TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Батлер: Проблемите треба да се решаваат низ дијалог

Утрински - 04.05.2002

На тетовското Кале организиран второмајскиот излет ТЕТОВО - Во насока на градење доверба меѓу безбедносните сили и населението од Тетовскиот регион во договор меѓу АРМ, тетовската полиција како и тимови на ОБСЕ, НАТО - "килибарните лисици", УНХЦР и други меѓународни асоцијации, на 2 мај на ...

Второмајски излет на тетовското Кале, но и инциденти од најбанални причини

А1
2 поврзани вести »

Вардар В. и Пелистер решаваат за "пол-позицијата"

Дневник - 30.04.2002

ВЕСТИ * Дербито на регуларниот дел од првенството во машката Суперлига меѓу Вардар Ватростална и Пелистер (утревечер, 19 ч. СРЦ "Кале") ќе реши кој ќе стартува од првото место пред почетокот на плејофот. На битолчани им е потребен најмалку бод за да го избегнат ТК Бренд во 1. коло на плејофот.

Кометал ЃП и ТК Бренд во финалето

Утрински
2 поврзани вести »

На 1 и 2 мај банките не работат

Утрински - 30.04.2002

ДежурыG баыIарскЃEшаЃEерЃE/span> НЃE1 ЃE2 ЃEј баыIитЃEыD работаЃE/SPAN> ЗЃEВелигдеЃEсо скратеыM работнЃEвремЃE КьKерцијалъь, СтоЃEыPЃE, МакедЃEскЃEЃEИыAесЃEбаыIЃEъь 1 ЃE2 ЃEј ыDЃE да работаЃE ЃEъь 4 ЃE6 ЃEј ьC 7.00 до 13.00 ќе бидаЃEъCвореыG дежурнЃE експьFитурЃE ДежурыG благајыG ЃEшаЃEерЃEза ...

Туѓата несреќа не смее да се злоупотребува

Утрински
2 поврзани вести »

Индиски воен авион удри во банка, најмалку 7 мртви

Вест - 04.05.2002

ЊУ ДЕЛХИ, 4 мај (Ројтерс) - Најмалку седум лица загинаа, а 15 беа повредени кога еден индиски воени авион "Миг-21" вчера се урна во градот Џаландар. Во тек се операции на спасување и можно е да има голем број лица затрупани под урнатините.

"Миг-21" уби седуммина

Утрински
2 поврзани вести »

Црвени јајца за сите деца

Утрински - 04.05.2002

Велигденска забава во Луна-паркот Големиот христијански празник Велигден, во организација на Забавниот парк, ќе се одбележи со манифестацијата ?Децата во чест на Христовото воскресение". Забавата што ќе се одржи на првиот празничен ден ќе почне во 11 часот пред фонтаната ?Лотос" во Градскиот парк, ...

Бесплатен месечен билет за најубавото велигденско јајце

Дневник
2 поврзани вести »

Колумби - нов спикер на албанскиот парламент

А1 - 01.05.2002

Пратеникот од редовите на владеачката Социјалистичка партија Сервет Колумби од синоќа е нов спикер на албанскиот парламент. Тој доаѓа на местото на неговиот сопартиец Намир Долке, кој пред два дена поднесе оставка како морален чин по заклучокот на Уставниот суд на Албанија за поништување на ...

Албанскиот спикер најавува оставка

А1
2 поврзани вести »

Нов земјотрес од епицентралното подрачје Гнилање - Витина

А1 - 02.05.2002

Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет во Скопје денеска изутрина во 5 часот и 31 минута регистрира уште еден земјотрес од епицентралното подрачје Гнилање - Витина. Земјотресот беше почувствуван и во регионот Куманово - Скопје со интензитет од 4 степени според Европската ...

Трусното подрачје не престанува да се тресе

А1
2 поврзани вести »

Во Јенин не се случил масакар

Утрински - 04.05.2002

Извештај на групата за човекови права Хјуман рајтс воч ЈЕНИН - Групата за човекови права Хјуман Рајтс Воч подготви извештај за операцијата на израелската армија во палестинскиот град Јенин. Според извештајот, таму не се случил масакар, како што тврдеа Палестинците, но сепак израелската армија се ...

Хјуман рајтс воч обвини за убивање цивили и тортура

Утрински
2 поврзани вести »

ИК банка стартува со микро и мали кредити

Утрински - 30.04.2002

Во соработка со Германско-македонскиот фонд Од средината на мај, кредитните референти на Извозна и кредитна банка Скопје ќе почнат да нудат микро и мали кредити за развој на мали и средни трговски друштва, како дел од кредитната линија на германската КФВ банка, односно Германско македонскиот ...

„ИК“ и „Тутунска“ од мај ќе делат микро и мали кредити

А1
2 поврзани вести »

Нови оштетувања на манастирот во Матејче

А1 - 30.04.2002

Константирани се нови и поголеми оштетувања на манастирот „Успение на Света Богородица“ во Матејче. И покрај договорот ОБСЕ да обезбеди континуирано присуство на стручњаците од заводот за заштита на спомениците на културата тоа не се остварува, тврди директорот Јован Кондијанов.

Храмот во Матејче сардисан со копачи

Дневник
2 поврзани вести »