TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

За да спасат крава тројца се задушиле во бунар

Вест - 14.06.2002

ТРАГЕДИЈА ВО БИТОЛСКОТО СЕЛО ПОЕШЕВО Сопружниците Александар (32), и Гордана Петковска (32) и соселанецот Благој Петковски (70), сите од битолското село Поешево, завчеравечер, околу 19 часот биле извадени мртви од пресушениот селски бунар во мес Сопружниците Александар (32), и Гордана Петковска ...

Спасувајќи крава, тројца селани од Поешево се задушија во бунар

Дневник

Тројца битолчани се загушиле в бунар

А1
3 поврзани вести »

Албанците не сакаат да се одвојат од Македонија

Дневник - 15.06.2002

ИСТРАЖУВАЊЕ НА НЕВЛАДИНАТА ПЕВ Доколку не се исполнат барањата на Албанците за четири години, не се исклучува продолжување на воениот конфликт, покажаа резултатите од анкетата спроведена врз 5.000 етнички Албанци Етничките Албанци својата иднина ја гледаат во Македонија, а не надвор од неа и ...

Албанците во Македонија иднината ја гледаат во "Голема Албанија"

Дневник

Расте поддршката на македонските Албанци за голема Албанија

Утрински
3 поврзани вести »

Заздравениот премиер Еџевит две-три недели ќе работи дома

Дневник - 10.06.2002

ТУРЦИЈА Турскиот премиер Булен Еџевит вчера првпат по пауза од една недела се појави во јавноста и рече дека во следните две-три недели ќе продолжи да ги извршува своите функции од дома затоа што се уште не е сосема здрав, јави Ројтерс.

Еџевит не се повлекува

Утрински

Турскиот премиер нема да поднесе оставка

Вест
3 поврзани вести »

Сите го разбраа јазикот на танцот

Вест - 12.06.2002

ДЕСЕТ ГОДИНИ "РЕБИС" Со конфети на сцената на која беа гостите- пејачите, најавувачите- актерите, славениците, се на се преку 100 луѓе, искрен и долг аплауз од публиката ја обележија прославата на јубилејниот десети роденден...

Годишниот концерт - празник за очи и уши

Дневник

Десет години "Ребис"

Вест
3 поврзани вести »

Домот за постдипломци не е дом за илегалци

Дневник - 14.06.2002

Коментар - Соња казиовска Педесет и шест доктори и магистри на науки не сакаат да се иселат од Домот за постдипломци и докторанти, иако одамна не ги исполнуваат условите за сместување. Тие можеби имаат право да бараат скопскиот Универзитет да најде системско решение за нивниот проблем, но тоа не ...

Станарите не се селат, Ректоратот се крсти во судовите

Дневник

Во Домот за постдипломци-универзитетски маратонци

Дневник
3 поврзани вести »

Ахмети купува повеќе куќи во Чаир?

Утрински - 12.06.2002

Политичкиот лидер на ОНА го легализира седиштето во Скопје Политичкиот лидер на ОНА, а сегашен претседател на Демократска унија за интеграција купил куќа од 200.000 евра во центарот на скопската населба Чаир, стотина метри од црквата ?Св. Ѓорѓија", што ќе биде седиште на неговата партија.

Чаирчанецот Цако не знаел дека куќата му ја продава на Али Ахмети

Вест

Али Ахмети ја купил куќата во Чаир за 200.000 евра

Вест
3 поврзани вести »

Вилијам треба да го наследи престолот

Дневник - 14.06.2002

СТАВ НА МЛАДИТЕ БРИТАНЦИ Кралицата Елизабета треба да ја наследи принцот Вилијам, а не неговиот татко, принцот Чарлс, сметаат младите Британци. Резултатите од телефонската анкета спроведена од 7-ми до 9 јуни откриваат дека 35 отсто од младите Британци на возраст од 18 до 24 години сметаат оти ...

Младите Британци сакаат принцот Вилијам да ја наследи кралицата

Вест

Имејлите за британската кралица упатени на погрешна адреса

Вест
3 поврзани вести »

Виери: Италија е најдобра кога е најгусто

Утрински - 12.06.2002

Голгетерот на "Азурите" пред натпреварот со Мексико Најдобриот италијански играч во досегашниот тек на СП, Кристијан Виери, истакна дека посакувал ваква ситуација, кога само победа против Мексико им гарантира пласман во осминафиналето.

Коцкестите ги шокираа аѕурите

Дневник

Тоти: Судијата беше Англичанец во секој поглед

Утрински
3 поврзани вести »

Достоинствено простување од Мундијалот

Вест - 11.06.2002

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 ВО ПОРТУГАЛИЈА Се растури од давање голови, ама џабе. - Кире Лазаров ИСЛАНД - МАКЕДОНИЈА 33:28 (15:17) РЕЈКЈАВИК. - "Лауфгардсхол". Гледачи: 2.000. Судии: Ранчик и Бено (Словачка). ИСЛАНД: Фростасон, Храфнкелсон, Сигватсон, Јонсон 4, С. Сигурдсон 11, Д.

Македонија издржа само едно полувреме

Дневник

Исланд и по третпат преголем залак

Утрински
3 поврзани вести »

Донесени 99 решенија за забрана на трговска дејност

Утрински - 14.06.2002

По инспекцијата на Бит-пазар По контролата на вкупно 274 продажни места на Бит-пазар во Скопје, Државниот пазарен инспекторат донесе 99 решенија во управна постапка за забрана на вршење трговија на мало на пазарот со прехранбени производи, што ќе трае с? додека субјектите не го запишат своето ...

"Скопски пазар" на суд оти им давал тезгиња на црно

Дневник

На дивиот сточен пазар среде Бит пазар никој ништо не му може

Вест
3 поврзани вести »