“ на 16 јуни 1963 година и до 19 јуни 1963 година ја обиколи Земјата 48 пати, поминувајќи 1.960.000 километри. https://t.co/JLMOjE9R6L
11ReTweets72Favorites·Details
Солидарност https://t.co/4Kh0KHYckg
12ReTweets67Favorites·Details
Во новиот филм "Dune"доминира брутализам и ептен кеф ми беше дека баш тој стил им бил испирација за сценографијата. Секој ден излегуваат кадри од филмот кој се повеќе потсетуваат на нашиот брутализам како и на предлогот на Кензо Танге за модерно Скопје. https://t.co/ql3MRLiUlr
12ReTweets65Favorites·Details
После подолго време еве го и 9 серијал посветен на Југословенскиот дизајн сега со тема хотели.Инспирација за постерите ми беа стикери од хотелите кои ми ги испратија https://t.co/erpJTLLQ1Y
12ReTweets55Favorites·Details
На денешен ден 1933 година во Москва протерана од фашистите во Германија умира Клара Цеткин активист, комунист, борец за правата на жените. https://t.co/LvctODo91x
11ReTweets57Favorites·Details
Вчера ми стигна и пакет со картите од новата игра на Magic Wizard - "Streets of New Capenna" каде бев поканет као гостин да го илустрирам мочуриштето и Метрополата во Арт Деко стил https://t.co/rtZsRognlx
11ReTweets50Favorites·Details
Пред 223 години роден Пушкин. Една моја слика насликана одавна (портрет на Пушкин минијатура -100х100мм масло на платно) https://t.co/Rvu9UxBS3D
5ReTweets46Favorites·Details
На денешен ден родена Stanislava Pešić /7 јуни 1941 - 20 ноември 1997/ https://t.co/enZovR7sYU
7ReTweets38Favorites·Details
Денес роденден на едно од најголемите имиња од културната сцена кај нас. Среќен роденден Милица Стојанова https://t.co/d04n8d6Ssc
5ReTweets43Favorites·Details
На денешен ден 15 јуни 1943 заврши петтата непријателска офанзива "Schwarz" или Битката на Сутјеска.Вкупниот број на партизани кои учествуваа бил 22.148, број на загинати 7454 (6.946 мажи и 599 жени од кои 352 болничарки) 258 борци прогласени за Народни хероји на Југославија. https://t.co/Qq0DnxfJRr
7ReTweets36Favorites·Details
Честит Денот на Антифашистичката борба на Хрватска СФСН! https://t.co/9ZCQlFQ72F
5ReTweets42Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Александар Костиќalkostic1