TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-12 - 2001-02-18

Со бојкот, судиите работат против ракометот

Дневник - 17.02.2001

Здружение на клубови Со бојкотирање на закажаните термини за полагање за добивање лиценца и со недоаѓање на испитот, судиите свесно работат против интересите на ракометот, се вели во соопштението на УО на Здружението на клубови при Ракометниот сојуз на Македонија (ЗРК- РСМ).

Дел од клубовите повторно најавија бојкот, овој пат вистински!

Дневник

Бојкотот не е поради дозволите, туку поради узурпирањето на нашите права

Дневник

Клубовите се сомневаат во регуларноста на Првенството

Дневник

Видерер "пресекува" во спорот РСМ -судии?

Вест

Дневник Дневник Дневник

8 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ и ДПА не прифаќаат заклучок за одговорност на Димовска

Вест - 16.02.2001

КОМИСИЈАТА ЗА НАДЗОР НА ДБК ЈА ЗАВРШИ РАБОТАТА И КОНСТАТИРА ДЕКА ИМАЛО МАСОВНО ПРИСЛУШУВАЊЕ СО ПОЛИТИЧКИ МОТИВИ Од 12 заклучоци нема согласност само за два- дека прислушувањето го вршело МВР и дека министерот за внатрешни работи ДостаДимовска е политички одговорна за тоа Комисијата за надзор врз ...

Позицијата и опозицијата различно ги толкуваат фактите

Вест

Власта и опозицијата со паралелни информации

Вест

Новите материјали, ново одложување

Вест
4 поврзани вести »

За извоз на челик во Канада не е потребен сертификат за потекло

Вест - 17.02.2001

СПОРЕД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА Макстил" одбива да ги пополни прашалниците за истрагата за антидампинг што од македонската Влада ги побараа канадските власти, бидејќи тие не се однесуваат на нивната палета производи туку на асортиманот на "Полуконти" По повод барањето на канадските власти за ...

Предмет на истрага се челични лимови на "Полуконти" со фалсификувано потекло

Вест

Заштитата од антидампингот запна во Министерството за економија

Вест

Канада најави антидампинг мерки за македонскиот челик

Вест
4 поврзани вести »

Со парите од продажбата на телекомот, болницата ќе стане клиника Шварцвалд

Дневник - 16.02.2001

градска болница Градската болница бара 2,2 милиони ГМ од парите добиени од продажбата на "Македонски телекомуникации", заради просторно комплетирање на зградата. Со тоа би се овозможил повисок стандард на болничко лекување и најоптимално прифаќање на итните амбулантни случаи.

Со автоматска пушка од поспани сопружници ограбиле 10.000 ГМ

Дневник

Сопственик на менувачница "олеснет" за 60.000 ГМ

Дневник

Сениорките ќе поделат премија од 30.000 ГМ?

Дневник
4 поврзани вести »

Репрезентацијата во декември ќе гостува во Австралија?

Вест - 15.02.2001

Вести од ФСМ До канцеларијата на Фудбалскиот сојуз на Македонија вчера пристигна покана, нашата фудбалска репрезентација во декември да гостува во Австралија. Според дописот пристигнат од Сиднеј предвидено е одигрување на шест натпревари, од кои два против репрезентацијата на "петиот континент".

Македонија во декември на турнеја во Австралија?

Дневник

Една година забрана за настап во странство за Пелистер?

Дневник
3 поврзани вести »

Буш нареди истрага за несреќата на јапонскиот брод

Вест - 17.02.2001

Вашингтон, 17 февруари - Американскиот претседател Џорџ Буш му нареди на Пентагон да го разгледа влијанието на присуството на цивилни лица во несреќата од минатиот петок кога американската подморница Гринвил удри во јапонски рибарски брод и го потопи.

САД ќе исплати отштета за јапонските жртви од судирот со подморницата

Вест

Американска подморница потона јапонски рибарски брод, деветмина исчезнати

Вест
3 поврзани вести »

Пожарникарите кршеле прозорци за да гасат во погоните што гореле зашто чуварот не знаел каде се клучевите

Дневник - 15.02.2001

МВР ОДГОВАРА НА ТВРДЕЊАТА НА ЧУВАРОТ ОД "КИРО ФЕТАК" Љубисав Кузмановски (48), чувар во кумановски "Киро Фетак", не го пријавил, како што тој тврди, пожарот што избувна во фабриката на 26-ти минатиот месец туку пожарникарите го барале за да им ги даде клучевите од погоните што гореле, а тој откако ...

Во фабриката нема аларм за пожари, а само еден противпожарен апарат бил исправен

Дневник

Кривична пријава и против одговорниот за обезбедување во "Киро Фетак"

Вест
3 поврзани вести »

Ако денот ми е ноќ, тоа не е затоа што тагувам

Дневник - 16.02.2001

Калиопи Ако животот пишува романи, тогаш животната приказна на Калиопи, од раѓањето до денес, би можела да се смести во четири поглавја. Првото е испишано со случките поврзани со нејзиното среќно детство поминато во Кичево, како и со настапот и победата на фестивалот Златно славејче.

Во мојата музика се чувствува дека сум

Вест

Калиопи изненади со нов имиџ

Вест
3 поврзани вести »

Стоп за нелегалните градби

Вест - 17.02.2001

ТРИБИНА НА УРБИС "ХАОСОТ ВО УРБАНИЗМОТ" Здружението за култура на живеење, унапредување и хуманизација на просторот-УРБИС завчера ја одржа втората по ред трибина на тема "Хаосот во урбанизмот во Скопје", дел од циклусот трибини "Хаосот во нашиот град".

Архитектите бараат нова регулатива

Дневник

Трибина на УРБИС-"Хаосот во урбанизмот во Скопје"

Вест
3 поврзани вести »

Партиципација за лекување ќе плаќа секој

Вест - 14.02.2001

ФОНДОТ И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ЈА ИСПЕГЛАА ОДЛУКАТА ЗА ПЛАЌАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСЛУГИ Управниот одбор на Фондот за здравство и министерот Драган Даниловски донесоа решение, со кое во иднина за лекување ќе плаќа секој, без исклучок, а за посебните групи болни ќе постојат онолку бенефиции ...

Даниловски и Михајловски си играат расипан телефон

Вест
2 поврзани вести »