TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Скопјани треба да се стрпат до јули за да пешачат по Мостот

Дневник - 13.06.2002

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА КАМЕНИ МОСТ Кон крајот на месецов треба да почне поплочување на Мостот со травертин и да се постави ограда Реконструкцијата на Камени мост се одвива според утврдената динамика и до крајот на месецов по него ќе може да се движат пешаците, најавуваат надлежните.

Јужната лента ќе се отвори денеска или утре

Утрински

Мостот Гоце Делчев нема да се затвора за време на затегнувањето

Вест

Мостот "Гоце Делчев" ќе се отвори за сообраќај

Дневник

Камениот мост прооден до средината на јули

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Васе се врати, но и други мајки ги чекаат своите чеда

Дневник - 12.06.2002

МОНАШТВОТО ПРЕД НОВИ КОНТРОВЕРЗИИ Родителите на неколку искушеници и монаси велат дека нивните деца се заведени и бараат да им се дозволи да решат дали ќе останат во манастирите Искушеничката Васе Трпчевска, која неодамна го напушти манастирот Вељуса крај Струмица, ни вчера не сакаше да ги објасни ...

Васе го заврши искушението, дали и МПЦ?

Дневник

Прилепчанката Васе го напушти манастирот и се врати дома

Утрински

Искушеничката Васе го напушти монаштвото

Вест

Калуѓерката Васе Трпчевска се врати на овоземскиот свет

А1
5 поврзани вести »

Агенти наместо поповина погребот на мафијашот Готи

Дневник - 15.06.2002

САД На гробиштата Сент Џонс во Квинс денеска треба да биде погребан Џон Готи, поранешниот водач на мафијашкото семејството Гамбино, кој почина нетипично за мафијаш - во болнички кревет од рак на грлото, јави Ројтерс. Католичката црква дозволи Готи да биде погребан на католички гробишта, но одби да ...

Мафијашот Готи почина од рак в затвор

Вест

"Елегантниот мафијаш" Џон Готи почина во болнички кревет

Дневник

Почина мафијашот Џон Готи, шеф на семејството Гамбино

Утрински

Умре мафијашкиот бос Џон Готи

А1
5 поврзани вести »

"Пилот ловац тражи новац"

Дневник - 12.06.2002

Коментар - Роберт Митевски Воените воздухопловци за два месеца двапати штрајкуваа за подостоинствен живот, за донесување закон за служба во АРМ и за подобрување на катастрофалните услови за работа на Воздухопловната бригада на македонското воено воздухопловство.

Од идниот месец Поповски најавува подобар живот за военото воздухопловство

Утрински

Пилотите добија зголемување на хранарината

Дневник

Воздухопловците молеа за влез

Вест

Пилотите го прекинаа штрајкот

А1
5 поврзани вести »

Грците го условуваат спасот на Дојран со чистењето на Вардар

Утрински - 15.06.2002

Зошто Грција упати две протестни ноти околу проектот за спас на најмалото природно езеро во Македонија БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА "Ставот на македонската страна е дека водите од Дојранското Езеро во Грција, каде што во регионот на Дојрани има 260 бунари преку кои се наводнуваат речиси 2.500 хектари ...

Поранешниот еколошки инспектор Балабурски обвинет за корупција

Утрински

Македонија со свои пари ќе го полни Езерото, а Грција и натаму ќе го празни!

Вест

Џабирски: На езерото му нема спас ако Грците ја испумпуваат водата

Утрински

Џабирски демантира корупциски скандал во министерството за екологија

А1
5 поврзани вести »

Подигање стара покуќнина

Утрински - 15.06.2002

"Комунална хигиена" Општината Чаир, во соработка со ЈП ?Комунална хигиена°, денеска и утре ќе реализира акција - Денови на хигиената, чиј почеток е закажан за 10 часот. Околу 25 возила на ?Комунална хигиена° и 75 работници во текот на овие два дена ќе го подигаат смет, стара покуќнина, мебел, бела ...

Ќе се чистат депониите на периферијата на градот

Утрински

Комуналците ја чистат Шутка од старудии, на ред се Чаир и Центар

Вест

Комуналците ја рекултивираат депонијата Вардариште

Вест

Комуналците ги собираат старудиите на скопјани

Дневник
5 поврзани вести »

Генерал на НАТО слушнал за геноцидниот план на Милошевиќ

Дневник - 15.06.2002

СУДЕЊЕ ВО ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ планирал да го израмни бројот на Србите и на Албанците на Косово на "проверениот начин од 40-тите години" со масовни стрелања, изјави вчера пред Хашкиот трибунал германскиот генерал Клаус Нојман, јави Ројтерс.

Холбрук нема да сведочи против Милошевиќ

А1

Милошевиќ тврди дека српски војници не запалиле шупа полна со Албанци

Дневник

САД бара сведочењето на Холбрук против Милошевиќ да биде тајно

Вест

Холбрук ќе сведочи зад затворени врати

Утрински
5 поврзани вести »

Генијална личност со неповторливо дело

Утрински - 15.06.2002

Завршија 39. Рацинови средби ВЕЛЕС - Рацин бил и останувал постојано коресподентен и актуелен како со генерациите читатели така и со социјалниот, економскиот и националниот реалитет. Ова меѓу другото беше искажано на вчерашната тркалезна маса на тема "Како го читаме Рацин" која модераторот Венко ...

Дали Рацин му e роднина на Кафка?

А1

Денеска последната вечер од "Рацинови средби"

Утрински

Осветлување на книжевните мапи на Балканот

Утрински

Почнуваат "Рациновите средби"

Вест
5 поврзани вести »

Полицијата ќе патролира по 24 часа во Тетовско

Утрински - 14.06.2002

ОДЛУКА Етнички мешаните полициски патроли од вчера можат да патролираат непрекинато и секојдневно во траење од 24 часа во сите тетовски села. Меѓутоа, тоа е доведено во прашање по заканите од жители на Вејце кои бараат да бидат отстранети пунктовите на безбедносните сили во Тетовско.

Полицајци привеле и на суво избричиле поранешен припадник на ОНА

Дневник

Поради брадата на внукот на оџата, полицијата не патролира во Слупчане

Вест

Блокади поради тоа што полицијата избричила Албанец

Утрински

Патролите прекинати - закани со блокади

А1
5 поврзани вести »

Да се стопира постапката за донесување на законот за комори

А1 - 13.06.2002

Првите луѓе на комората бараат веднаш да се стопира постапката за донесување на законот за комори и да се изготви ново решение затоа што во спротивно ќе се создаде хаос во оваа сфера и штети што нема да можат да се поправат. Предлог законот за стопански комори кој веќе е во собраниска процедура ...

Време е за воведување балкански шенген-систем

Утрински

Лекарските комори се еден од столбовите на здравствените системи

Утрински

Пактот за стабилност инсистира на силни комори

Утрински

И стопанските комори ќе се поделат според етнички принцип?

Утрински
5 поврзани вести »