TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

"British Airways" најавува дека ќе лета од скопскиот аеродром од понеделник

А1 - 15.06.2001

Британската авиокомпанија „British Airways“ најави дека од понеделник 18.06.2001 ќе полетува и слетува на скопскиот ...

"Swiss Air" повторно лета на скопскиот аеродром

А1
2 поврзани вести »

Савиќ место во Вардар во Мура

Вест - 15.06.2001

Несудениот тренер на Вардар, легендата на југословенскиот фудбал и на Црвена Звезда, Душан Савиќ е наименуван за нов тренер на словенечкиот прволигаш Мура. Според информациите од словенечкиот клуб, Савиќ потпишал двегодишен договор, но финансиските детали не се ...

Душан Савиќ преговарал со Мура, нашите играчи добро котираат на европска берза

Вест
2 поврзани вести »

Судот е надлежен да решава за транспарентноста на приватизацијата

Дневник - 13.06.2001

ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДРЖАВНИТЕ АКЦИИ ОД БЕРЗАТА Агенцијата за приватизација, која ја прекина продажбата на акции, на берзата имаше понудено акции од околу 40 акционерски друштва, со вкупна вредност од 250 милиони ГМ Ако се утврди кривично дело или нелегално давање информации при продажбата на ...

Агенцијата за приватизација ги повлече акциите од Берзата

Вест
2 поврзани вести »

Погребан капетанот Синиша Стоилков

Вест - 12.06.2001

Со највисоки воени почести вчера на скопските градски гробишта во Бутел беше погребан капетанот Синиша Стоилков, роден 1965 година во Куманово, татко на две деца. Тој загина од шрапнели на минофрлачка граната во борбените дејствија на македонските безбедносни сили во кумановско-липковскиот регион.

За состојбата на ранетите војници кај Слупчане

А1
2 поврзани вести »

Клубовите ќе организираат Собрание, со или без раководството

Дневник - 16.06.2001

КОШАРКА - ПО ОДЛУКАТА НА УО ЗА СОБРАНИЕ ВО СЕПТЕМВРИ Повеќе од една петтина од клубовите бараат седницата да се одржи во јуни Повеќе од една петтина од членовите на Собранието на Кошаркарскиот сојуз на Македонија (КСМ) покренаа иницијатива за Вонредно собрание (ВС) на КСМ.

Рафајловски заминува во септември

Вест
2 поврзани вести »

Авторот на "Чија си" ослободен од обвинението за клевета

Вест - 16.06.2001

Сускиот совет во основниот суд1 во скопје на Славе Димитров обвинет за кривично дело: клевета, поради недокажаност на делото го ослободи од кривична одговорност. Димитров беше тужен од ЗАМП продукција затоа што во интервју за "Утрински весник" објавено на 12 мај минатата година трвдел дека добил ...

"Стојам зад се што сум кажал против ЗАМП"

Вест
2 поврзани вести »

Судот во Белград ја одби кауцијата за Милошевиќ

Вест - 16.06.2001

Белград, 16 јуни - Окружниот Суд во Белград вчера соопшти дека ја одбил понудената кауција за ослободување од притвор на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, што на 5 јуни годинава ја понудил неговиот адвокат Тома Фила.

Милошевиќ ангажира нови адвокати за да го спасат од Хаг

Дневник
2 поврзани вести »

Битолчанец успеал да им побегне на тројца киднапери

Дневник - 15.06.2001

НЕУСПЕШНО ГРАБНУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ Тројца скопјани насилно грабнале дваесет и четиригодишен битолчанец во центарот на Скопје, но киднапираниот им избегал кога тие се обиделе да го однесат во стан во скопската населба Кисела Вода. Полицијата засилено трага по грабнувачите.

Грабнувачите барале откуп од 50.000 ГМ

Вест
2 поврзани вести »

Терористите копаат ровови во селата на Шара

Вест - 14.06.2001

ТЕТОВО.- "Албанските терористи, кои завчера влегоа од Косово, преку Шара, на територијата на Македонија, се распрснати на повеќе локации на планината и постојано се обидуваат да се вкопаат во ровови и да заземат позиции. Армиско-полициските единици имаат доволно капацитет, воена опрема, техника и ...

Терористите копаат ровови и во Гајре

Вест
2 поврзани вести »

Самолепливите марки - скапо и ретко задоволство за филателистите

Дневник - 15.06.2001

Занимливости пишува Блаже Милошевски Лепакот или гумата е составен дел на поштенската марка и ја дополнува нејзината целост. Лепакот претставува карактеристичен белег и дел од традицијата во изработката на марките. Филателистите посветуваат големо внимание на видот, квалитетот и на исправноста на ...

Старите писма без марки — вредни филателистички објекти

Дневник
2 поврзани вести »