TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

По тридневен престој во Скопје, 19 муџахедини од Иран, заминале во АНА

Вест - 03.12.2001

АЛБАНСКИТЕ ТЕРОРИСТИ СЕ ЗАСИЛИЈА СО УШТЕ ЕДНА ГРУПА ИСЛАМСКИ ФУНДАМЕНТАЛИСТИ Во средата, со автобус, преку Грција, во Македонија влегле 19 исламски фундаменталисти од Иран, кои отседнале во еден од скопските хотели и по три дена заминале кон кризните региони Деветнаесет муџахедини од Иран, нови ...

Спектакуларна најава на заедништвото

Дневник - 03.12.2001

РЕЦЕНЗИЈА - КОНЦЕРТ НА "БАЛКАНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА" ВО СКОПЈЕ Под сугестивната и енергична диригентска палка на маестро Начев, публиката имаше можност да доживее духовно просветление >"Есенските музички свечености" завршија со втор концерт на "Балканската филхармонија", што се одржа во Скопје.

Во САД уапсен серискиот убиец на жени од Грин Ривер

Вест - 03.12.2001

Сиетл, 3 декември - Американската полиција во градот Сиетл уапсила едно лице, кое е осомничено за убиство на 49 жени, објавија американските медиуми. Полицијата верува дека уапсениот 52 - годишен маж е серискиот убиец познат како "убиецот од Грин Ривер", наречен по локацијата каде што се пронајдени ...

Дотраените ќумбиња може да го запалат селското училиште

Вест - 03.12.2001

НАД УЧЕНИЦИТЕ ВО ВОЛКОВО ДЕМНЕ ПОСТОЈАНА ОПАСНОСТ Ќумбињата на дрво, со кои се загреваат училниците, се дотраени и секој момент можат да се распаднат и да предизвикаат пожар Основците од училиштето "Јоаким Крчовски" што се наоѓа меѓу селата Орман и Волково, во Општина Ѓорче Петров, учат во крајно ...

"Амели" на Жуне ги собра европските оскари

Вест - 03.12.2001

Режисерот Жан Пјер Жуне со наградата за најдобра режија БЕРЛИН, (Ројтерс) - Романтичната комедија "Амели Пулан" на Жан Пјер Жуне победи на Европските филмски награди, освојувајќи ги наградите во две категории, за најдобар филм и за најдобар режисер.

Комитетот нема мандат да им помага на повратниците во кризните региони

Вест - 03.12.2001

МЕЃУНАРОДНИОТ КОМИТЕТ НА ЦРВЕНИОТ КРСТ ЈА УКИНА ПОМОШТА ЗА РАСЕЛЕНИТЕ ШТО СЕ ВРАТИЛЕ ДОМА Црвениот крст на Македонија бара од Меѓународниот комитет да ја преиспита оваа своја одлука, зашто последиците од војната ќе се чувствуваат уште долго, а поради минските полиња, нивите не ќе може да се ...

"Лесните" цигари се опасни колку и обичните

Дневник - 03.12.2001

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД САД Цигарите што се рекламираат како "light" или "low-tar" (со помала содржина на катран) од тутунските компании предизвикуваат кај пушачите само илузија за намален ризик по здравјето, покажува извештајот на Американскиот национален институт за рак објавен во вторникот.

Запленета муниција, униформи на УЧК и странска војничка облека

Вест - 03.12.2001

ВО КУЌА ВО ГОСТИВАРСКОТО СЕЛО БИБАЈ Во саботата во координирана акција на македонската полиција и АРМ во куќа во гостиварското село Бибај , било откриено поголемо количество муниција. Во куќата сопственост на Рустему Мамути биле најдени 1 000 парчиња муниција со калибал 7. 62 милиметри.

НДП: Скопје е наше

Вест - 03.12.2001

БЕЗУМИЕТО НА АЛБАНСКИОТ ЕКСТРЕМИЗАМ НЕМА ГРАНИЦИ "НДП нема да дозволи подлажување на Албанците со некакви договори и документи и ќе се спротивстави на доминацијата на едни етникуми врз други. ОНА на овие простори водеше света војна токму за природните и праведни барања на Албанците", изјави, меѓу ...

"Животе сладок си" со видеозапис

Вест - 03.12.2001

САШО Тинејџерската атракција Сашо иако пред повеќе од еден месец издаде макси сингл веќе ја сними својата петта песна која е проследена со спот, и е негов трет спот. Песната се вика "Животе сладок си" за која музиката аранжманот и продукцијата се на Роберт Саздов, додека текстот на Огнен ...