TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Подарок книги за македонските лекторати во странство

Вест - 04.12.2001

ИНИЦИЈАТИВА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА Министерстрвата за култура покрена инцијатива за опремување со литертаура лекторатите по македонски јазик на университетите во странство. Опремувањето на лекторатите со речници, книги, монографии це-де ромови, аудио и видео касети ќе биде доделен од фондот ...

Библиотеки наместо празни полици во културните амбасади

Дневник
2 поврзани вести »

Пенов во Солун се правеше Англичанец

Вест - 06.12.2001

НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА БАЛКАНСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Од Македонија беа поканети тројца градоначалници, скопскиот Ристо Пенов, кумановскиот Слободан Ковачевски и тетовскиот Муртезан Исмаили, и секој од нив се обрати на различен јазик, Пенов на англиски, Исмаи Градоначалникот Ристо Пенов го избра ...

Во Солун Ристо Пенов со контрастав

А1
2 поврзани вести »

Премиера на "Црвенкапа"

Вест - 07.12.2001

ВЕЧЕРВА ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА Сцена од "Црвенкапа" Вечерва (19 ч.) во Театарот за деца премиерно ќе биде изведена "Црвенкапа" во драматизација на Александар Поповиќ. Режијата е на Димитар Христов. -"Црвенкапа" е приказна што ја знаат сите деца.

Нова верзија на "Црвенкапа"

Дневник
2 поврзани вести »

Мета нема да поднесе оставка

А1 - 05.12.2001

„И покрај сите напади од страна на лидерот на Социјалистичката партија Фатос Нано нема да поднесам оставка“, изјави албанскиот премер Илир Мета, додавајќи дека нападите кон него се без аргументи. Мета на седницата на управниот централен комитет на социјалистите, каде се водеше жестока дебата и ...

Раскол во владеачката социјалистичка партија во Албанија

А1
2 поврзани вести »

Еуфоричните вардарци му ги расипаа сметките на големиот Магдебург

Вест - 03.12.2001

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4. КОЛО - СЕФТЕ УСПЕХ ЗА НАШИОТ ПРВАК СО НОВИОТ ТРЕНЕР Останува прв стрелец на Лигата на шампионите. - Пепи Манасков го "прелетува" Перуничиќ Веќе отпишаниот Вардар Ватростална му откина бод од суштествено значење на големиот Магдебург, речиси уништувајќи му ги шансите за ...

Вардарци го освоија првиот бод за - самодоверба

Дневник
2 поврзани вести »

Венко Андоновски го прејде својот ексклузивен издавач?

Вест - 05.12.2001

СЛУЧАЈОТ "КУЛТУРА" ПРОТИВ "ШТРК" ПРОДОЛЖУВА "Култура" од "Штрка" бара оштета од 10.000 марки, а Никола Штковски, кој на суд покажа потпишан договор со Венко, вели:"Култура" сака со мои пари да го исплати хонорарот за Андоновски и за печатењето на ...

Драмата "Бунт во домот за старци" е објавена во договор со Венко Андоновски

Вест
2 поврзани вести »

Штрајк на земјоделците од Овче Поле

А1 - 08.12.2001

200 вработени во 4 друштва кои произлегоа од поранешниот земјоделски комбинат „Овче Поле“ веќе 14 дена по три часа дежураат на магистралниот пат Штип - Куманово. Министерството за земјоделство и Владата на РМ не им излегоа во пресрет на штрајкувачите кои 15 месеци се без плата, а 4 години со ...

Ѓорчев не ги рецка земјоделците од "Овче Поле"

Вест
2 поврзани вести »

Штефан Еберхартер победник на денешниот спуст

А1 - 08.12.2001

Австриецот Штефан Еберхартер победи денеска во спустот за светскиот скијачки куп во Вал Д'Изер. Вториот трумф на ветеранот за само два дена, по вчерашниот во Супер Џи, остана длабоко засенет од страотниот иинцидент на швајцарецот Силвано Белтрамети, кој по излетувањето од патеката низ заштитната ...

Австриецот Еберхартер победи во премиерниот супервелеслалом сезонава

А1
2 поврзани вести »

Албанските полицајци во Тетово ќе ги елиминираат криминалците

Вест - 08.12.2001

ТЕТОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК МУРТЕЗАН ИСМАИЛИ ТВРДИ: За иселувањето на Македонците од Тетово виновни новинарите кои со своите написи ги поттикнувале луѓето кои не се баш чисти да го прават тоа, смета тетовскиот градоначалник Муртезан Исмаили "Со Претседателот разговаравме за состојбата во Тетово и ...

Тетово тема на средбата на државните и локалните челници

А1
2 поврзани вести »

Публиката наместо музика мораше да слуша предавање

Вест - 07.12.2001

ВО МНТ ЗАВРШНИЦА НА ГОДИШНИНАТА НА ВЕРДИ Одбележувањето на 100 годишнината од смртта на Џузепе Верди, заврши завчера со Вечер на Верди во МНТ, а во организација на Операта и на Италијанската амбасада. Финалето на одбележувањето на годишницата на големиот италијански композитор, на која Операта на ...

Финале на годината на Верди

Вест
2 поврзани вести »