TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Пол-позицијата за црвено-црните

Утрински - 04.05.2002

Вардар В-Пелистер 30:25 во последниот меч од регуларниот дел Со победата над Пелистер од 30:25 (14:13) во заостанатиот натпревар од 17 коло во машката Суперлига, ракометарите на Вардар Ватростална го освоија првото место по регуларниот дел од сезоната, со што во плеј-офот што почнува денеска ќе ...

"Црвено црните" по полесниот пат до одбраната на титулата

Вест
2 поврзани вести »

Пакистан под палката на Мушарав и во наредните пет години

А1 - 02.05.2002

Пакистанскиот претседател Первез Мушарав останува на власт во земјата и во наредните пет години откако пакистанските граѓани гласаа за такво нешто на референдумот кој се одржа во вторникот. Тоа официјално го потврди изборната комисија во Исламабад по пребројувањето на гласовите од референдумот.

Пакистанците избираат нов лидер

А1
2 поврзани вести »

Дежурна 24 часа "8 Септември" во Градски ѕид

Утрински - 30.04.2002

Аптеки Аптеките ?Зегин" во МНТ, ?Реплек" во ГТЦ и градката ?8 септември", во близина на полициската станица Беко, ќе бидат отворени 24 часа во текот на празниците. На 1, 2 и 6 мај дежурни аптеки ќе бидат ?Трговски центар° во ГТЦ и аптеката во ТЦ ?Бисер° во Аеродром, кои ќе работат од 8 до 20 часот.

Дежурни "Зегин" кај МНТ и "8 Септември"

Дневник
2 поврзани вести »

Техно-транс со Дино Псарас од Лондон

Вест - 04.05.2002

ВО КЛУБОТ МНТ Вечерва, во клубот МНТ, во 22,30 часот, во очи на Велигден,ќе биде организирана техно-транс журка со ди-џеј Дино Псарас од Лондон. Овој ди-џеј е дел од групата "Сајдонија". Неговите сетови се секогаш иновативни и ентузијастички и затоа нема земја каде тој не настапувал.

Велигденска забава со диџеј Дино Псарас

Дневник
2 поврзани вести »

За 20% поскапени и локалните и меѓуградските телефонски разговори

А1 - 30.04.2002

И официјално, од утре поскапуваат локалните и меѓуградските телефонски разговори за цели 20%. Освен импулсот за разговор од фиксен на фиксен телефон, поскапува и зборувањето од фиксен на мобилен телефон, како и телефонската претплата, а се намалува бројот на бесплатните импулси што влегуваат во ...

Телефонскиот импулс поскапува од 1 на 1,2 денара

Утрински
2 поврзани вести »

По Велигден, блокада на увозот на заставино "југо", бисквити и нафтени деривати од Србија

Вест - 30.04.2002

ВЛАДАТА ОДГОВАРА СО КОНТРАМЕРКИ НА НАРУШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА СЛОБОДНА ТРГОВИЈА ОД СТРАНА НА СЕВЕРНИОТ СОСЕД Владата, на својата последна седница го прифати барањето на министерот за економија Бесник Фетаи да воведе реципрочни мерки за заштита на извозот на нафта и нафтени деривати во Србија.

Македонија го ограничи увозот од СР Југославија

Утрински
2 поврзани вести »

Социјалците за адет ќе вапсаат јајца, а за месо ќе нема

Утрински - 30.04.2002

НАРОДНИ КУЈНИ СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА ПрвьKајскитЃEЃEвеЃEгденскитЃEЃEазыGци ЃEьBуминЃEќе ги ЃEечекааЃEсо богата трЃEза ЃEЃEазыGчнЃEраспьJьEение. Дел ьC ыGЃEќе ъCЃEтуваат ъьдвъA ьC зеЃEавЃE ЃE другЃEќе ги ЃEсетаЃEЃEзнатитЃEизЃEтничЃE ЃEстЃE НЃEтоЃEыD ЃEслучај со социјалыGте случаи, со ЃEие штЃEсе ъь ...

Авијацијата ја имаше пресвртната улога во кризата

Утрински
2 поврзани вести »

Бензин само во одредени термини

Утрински - 30.04.2002

"Макпетрол" ги подели дежурства За време на првомајските и за велигденските празниците бензинските пумпи на ?Макпетрол° на улица ?Орце Николов° и на Сајмиште нема да работат. Нонстоп 24 часа ќе бидат отворени пумпите во населбите Лисиче, Бутел, Влае 2, на улица ?Илинденска" и пумпата ?Саем 2°.

Поевтини билетите за Охрид и Струга

Дневник
2 поврзани вести »

Писмо од семејството на сторителот на масакрот во Ерфурт до јавноста

А1 - 02.05.2002

Семејството на сторителот на масакрот во Ерфурт во отворено писмо го изрази своето жалење и сочувство со семејствата на настраданите. Во писмото, меѓу другото, пишува: „Чуствуваме тага, очај и беспомошност поради она што се случи, поради она што го им го направи на семејствата на жртвите и на ...

Во Босна инцидент налик на оној од Ерфурт

А1
2 поврзани вести »

Триумф на Зуица и Војо

Вест - 04.05.2002

ЦВЕТНИЦИ 2002 Зуица Лазова со песната "Малку барам јас" од жири и Војо Стојановски со "Суводолица од публиката се победници на годинашново издание на фолк фестивалот "Цветници 2002", што се одржа викендов во Универзалната сала.

Две награди за "Малку барам јас" на Зуица Лазова

Дневник
2 поврзани вести »