TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Предвремените парламанетарни избори во Црна Гора на 22 април

Вест - 21.02.2001

Подгорица, 21 февруари - Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ вчера распиша вонредни парламентарни избори кои ќе се одржат на 22 април. Пратениците во црногорскиот Парламент со мнозинство гласови завчера го усвоија Законот за референдум, дополнувањата на Законот за избор на пратеници и ...

Од куќа во Куманово украдени над 20.000 ГМ и златен накит

Вест - 21.02.2001

Даница А. од Куманово, завчера во полиција пријавила дека било провалено во нејзината куќа од каде што непознат крадец успеал да одземе 19.800 германски марки, 50.000 денари и залтен накит. По пријавувањето на случајот полицијата извршила увид во куќата на Даница.

Крадел текстил за да купи автомобил

Вест - 21.02.2001

Игор Николов од Кочани, деновиве е осомничен за тешка кражба што ја извршил во претпријатието "Матекс 96" во селото Мордвис во кое што работел и против него е поднесена соодветна кривична пријава. Кражбите во претпријатието тој ги вршел континуирано, од декември лани до јануари годинава.

На бившиот љубовник му се јавувала илјада пати на ден

Вест - 21.02.2001

ХОНГКОНГ, (Ројтерс) - Една жена од Хонгконг го малтретирала својот поранешен љубовник со повеќе од 1.000 телефонски повици на ден во тек од цели три години. Малтретирањата започнале во 1997 година кога човекот идентификуван како Ченг, кој инаку имал жена, одбил да живее со својата љубовница.

Револуционерен хибрид

Вест - 21.02.2001

Тојота приус Се започна во центарот за истражувања на "Тојота" во Калифорнија (САД).Својствено на Јапонците, се обидоа да создадат автомобил што ќе освојува на свој начин, но ќе донесе нешто несекојдневно и револуционерно. Идејата за создавање на нешто ново, а да се отвори нова страна во историјата ...

Талибанците ќе го предадат Бин Ладен

Вест - 21.02.2001

Исламабад, 21 февруари - Талибанците од Авганистан се подготвени да го екстрадираат терористот Осама бин Ладен во Саудиска Арабија, со цел таму да му биде судено. Лидерот на Талибанците го предложил ова по неговата средба со пакистанскиот министер за внатрешни работи, Мојнудин Хајдер.

Георгиевски: Македонија му помагала на Милошевиќ да пере пари

Вест - 21.02.2001

Белград, 20 февруари (МИА) - "Владата на Република Србија има посебна желба за соработка меѓу министерствата за внатрешни работи, бидејќи тие изнесоа оценка што не е далеку од вистината, а тоа е дека од претходниот режим во Белград во Македонија се переле пари и излегувале надвор од Македонија, ...

Украле над 17 километри телефонска жица за специјални воздушни линии на МВР

Вест - 21.02.2001

Полицијата деновиве ги откри крадците на бакарната жица од телефонските столбови во селата Нова Брезница, Долно Соње и Говрлево, Скопско. Станува збор за организирана провалничка група од населбата Драчево. Деновиве полицијата поднесе кривична пријава против осомничените Далибор А.

Осомничениот за убиството во Кондово, притворен, па ослободен од високи функционери од ДПА

Вест - 21.02.2001

НОВ СЛУЧАЈ АСАНИ Адем Бељаја од Скопје пред десеттина дена беше уапсен и притворен во затворот во Шутка, по неколкудневен притвор без да се заврши постапката на незаконски начин е пуштен на слобода. Во непосредна близина на затворот, во време кога бил притворен Бељ Адем Бељаја од Скопје , кој пред ...

Македонија како Зимбабве

Вест - 21.02.2001

ОЦЕНКА НА ПРОГАРАМАТА ЗА МЕДИУМСКО ПРАВО ОД БУДИМПЕШТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ИНФОРМИРАЊЕ Доколку во Македонија се донесе законот за јавно информирање со проблематичните одбредби, меѓу кои и онаа за издавање владини лиценци за новинарите, тој ќе биде еден од нај анти-демократски медиумски закон во ...