TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

Култхард го спречи Шуми да ја оствари јубилејната 150. Гранд-при победа на „Ферари“

А1 - 26.05.2002

Пилотот на „Мекларен“ Дејвид Култхард ја прекина победничката серија на браќата Михаел и Ралф Шумахер во годинашниот шампионат во Формула 1 со триумфот во Гранд-при трката на Монако во Монте Карло. Светскиот шампион Михаел заврши втор, а Шумахер помладиот трет низ целната линија.

Хуан Пабло Монтоја стартува од пол позиција на гранд при трката во Монако

А1

Шуми најавува нова луња на Ферари низ улиците на Монте Карло

Вест
3 поврзани вести »

Пакистан си ги бара убиените од Раштански Лозја

Утрински - 24.05.2002

СЛУЧАЈ Министерот Чашуле вчера потврди дека пакистанските надлежни органи ги идентификувале убиените кај Раштански Лозја и дека тие наскоро ќе им бидат предадени , за да бидат преземени од нивните семејства. Според министерот, истрагата за нивното дејствување, сепак, нема да биде прекината и со неа ...

МВР му понуди на Пакистан експертска средба за Раштански Лозја

А1

Случајот Раштански лозја објективно да се истражи

А1
3 поврзани вести »

Градот ќе светне, а комуналците ќе ги учат скопјани да си ги плаќаат сметките

Дневник - 24.05.2002

"КОМУНАЛНА ХИГИЕНА" НАЈАВИ ОФАНЗИВА Комуналците ќе формираат мобилни екипи за собирање на старата покуќнина Комуналците му објавија војна на ѓубрето и решиле по секоја цена да ја зголемат хигиената во градов. Илија Костов, директор на Јавното претпријатие "Комунална хигиена", на вчерашната ...

Комуналците старудиите од домаќинствата ќе ги собираат во саботите и неделите

Вест

Пенов ќе приватизира делови од "Комунална хигиена"

Дневник
3 поврзани вести »

НИП "Нова Македонија" ќе се продаде пред изборите

Утрински - 24.05.2002

Собрание на акционери на најголемата новинска куќа во државава За десет дена Агенцијата за приватизација треба да објави јавен тендер за продажба на НИП ?Нова Македонија". Тендерот ќе биде објавен како во македонските гласила, така и во лондонски ?Фајненшел тајмс", а потоа се очекува прибирање на ...

За десетина дена меѓународен тендер за НИП "Нова Македонија"

Вест

Идната недела тендер за продажба на НИП „Нова Македонија“

А1
3 поврзани вести »

Албанчиња претепале старец од Шемшово

Утрински - 23.05.2002

ИНЦИДЕНТ ТЕТОВО - Петре Зафировски (74), од селото Шемшово, Тетовско, бил пречекан и претепан од група млади момчиња од албанска националност, инаку негови соселани. За инцидентот немало никаква причина. Од наши извори дознаваме дека напаѓачите биле познати престапници, а меѓу нив имало и ...

Повторно меѓуетнички инциденти во Шемшово

Вест

Жилче и Шемшово без здрава вода за пиење

А1
3 поврзани вести »

Големите партии си избираат изборни партнери

Утрински - 23.05.2002

Кој со кого ќе коалицира на септемвриските парламентарни избори во Македонија КАТИЦА ЧАНГОВА Политичката арена врие и партиските актери веќе се подготвуваат за избори, сите со заедничка цел-борба за повеќе избирачи. Кој со кого ќе коалицира и кој со кого ќе ги здружи силите во предизборјето речиси ...

Третата политичка опција ќе победи на изборите

Утрински

Демократската опозиција на политичкиот центар повикува на здружување

А1
3 поврзани вести »

Македонија само седма, можеше да биде и петта

Дневник - 24.05.2002

КУГЛАЊЕ - СП ВО ОСИЕК Поради неочекувано слабата игра на ветеранот Ајдин, Македонија не го собори државниот рекорд од 5.885 дрва Македонската репрезентација го освои седмото место во екипна конкуренција на Светското првенство во куглање, кое се одржува во Осиек.

Македонија на седмото место

Утрински

Борош го собори државниот рекорд, екипниот виси

Дневник
3 поврзани вести »

Смената на раководството не дојде на дневен ред

Утрински - 25.05.2002

Акционерско собрание во прилепскиот Тутунски комбинат ПРИЛЕП - Најавите дека на вчерашното Собрание на акционерите во Тутунскиот комбинат во Прилеп е можно да дојде до смена на Управниот одбор не се остварија. Според зборовите на претседателот на Собранието, Богданка Христоска, претставникот на ...

Вработените и тутунопроизводителите не го даваат комбинатот

Утрински

Тутунскиот комбинат "Боро Петрушевски-Папучар" загуби три милиони долари

Утрински
3 поврзани вести »

Шарон отпушти четири министри од владата

Вест - 22.05.2002

Вашингтон, 22 мај - Израелскиот премиер Ариел Шарон отпушти четири министри и три заменици-министри кои се членови на партијата Шас откако тие гласаа против вонредниот економски план за покривање на трошоците од неодамнешната воена офанзива на Западниот брег.

Шарон разреши министри, владата во криза

Утрински

Шарон ја раскина коалицијата со екстремната партија Шас

Дневник
3 поврзани вести »

Репрезентативците под Крушино ќе го минат првиот филтер

Утрински - 22.05.2002

Денеска во Кичево, контролен меч "странци" против домашни Емил Китановски Денеска со почеток во 17.30 часот на Градскиот стадион во Кичево ќе се одигра контролен натпревар меѓу селекциите на "странците" и фудбалерите кои настапуваат во домашното првенство.

Активниот одмор завршува со дуел

Вест

Во Кичево ќе се крои списокот за новиот циклус квалификации

Утрински
3 поврзани вести »