TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

Гоце Толески стрелец за двете селекции

Вест - 24.05.2002

Селекцијата на "странците" со 4:2 ги победи домашните репрезентативци Во тест натпревар фудбалската селекција составен од наши интернационалци ги победи домашните фудбалери со 4:2 (1:1). На овој ревијален натпревар со исклучок на Игор Митрески, продефилираа речиси сите фудбалери на кој селекторот ...

Домашните играа, "странците" даваа голови

Утрински

Толески и Пандев двојни стрелци

Дневник
3 поврзани вести »

"Еуросвис" евра за ѓорчепетровки

Вест - 24.05.2002

Новите европски првенки ја продолжуваат "турнејата" приеми. Секој сака да ги види, да им укаже чест, да ги удостои со некој подарок. Вчера ѓорчепетровки беа "видени" во просториите на филијалата на банката "Еуросвис", еден од главните спонзори на клубот сезонава, а чиј акционер е и Трифун Костовски.

По 1.000 евра за европските шампионки

Утрински

Третото место за Еуросвис ЃП

Утрински
3 поврзани вести »

МОВ ќе се продолжат поради "Травијата" и "Аида"

Вест - 24.05.2002

Оперите "Травијата" и "Аида" од Џузепе Верди секако ќе бидат изведени, ни изјави генералниот директор на МНТ, Мирко Стефановски. Поради штрајкот "Травијата" беше откажана во вторникот, а продолжувањето на Мајските оперски вечери е во зависнот од преговорите што Синдикатот ги прави со Владата.

Незивесно одржување на "Травијата" на МОВ

Вест

"Травијата" од Џузепе Верди

Дневник
3 поврзани вести »

Одржан молебен на гробот на свети Кирил во Рим

Утрински - 25.05.2002

Заврши манифестација "Македонија во чест на Свети Кирил" Рим - Традиционалната манифестација "Македонија во чест на свети Кирил", на која присуствува македонска државно-црковна делегација, во чиј состав е министерката за култура Ганка Самоиловска-Цветанова и митрополитите Кирил и Тимотеј, вчера во ...

Чашуле, за да ја чува границата, не отиде во Рим

Вест

Македонско чествување на гробот на свети Кирил

Дневник
3 поврзани вести »

Фолк бисерите на Наум Петрески

Вест - 23.05.2002

Со музика и песна во живо, со многу колеги, новинари и пријатели- такви беа промоциите на новото ЦД на Наум Петрески "Песно моја" и новата "Рос" продукција. Промоцијата се одржа во хотелот "Холидеј Ин" и како што е ред за фолк бисер, каков што е Наум се приреди исклучителна промоција.

Александар Димитров

Утрински

Прво цеде на Наум Петрески и на "Рос-продукција"

Дневник
3 поврзани вести »

Манчевски: Собранието на Правен факултет е нелегитимно!

Утрински - 24.05.2002

СТУДЕНТИ ?Вонредното собрание на ССУКМ што се одржа на Правниот факултет е нелегитимно", тврди еден од новопрогласените лидери на ССУКМ, Станко Манчевски, бидејќи не присуствувале доволен број делегати. Според него, доколку неговата опоненетка, новопрогласената лидерка на студентите, Марија ...

Стамболиева ќе го тужи Манчевски за бесправно заземање на Сојузот?

Утрински

Делегатите ја прогласија Стамболиева за студентски лидер

Утрински
3 поврзани вести »

Комуналците старудиите од домаќинствата ќе ги собираат во саботите и неделите

Вест - 24.05.2002

СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ЧИСТИ ПО ФРАНКФУРТСКИ ТЕРК Скопјани ќе можат да си ослободат од старите непотребни предмети, со тоа што тие отсега во саботите и неделите само ќе ги изнесуваат пред нивните домови, а камиони и работници на "Комунална хигиена" ќе ги собираат.

Градот ќе светне, а комуналците ќе ги учат скопјани да си ги плаќаат сметките

Дневник

Пенов ќе приватизира делови од "Комунална хигиена"

Дневник
3 поврзани вести »

Без контролни средби - толку!

Дневник - 22.05.2002

ОДБОЈКА - СЕЛЕКТОРОТ МИЛЕНКОСКИ ЗА ТРИТЕ ПОРАЗИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ Резултати според очекувањата, е првиот коментар на Јошко Миленкоски, селекторот на македонската машка одбојкарска репрезентација, по квалификациите за ЕП 2003 година во Ротердам во изминатиот викенд.

И Словенците пресилни за неподготвената Македонија

Вест

Шанса за опстанок во А- дивизија ќе бараме во јуни 2003

Утрински
3 поврзани вести »

ПДП ќе ја напушти Владата по донесувањето на пакетот закони

Утрински - 24.05.2002

Абдурахман Алити, лидер на ПДП, во интервју за Радио Канал 77 Лидерот на ПДП, Абдурахман Алити, најави излегување од Владата штом ќе биде донесен пакетот од 16 закони кои се обврска од Охридскиот договор. Тој потврди дека деновиве имал разговори со Али Ахмети околу можна коалициска соработка.

ПДП без договор за коалиција со Ахмети

А1

Македонците и Албанците треба заедно да направат подобра иднина

Капитал
3 поврзани вести »

Повторно меѓуетнички инциденти во Шемшово

Вест - 23.05.2002

Петре Зафировски, 74-годишен жител од етнички мешаното тетовско село Шемшово, пред неколку дена бил претепан од група помлади момчиња, Албанци, од истото село. Овој инцидент се случил без никаков повод. Напаѓачите се престапници кои и се познати на полицијата, а дел од нив се осомничени за ...

Албанчиња претепале старец од Шемшово

Утрински

Жилче и Шемшово без здрава вода за пиење

А1
3 поврзани вести »