TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-04-09 до 2001-04-15

Новинарите ги душкаше песот на Пауел

Вест - 14.04.2001

Пред вчерашниот почеток на прес-конференцијата на американскиот државен секретар Колин Пауел, сите новинари поминаа низ повеќе безбедносни контроли. Прво, секој мораше да помине на метал детектор. Откако ја завршија таа процедура новинарите беа однесени во една голема соба.

"Ишутирани" од Владата

Вест

Џипот на Пауел потежок од Владата

Вест

Пауел: Македонија во секое време може да смета на американска поддршка

Вест

Командантот на ОНА пиеше кафе среде Скопје

Вест

Вест Дневник Вест Вест

9 поврзани вести »

ДПА и ПДП бараат одложување на пописот

Вест - 13.04.2001

НОВ МАНЕВАР НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ПАРТИИ НА МАКЕДОНСКИТЕ АЛБАНЦИ Моментално нема услови за спроведување на пописот и затоа најголемите парламентарни партии на македонските Албанциќе бараат негово одложување за на есен или напролет идната година, во спротивно нема да ги прифатат резултатите од него ...

Имери остана дома поради принципи и политички морал

Вест

Голем минус за ПДП

Вест

ПДП ја одби поканата за Луксембург

Вест

Сите во Луксембург, дома само ПДП

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Лирија директно во финалето, Шкендија по принципот "топло-студено"

Вест - 13.04.2001

Одбојка Работнички Фершпед и Македонија ќе играат во полуфиналето на плеј-офот во македонското одбојкарско првенство, додека екипата на Лирија, поради откажувањето Шкендија е директен патник во финалето. Првиот натпревар од 1/2 финалето е закажан за Сабота, 17 часот во салата во Градскиот парк во ...

Лирија — прв финалист во плеј-офот

Дневник

Денеска само еден меч, Струмица нема да патува во Тетово?

Дневник

Четврта титула за Работнички Фершпед

Вест

Во финалето Работнички Фершпед и Лирија

Вест
5 поврзани вести »

Клучот за пласманот загубен против Шведска

Вест - 14.04.2001

Ракомет - Квалификации за СП во Швајцарија 2001 (јуниори) Нашиот машки ракометен јуниорски национален тим, се чини, уште на самиот старт од квалификацискиот турнир во португалскиот Авеиро ги загуби шансите за пласман на Светското првенство во Швајцарија годинава.

Преку Авеиро и Трир до Швајцарија и Унгарија

Вест

Од мечот со Шведска ќе зависи пласманот на СП

Дневник

Темелковски се поголем оптимист за пласман на СП

Дневник

Со Лазаров во тимот, и против сениорите е лесно

Вест
5 поврзани вести »

Американските авиони и натаму ќе шпионираат над Кина

Вест - 14.04.2001

Вашингтон, 14 април - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека САД ќе продолжат со извршувањетоо шпионски летови над крајбрежјето на Кина и покрај барањата на Пекинг за прекин на ваквите активности. Буш ова го изјави по враќањето дома на 24-те членови на екипажот на американскиот шпионски ...

Кина ќе ги притисне САД да прекинат со шпионските надлетувања

Вест

Кина ќе го ослободи американските пилоти оти САД се извини

Вест

Кина одобри уште една средба на американските дипломати со екипажот на шпионскиот авион

Вест

Кинеската армија бара истрага на притворениот американски екипаж

Вест
5 поврзани вести »

Управата за цивилна воздушна пловидба ќе се одвои од државата

Вест - 12.04.2001

ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОВ Дотогаш Управата мора да си ги собере сите приходи за да може да одговори на сите финансиски обврски како независна воздухопловна власт За да може законските правила во авиосообраќајот да заживеат во целост, Управата за цивилна воздушна пловидба до крајот на април, односно ...

Манолев: МАТ е, сепак, наша компанија

Вест

МАТ цел ден ја плаќаше ратата од долгот

Вест

Ако некој е префериран, тоа, сепак, е МАТ

Вест
4 поврзани вести »

Кометал ЃП ќе сугерира Панов да биде вклучен во репрезентацијата

Дневник - 11.04.2001

ВЕСТИ Екипата на Кометал Ѓ. Петров ќе му сугерира на Ракометниот сојуз на Македонија во работата со нашата женска сениорска репрезентација да биде вклучен и Александар Панов, кој од јуни ја презема тренерската функција во скопскиот клуб.

Клупата за Панов, "13-ка" за Малахова

Вест

Новата "13" Малахова треба да донесе среќа

Дневник
3 поврзани вести »

Толедо и Гарсија во вториот круг на изборите за претседател на Перу

Вест - 11.04.2001

Лима, 10 април - Според првичните официјални резултати од претседателските избори во Перу, кандидатите Алехандро Толедо и Алан Гарсија, поранешен перуански претседател, ќе се натпреваруваат во втор круг на изборите, закажани за крајот на мај годинава.

Толедо води за претседател на Перу

Вест

Вчера претседателски избори во Перу

Вест
3 поврзани вести »

Платформата се занимава со небитни работи

Вест - 11.04.2001

И ВМРО - ВИСТИНСКА СО ШЛАКАНИЦА ЗА НОН - ПЕЈПЕРОТ НА ТРАЈКОВСКИ ВМРО- Вистинска подготвила свои прашања што треба да се вклопат во платформата, тие "тотално се разликуваат" од оние на Трајковски, а возвратниот одговор од Трајковски за нивните предлози ќе се чека до идната недела - дотогаш Стојменов ...

Платформата на Трајковски е катастрофална и дилетанска

Вест

Трајковски нема нон - пејпер, туку предлог-платформа за разговори

Вест
3 поврзани вести »

Љубовта меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДПА во агонија

Вест - 13.04.2001

КОМПЛИКАЦИИ ЗА ГОЛЕМАТА КОАЛИЦИЈА Дали во апартманот на Џафери, во хотелот во Луксембург, се роди нова љубов меѓу СДСМ и ДПА Лидерите на СДСМ и ДПА, Бранко Црвенковски и Арбен Џафери имале тајна вечера во четири очи, во апартманот на лидерот на ДПА, во хотелот во Луксембург, на која било ...

Џафери притиска за предвремени избори наесен

Вест

Џафери во Луксембург со документ контра Трајковски

Вест
3 поврзани вести »