TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Наградата Лемелсон за "новиот да Винчи"

Вест - 20.02.2001

БОСТОН, (Ројтерс) - Еден 27-годишен студент на Институтот за технологија во Масачусетс ја доби престижната награда Лемелсон за инвентивност за идеи како онаа за производство на евтина компјутерска меморија од пластични ќесиња за чипс.

Карлос Чакалот не се кае за злоделата

Вест - 20.02.2001

МАДРИД, 20 февруари, (Ројтерс)- Герилскиот лидер Карлос Чакалот кој издржува казна затвор во Париз, во една своја изјава за еден шпански весник вели дека не се кае за своите злодела и дека пак би го сторил истото, само овојпат "многу подобро".

Франција ги осуди англоамериканските бомбардирања на Иран

Вест - 20.02.2001

Париз, 20 февруари - Францускиот министер за надворешни работи, Ибер Ведрин, остро ги осуди нападите на авионите на САД и Велика Британија врз цели во Ирак кои се реализираа во петокот.Во интервју за ЛЦИ телевизијата, Ведрин изјави дека Вашингтон и Лондон се изолирани со својата "тврда" политика, ...

Заинтересирани тројца инвеститори за изградба на спортската сала

Дневник - 20.02.2001

НА ТЕНДЕРОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ На јавниот повик од Агенцијата за спорт и млади за изградба на универзална спортска сала со капацитет за околу 7.000 посетители се јавиле три сериозни можни инвеститори - вели Игор Ѓорѓиевски, директор на Агенцијата.

Дане Јакимовски го освои 5. место на 3.000 метри

Дневник - 20.02.2001

АТЛЕТИКА - НА БАЛКАНИЈАДАТА ВО САЛА Дане Јакимовски, македонскиот атлетски репрезентативец, го освои 5. место во трката на 3.000 метри, на Балканијадата во сала, која се одржа завчера во Атина (Грција). Тој патеката ја поминал за 8 минути, 52 секунди и 95 стотинки, што е речиси 10 секунди послабо ...

Лижавче за што знае бон - тон

Вест - 20.02.2001

ПО НАЈНОВАТА ПРЕМИЕРА ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА Во "Лакомата Меца" децата се учат дека не треба да си алчен "Лакомата меца" е најновата претстава што Театарот за деца од Скопје ја игра на репертоарот. "Лакомата меца" е воспитна претстава.

За самитот во Скопје најмени 15 "мечки"

Вест - 20.02.2001

За нормално функционирање на превозот за време на скопскиот самит на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, што ќе се одржи на 22 и 23 февруари, производителот "Дајмлер-Бенц" на организаторот - Министерството за надворешни работи, му позајми 15" мерцедеси "с" класа, велат извори на "ВЕСТ" од ...

Трампана спомен - собата на АСНОМ за српски споменици од Првата светска војна?!

Вест - 20.02.2001

КОЛКУ ЌЕ СЕ ОТВОРИ ВРАТАТА НА МАНАСТИРОТ "ПРОХОР ПЧИЊСКИ" Иако во преговорите се споменува дека СРЈ со третман на споменик на културата ќе ни ја остави во грижа спомен - собата на АСНОМ во манастирит "Прохор Пчински", а за возврат официјално се бараат три споменици од српски интерес во Македонија, ...

Саемот на книгата нема да се одржи ако се совпадне терминот со училишниот распуст

Дневник - 20.02.2001

НЕДОРАЗБИРАЊА МЕЃУ ИЗДАВАЧИТЕ И СКОПСКИ САЕМ Издавачите се едногласни дека ако не се одржи Саемот на книгата во Скопје во терминот како и минатата година (10-14 април), тој воопшто нема да се организира. Тие се категорични дека Саемот на книгата не смее да биде во исто време кога и училишниот ...

Џон Кенеди како Водњанска

Вест - 20.02.2001

НЕДЕЛАВА ПОЧНУВА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА НАЈПРОБЛЕМАТИЧНАТА УЛИЦА ВО ЧАИР Реконструкцијата се планира да трае два месеца, но уште сега градското раководство предупредува дека таа ќе чини над одвоените милион и пол марки Неделава ќе почне реализацијата на првиот проект на градот во оваа година - ...