TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Пронајдено тешко оружје кај хидроцентралата Шпиље во Дебар

Вест - 13.06.2002

Во непосредна близина на хидроцентралата Шпиље, во Дебар, биле пронајдени три против авионски митралези, муниција и друга воена опрема. Тешкото оружје, завчера го пронашла дебарската полиција, во близина на местото викано Скали, во непосредна близина на хидроцентралата.

Пронајдени три противавионски митралези

Дневник

Пронајдено оружје на брегот на Дебарското Езеро

А1
3 поврзани вести »

Државата без официјална интервенција за приведениот камионџија

А1 - 12.06.2002

„Најверојатно се случи во Игуменица во Грција. Видов како колегата, кој возејќи позади мојот камион ги приметил слепите патници, ми блиндираше, застанав на бензинска пумпа и веднаш викнавме полиција. Полицијата дојде по 20 минути и не однесоа во полициска станица.

Курдите не го познавале - Италијанците го осудиле

А1

Четири месеци во италијански затвор затоа што му подметнале „слепи“ патници

А1
3 поврзани вести »

За прв пат по воените дејства отворена железницата Скопје - Кичево

А1 - 15.06.2002

По една година прекин поради воениот конфликт, изутрината за прв пат е отворена железничката линија што ги поврзува Скопје и Кичево. „Изутрината во 4,30 часот, по прекин од околу една година, за прв пат помина транспортен воз на пругата Скопје - Кичево“, се вели во соопштението на Центарот за ...

Кумановско и Скопско го чекаат деминирањето

Утрински

Откриено минско поле близу кумановското Алашевце

Дневник
3 поврзани вести »

Припадник на АРМ со куршум во глава несакајки го убил пријателот

Вест - 12.06.2002

УБИСТВО ОД НЕБРЕЖНОСТ ВРЗ СОПСТВЕНИКОТ НА КЕБАПЧИЛНИЦАТА "ТА-КО" ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА "11 ОКТОМВРИ" Никола Насков (30 ), сопственик на кебапџилницата "ТА-КО" што се наоѓа во скопската населба 11-ти Октомври, завчера бил убиен од небрежност, откако неговиот пријател Ѓ.Б.

"Волк" по грешка застрелал пријател

Дневник

Скопјанец од небрежност си го убил пријателот

А1
3 поврзани вести »

"Зет ми го испланира злосторството, а со мито си ја купи слободата"

Вест - 15.06.2002

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА И СЕСТРАТА НА БИЛЈАНА МЛАДЕНОВСКА СВИРЕПО УБИЕНА ВО КАФЕ БАРОТ "ПАНДА" ВО СКОПЈЕ "Јордан најверојатно се плашеше парите што ги имаше да не му ги земе мојата Билјана, го испланирал убиството, а извесно време пред убиството со мито успеал од Војна болница да земе леарска ...

Убиец пратен на задолжително психијатриско лекување

Дневник

Сопругот што свирепо ја закла бремената жена, место во затвор, упатен на лекување

Вест
3 поврзани вести »

Болницата во Лешок ограбена и пренесена во Шипковица

А1 - 14.06.2002

Болницата за белодробни заболувања во Лешок беше една од најдобрите воздушни бањи во Македонија, природен санаториум за оние кои имале проблеми со белите дробови. Сега нема ништо. Останале само ѕидовите на кои е обележано дека објектот е уништен и треба да се поправи.

Демолирана и ограбена болницата во Лешок

А1

Болницата од Лешок ограбена и преселена во Шипковица

Вест
3 поврзани вести »

Ефтина продажба на Југохром заради подебели провизии

А1 - 13.06.2002

Зад продажбата на делвовниот простор, угостителските објекти и возниот парк на Југохром без почетна цена наспроти продажбата на халите, погоните и машините се кријат лични интереси на луѓе од власата кои од продажбата на атрактивниот простор сакаат да дојдата до подебели провизии.

Конечно објавен тендерот за продажба на Југохром

А1

Југохром на "Круп-Тисен", "Саса" и "Злетово" на Митилинеос

Утрински
3 поврзани вести »

Дебитантот ги избрка бронзените Хрвати од Франција 1998

Утрински - 14.06.2002

Дебитантот Еквадор ја оствари својата прва победа на Светските првенства Хрватска е надвор од Светското првенство! Фудбалерите на Мирко Јозиќ пропуштија голема шанса по големата победа над Италија од 2:1, да се пласираат меѓу 16 најдобри во светот.

"Се плашам Еквадор да не доживее кататрсофа"

Утрински

За десет дена 65.000 евра

Утрински
3 поврзани вести »

Светската банка "ја снима" топилницата во Велес

Дневник - 11.06.2002

ПО СОМНИТЕЛНАТА ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА НА МХК ЗЛЕТОВО Министерот Никола Груевски тврди дека ревизијата на приватизацијата во велешката топилница нема да ги доведе во прашање 20-те милиони долари од аранжманот ФЕСАЛ Светската банка кон крајот на неделава ќе соопшти повеќе детали за сомнителната ...

Хари Костов ќе го тужи Чедо Петров

Дневник

Светската банка бара ревизија на приватизацијата

Дневник
3 поврзани вести »

Договори за зголемувањето на платите на буџетарите

А1 - 13.06.2002

Синдикатот и владата денеска ги отпочнаа преговорите за да дефинираат кои вработените во јавната администрација колкаво зголемување на платите ќе добијат. Синдиклаците и владините преставници иако се очекуваше денеска не се договорија колку од вкупната маса пари одвоена од буџетот од 29,5 милиони ...

Буџетарите се уште не знаат колку ќе им се зголеми платата

А1

Владата ги заврши пресметките за зголемените јунски плати

Утрински
3 поврзани вести »