TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-04-02 - 2001-04-08

Бившата мисица и манекенка Делфина роди син

Вест - 02.04.2001

Поранешната мис на Македонија, Делфина Зафирова, од пред неколку месеци Митрапетрос, роди син Делфина се породи, завчера, во 6,30 часот во една од болниците во Солун, Грција. Бебето е тешко 3.300 гр, а долго 52 сантиметри. Породувањето поминало во најдобар ред и мајката и бебето се чувствуваат ...

Се плашам да не пукне мир

Дневник - 02.04.2001

Колумна-Александар Тортевски Пред неколку години, во време на беснеењето на босанската војна, во домот на еден мој многу драг пријател, г. Јордан Мирковски во Тетово, престојуваше екипа на Би-би-си. Средбата ја организираше г.

Девет руски војници убиени во Чеченија

Вест - 02.04.2001

Владикавказ, 2 априла - Девет руски војници се убиени во Чеченија за време на воените операции во близина на границата со Грузија. Како што јавија западните агенции, руската артилерија отворила оган врз позиции за кои претпоставувала дека се бази на бунтовниците во регионот Куржалој, источно од ...

Клинци и клинцези, кловнови и нинџи

Вест - 02.04.2001

АПРИЛИЈАДА ВО ДЕТСКОТО КАТЧЕ НА МКЦ Вчера во Детскиот креативен центар на МКЦ се одржа Априлијада за деца од предучилишна и училишна возраст. На Априлијадата, на која влезот беше бесплатен, присуствуваа околу стотина деца со своите родители.

Во близина на селото Прдејца загина возач

Вест - 03.04.2001

Во неделата во 11, 40 часот на патот Скопје - Гевгелија во близина на селото Прдејца се случила тешка сообраќајна несреќа во која едно лице го загубило животот. Во несреќтата загина 56- годишниот гевгеличанец Михаил Мицев. Тој со своето возило "даеву матиз" од засега непознати причини изгубил ...

"Папокот на светот" на Венко Андоновски номиниран за "Балканика"

Вест - 03.04.2001

ВЧЕРА ВО КНИГОИЗДАТЕЛСТВОТО "КУЛТУРА" Од вчера дефинитивно е потврдено и дека интернационалното жири за "Балканика" ќе заседава и наградата ќе ја додели во Македонија. "Култура" и Андоновски потпишаа договор за ексклузивни права и ексклузивни обврски Романот "Папокот на светот" на Венко Андоновски ...

Борис Стојменов:Треба да чуеме што мисли Џафери, а што Георгиевски

Вест - 03.04.2001

"Треба да чуеме што мисли Џафери, а што Георгиевски, тие двајцата да се погледнат во очи, а после ќе го дадеме нашиот придонес во средбата", рече лидерот на ВМРО-Вистинска Борис Стојменов. Тој додаде дека двајцата коалициони партнери се наизменично присутни на средбите кај Трајковски, и дека оваа ...

Кина го уапси американскиот екипаж на авионот што се судри со кинскиот ловец

Вест - 03.04.2001

Вашингтон, 3 април - Американските власти вчера соопштија дека властите во Пекинг ги заробиле 24-те членови на екипажот на американскиот воен авион, кој по вчерашниот судар со кинескиот ловец принудно слета на кинескиот остров Хаинан, во Јужнокинеското Море.

Безнадежно гостување на Пелистер во "Расадник"

Вест - 03.04.2001

Машка ракометна суперлига Една од "ноќните мори" за Ангелов. - Кире Атанасовски во шут. Мина и последното "вечно дерби" на македонскиот ракомет од тековната сезона, но освен видно зголеменото присуство на органите за безбедност, елементите на ракометната игра видени на паркетот многу-многу и не ...

Вооружен грабеж на бензинската на "Мак оил" кај локалитетот Скупи

Вест - 03.04.2001

"Нема шала, дајте ми ги парите, оти ќе ве убијам " со овие зборови им се обратил непознат вооружен напаѓач на две продавачки вработени во бензиската пумпа "Мак оил" во саботата вечер, кај археолошкиот локалитет Скупи. Вооружен со пиштол, непозната марка, напаѓачот во бензиската пумпа се појавил во ...