TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-02-05 до 2001-02-11

Од ова власт се може да се очекува, па и затворање на Црвенковски

Вест - 09.02.2001

СДСМ ОСТАНУВА НА ТВРДЕЊЕТО ДЕКА ПРИСЛУШУВАЊЕТО Е ДЕЛО НА МВР И НА МИНИСТЕРОТ ДОСТА ДИМОВСКА За разлика од неа, СДСМ информациите им ги соопштува на граѓаните на Македонија и им служи на македонскиот народ и на граѓаните на Македонија "СДСМ уште еднаш ја повторува изјавата соопштена на завчерашната ...

За одговорноста, ќе кажам пред Парламентот

Вест

Има елементи за одговорност на Димовска

Вест

Црвенковски е вербален терорист

Вест

Смешно е Богоевски да се јавува како борец за вистината, тие што го знаат, знаат каков е

Вест

Вест Вест Вест

8 поврзани вести »

Прв разговор Арафат - Шарон, насилствата продолжуваат

Вест - 10.02.2001

Ерусалим, 10 февруари - Палестинскиот претседател Јасер Арафат на новоизбраниот израелски премиер Ариел Шарон вчера му рекол дека сака да продолжи со мировните преговори, но Шарон на тоа одговорил дека прво треба да се прекине со насилствата, вели извор близок до Шарон.

САД останува главен посредник во блискоисточните преговори

Вест

Кошмар за Палестинците

Вест

Шарон е нов израелски премиер, преговара за нова влада

Вест

Шарон пред победа на изборите во Израел

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »

За неколку часа фатени и депортирани 74 илегалци

Вест - 08.02.2001

Деновиве грчките погранични органи во Македонија депортирале 55 илегалци. Од нив 43 се романски, а 12 југословенски државјани. Романските државјани биле фатени веднаш по поминувањето на македонско-грчката граница.Тие во државава влегле илегално и откако ја поминале македонската територија, ...

Романци, Албанци и странци од Сиера Леоне на аргатлак во Грција

Вест

За три дена откриени деведесет илегалци од Албанија и Романија

Дневник

Бугарска државјанка се проституирала за да го "плати" илегалното префрлување во Грција

Дневник

Откриени 22 албански државјани што сакале илегално да влезат во Грција

Дневник
5 поврзани вести »

Првенството продолжува со второлигашки судии

Дневник - 10.02.2001

ПО СУСПЕНДИРАЊЕТО НА ДЕЛ ОД СУПЕРЛИГАШКИТЕ СУДИИ Викендов треба да почне пролетниот дел од првенството на Македонија во ракомет во машката и во женска Супер лига и покрај најавата на судиите и контролорите дека ќе го бојкотираат почетокот.

Разрешен селекторот на машката сениорска репрезентација

Дневник

Судиите и контролорите го бојкотираат Првенството

Дневник

Бугарски судии во домашното првенство?

Дневник

Судиите најавуваат бојкот на првенството

Дневник
5 поврзани вести »

МНР ќе гради нова зграда

Вест - 10.02.2001

МАКЕДОНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ГО СМЕНИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ТРОШЕЊЕТО ПАРИ ОД ТЕЛЕКОМ Бараните 9 милиони марки не биле само за реконструкција и репрезентативност туку со нив треба да се подигне нов објект на МНР веднаш зад киното Култура.

Купувањето амбасади ќе го зголеми националното богатство, а се друго е евтина демагогија

Вест

Од Телеком 10 милиони марки за културата

Вест

Министрите бараат над 3 милијарди, а од Телекомот има само 200 милиони марки

Вест

Керим бара луксуз и амбасади, а болните од рак со години чекаат акцелератор

Вест
5 поврзани вести »

МВР испитува дали полицајците го претепале Кузмановски додека давал изјава за пожарот

Дневник - 08.02.2001

ПО ТВРДЕЊАТА НА ЧУВАРОТ ВО "КИРО ФЕТАК" Секторот за внатрешна контрола во МВР од завчера спроведува истрага во УВР-Куманово во врска со тврдењата дека инспекторите и полицајците во минатите вторник и среда во локалната полициска станица го претепале Љубисав Кузмановски (48), чувар во фабриката ...

Чуварот од "Киро Фетак" ќе го тужи инспекторот за малтретирање

Вест

Кривична пријава против чуварот на фабриката "Киро Фетак"

Вест

Чуварот е осомничен за предизвикување опасност, а пријави ќе има и за одговорни лица во фабриката

Дневник
4 поврзани вести »

Николовска повеќе очекува од велеслаломот

Дневник - 07.02.2001

СКИЈАЊЕ - денеска слалом во СЕНТ АНТОН - Дефинитивно повеќе очекувам од настапот во велеслалом на Светското првенство (СП) во Австрија, отколку во слаломот - изјави македонската репрезентативка Јана Николовска, која денеска ќе настапи во слаломската трка на скијачкото СП во Сент Антон.

Најдобар резултат на Стефановска во кариерата

Дневник

Пановски: Слаломот е мојата дисциплина за СП

Дневник

Пановски првпат сезонава под 70 ФИС-поени

Дневник
4 поврзани вести »

За транспорт на 13,512 килограми хероин седум и пол години затвор

Вест - 10.02.2001

Во Основниот суд во Тетово, судијата Верка Костовска му изрече затворска казна од 7 години и 6 месеци на Г зим Бајрами, од село Камењане, Тетовско, поради сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотици, психотропни супстанци и прекурзори.

Притворениот е само еден од дилерите на Осман Бајрами

Дневник

Косовскиот хероин не замина за Албанија

Вест

Запленети пет килограми хероин

Вест
4 поврзани вести »

Керим не одел во исти дискотеки со Филип, за да каже дали е рекетар или не!

Вест - 10.02.2001

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ СРЃАН КЕРИМ ВЧЕРА ГО БРАНЕШЕ СВОЈОТ ИЗБОР ЗА ГЕНЕРАЛЕН КОНЗУЛ ВО ЊУЈОРК Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Филип Петровски нема квалиикации за дипломатското место што го добил, но откако министерот Керим му го објаснил значењето на функцијата генерален конзул тој веднаш сфатил ...

Жедна Доста

Вест

Филип Петровски - конзул во Њујорк

Вест

Ако се фаќаш за дипломат, фати се за Филип

Дневник
4 поврзани вести »

Стекот фјорентина ќе стане реткост поради кравјото лудило

Вест - 09.02.2001

ФИРЕНЦА, (РОЈТЕРС) - Италијанскиот готвач Мануел Марчини го подготвува традиционалниот "стек фјорентина" (телешки стек на фирентински начин) во ресторанот "Латини" во Фиренца што е сопственост на неговото семејство од 1900 година.

Британија извезувала крв заразена со кравјо лудило

Вест

Третина од Хрватите не јадат телешко поради страв од кравјо лудило

Вест

Во САД и Мексико забрана за увоз на говедско месо од Бразил

Вест
4 поврзани вести »