TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Пауновски: КФОР с&ицирц; уште го нема на границата, можно е нејзино големо дестабилизирање

Вест - 24.02.2001

МАКЕДОНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА СЕ УШТЕ ЧЕКА ОДГОВОР ОД ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА НАТО ЏАРЏ РОБЕРТСОН "Меѓународната заедница и НАТО ќе мора итно да направи реанализа за носителите на кризата на Балканот, ако тоа не го направи, мислам дека сите ние ќе се соочиме со тешки проблеми, оцени министерот ...

Робертсон бара КФОР да реагира на насилствата

Вест

Другата страна на границата кај Косово никој не ја чува

Вест

Кабиџозу: КФОР ќе започне со патролирање на границата со Македонија

Вест

КФОР мора да воспостави редовен режим и од другата страна на границата

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »

Разгледница патувала рекордни 112 години

Вест - 24.02.2001

ЕДИНБУРГ, (Ројтерс) - Поштарите во шкотскиот град Абердин сториле с&ицирц; што можат за да достават една разгледница од Австралија, иако доцнело 112 години. "Разгледницата ја пратило некое момче по име Колин на 4 јануари во 1889 година, а во Абердин пристигна пред некој ден.

На аферите дека сум разведена не реагирам

Вест

Ни претстои сушна пролет, што ли ќе биде на лето?

Вест

Не се срамам што сум израснала во дом

Вест

Не е се во изгледот

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »

Оставка пери-носи

Дневник - 23.02.2001

Коментар-Катерина Блажевска Георгиевски не ја спаси Доста Димовска. Принуден да се спаси себеси, тој изврши класично жртвување на својата најблиска соработничка. Освен ако двајцата не глумеле "оставка". Само тие што "успехот" во политиката го мерат со истерување на мандатот до крај и по секоја ...

ЛДП: Оставката на Димовска фарса

Вест

Владата едногласно ја одби оставката на Димовска

Вест

Доблест и казна

Дневник

Доста го стави Љубчо на маки

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Вардар бара ФСМ да го прогласи дуелот со Пелистер за меч од висок ризик

Дневник - 23.02.2001

- Во текот на вчерашниот ден упативме барање, Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) да го прогласи за меч од висок ризик натпреварот што в недела треба да се одигра во Битола, помеѓу Пелистер и Вардар, во Купот на Македонија - изјави Борче Ристески, член на Управниот одбор (УО) на Вардар.

Илиевски избран за в.д. селектор на младата репрезентација

Дневник

Никола Илиевски Џиџи в.д. селектор на младите, Драган Поповски нов дисциплинец

Вест

Диме Георгиев прима хонорар од ФСМ без одлука на УО

Дневник

Денеска (16 ч.) седница на УО на ФСМ

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Министерството за правда бара административците да потпишат

Вест - 24.02.2001

АНКЕТИРАЊЕ ИЛИ УЦЕНА ВО ПАЛАТАТА НА ПРАВДАТА Вчера сите претседатели на основните судови им наредиле на шефовите на тамошните одделенија, да ги повикуваат дактилографките, архиварите, хигиеничарките, поединечно да потпишат, или да се изјаснат дали учествуваат во штрајкот, тврдат судските админи На ...

Судската администрација ќе ги затвори вратите и за итни случаи

Вест

Министерството за правда им нуди дактилографи и доставувачи на судовите

Вест

Насуфи тера инает, а Џиков заменици-обвинителите ги претворил во курири и дактилографки

Вест
4 поврзани вести »

Нов затворски бунт во Бразил

Вест - 22.02.2001

Сао Паоло, 22 февруари - Стотици затвореници од Пирахуи затворот во Сао Паоло завчера почнаа уште еден бунт, заробувајќи ги затворските чувари откако биле пуштени надвор на дневните вежби. Засега затворениците немаат поставено никакви барања.

Совладан затворскиот бунт во Бразил

Вест

Осуммина загинати во затворските бунтови во Бразил

Вест
3 поврзани вести »

"Вардарци" испратени од Прилеп со аплауз!!!

Вест - 19.02.2001

Машка ракометна суперлига Се случи и тоа во македонскиот клупски ракомет: толеранција кон противникот (и тоа никој друг туку Вардар Ватростална) во поразот на домашен терен (и тоа среде Прилеп), колкава-толкава резервираност на актерите на паркетот кон очигледни судиски превиди, ориентираност на ...

Санкциите паѓаат на 2 март?

Вест

Видерер: Ќе предложиме да се укинат санкциите кон Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Синодот е единствен: нема менување на името на МПЦ

Вест - 22.02.2001

ОСУМТЕМИНА АРХИЈЕРЕИ ГИ ОТФРЛААТ ТВРДЕЊАТА ЗА РАЗНОГЛАСИЕ ВО БИТКАТА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Определба на осумтемина архијереи е и понатаму да продолжат разговорите со вселенската патријаршија и другите помесни и православни цркви за разрешувањето на канонскиот статус на МПЦ ...

Владиците ќе ги вкрстат мислењата за двојното име на Црквата

Вест

Црковните општини прифаќаат разговор само со Синодот на МПЦ

Вест
3 поврзани вести »

Бодо Хомбах кум на парафирањето

Вест - 24.02.2001

На завчерашното парафирање на спогодбата за границата меѓу Македонија и Југославија присуствуваше и специјалниот координатор на Пактот за стабилност , Бодо Хомбах, како и амбасадорите на земјите во регионот во Македонија. Веднаш по петминутното парафирање на спогодбата, прв кој им честиташе на ...

Проекти има, ама ништо од нив без донации и меѓународна помош

Вест

Самит на шефовите на државите од регионот

Вест
3 поврзани вести »

Новковски: Универзитетот сака средновековен статус

Вест - 23.02.2001

МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СМЕТА ДЕКА УНИВЕРЗИТЕТСКИТЕ ПРОФЕСОРИ НАПРАЗНО СЕ БУНТУВААТ Со измените на Законот за високо образование ќе се почитува автономијата на Универзитетот во секоја смисла, но не тој да биде држава во држава, како досега, смета министерот Новковски Владата смета дека не е ...

Зајакот секогаш лежи во чекмеџето

Дневник

Универзитетските професори му објавија војна на Новковски

Вест
3 поврзани вести »