TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Разбојници од Велес претепале и ограбиле сограѓанин

Вест - 19.06.2002

Велешката полиција поднесе кривични пријави против Б.Ќ. (39)и Б.Ч.(31) осомничени дека извршиле разбојништво врз нивниот сограѓанин Панче Т. Тие исто така ќе одговараат и за кривично дело: изнуда. Двајцата велешани физички го нападнале Панче и му нанеле повреди по целото тело.

Друмски разбојници ограбиле жител на Горна Баница

Вест

Две разбојништва во Тетово

Утрински

Разбојник со нож и закани ограбил пари

Вест

Ограбено земјоделското училиште во Тетово

Вест

Дневник Вест Вест

8 поврзани вести »

Стимулативниот додаток е правно неиздржан

Дневник - 22.06.2002

ПРАВНИЦИТЕ ЗА НОВИОТ ЦЕНОВНИК ЗА ПРАТЕНИЧКА УСЛУГА Одлуката за секое стискање на копчето за гласање пратениците да добиваат по 100 денари го испразни собранискиот ресторан По гафот со усвојувањето на "законот за пратенички привилегии" што и по шест месеци од неговото донесување, претседателот на ...

За пратениците по 100 денари за секое притискање на копчето за гласање!

Утрински

За секое кревање рака, плус 100 денари за пратениците

Вест

Пратеник во македонски парламент - колку профитно звучи

А1

Парламентот го усвои законот за изборни единици

А1

А1 Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Ексградоначалникот на Куманово настрадал од инфаркт

Вест - 19.06.2002

Обдукцијата извршена во Институтот за судска медицина во Скопје покажала дека Борис Протиќ починал од акутен нападн на срце и белите дробови, се вели во официјалниот извештај на СВР Куманово. Со тоа се отфрлаат сите шпекулации дека исчезнувањето и смртта на бившиот градоначалник на Куманово, била ...

Најден мртов ексградоначалникот Протиќ

Вест

Поранешниот градоначалник на Куманово пронајден мртов

Дневник

Бившиот градоначалник на Куманово пронајден мртов крај Пчиња

Утрински

Поранешниот градоначалник на Куманово пронајден мртов

А1

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Цезарија Евора ќе умреше од горештина

Вест - 21.06.2002

ДИВАТА ШТО ГО ПОЛНИ И КАРНЕГИ ХОЛ ЈА ДОЧЕКАВМЕ И ВО УНИВЕРЗАЛНА И покрај неподносливите услови за настап, кралицата на клупското пеење, пееше и пееше час и половина, како на плеј - бек- совршено Кралицата на клупското пеење Цезарија Евора завчера гостуваше во Универзалната сала и за влакно спаси ...

Привлечно, страсно, атрактивно

Утрински

Серенади за љубовта за крај на првиот "Оф-фест"

Дневник

Настап за долго паметење

Утрински

Сезарија Евора го затвора „Оф фест“

А1

Дневник Вест

7 поврзани вести »

"Балканот не е мртов" ќе го оценуваат селектори на европските фестивали

Дневник - 21.06.2002

ВО ТЕАТАРОТ "ЦЕНТАР" Претставата "Балканот не е мртов", на Дејан Дуковски, во режија на Александар Поповски, а во продукција на Драмата при Македонскиот народен театар, задутре во 20 часот, во театарот "Центар" ќе се игра пред селектори од неколку европски театарски фестивали.

Државата се премисли и реши да не го финансира фестивалот во Стоби

Дневник

Струмичкиот театар повеќе нема да игра на "Војдан Чернодрински

Дневник

Клаустрофобична мелодрама за зАгубениот кредибилитет

Утрински

Н. Т. "Антон Панов" нема да учествува во идната година

Утрински

Вест Вест

7 поврзани вести »

Во пакетите за К-15 буџетарите добија вино

А1 - 22.06.2002

Во пакетите за К-15 што владата почна да им ги дели на буџетарите од оваа недела, се најдоа и по неколку шишиња вино, покрај вреќа брашно, пакет млеко, сокови, и кашкавал или сирење. Државните службеници се изненадени од составот на пекетите, што ги добиваат за вредноста на к-15 за оваа година.

Буџетарите место К-15, добија вино

Вест

Канти сирење наместо по 6.000 денари како регрес

Утрински

Буџетарите го очекуваат зголемувањето на платите

А1

Владата ќе издвои 7 милиони евра за К-15 за буџетарите

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »

Раселен, колку безнадежно звучи тоа!

Дневник - 20.06.2002

Коментар - Емил Зафировски Поразувачки е фактот што на прагот од 21 век Република Македонија, земја на европската мапа, го зазема неславното второ место во светот според процентот на присилно раселени лица. Според податоците на Високиот комесаријат за бегалци (УНХЦР) Македонија му "дише во вратот" ...

Албанци ни го наплаќаат мирот, а полицијата "патролира" само пред камерите

Дневник

Ако не избркаат, ќе живееме на улица

Вест

Бегалците исплашени да не ги вратат во своите домови

Утрински

Тетовци молат да не бидат избркани од прифатилиштата

Дневник

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Дуќанџиите во ГТЦ бараат увид во проектите

Утрински - 22.06.2002

Реакција на Здружението на акционери и закупувачи на локали Околу 130 нови дуќани ќе се продадат или издадат на познати, по партиски или пријателски линии Официјалниот став на Здружението на граѓани - Совет на акционери и закупувачи на Градски трговски центар во врска со актуелните промени во ...

ГТЦ гради дуќани и ги продава на луѓе од власта

А1

Обнова на пешачките рампи во ГТЦ

Вест

ГТЦ конечно постави рампа на влезот во подрумот

Вест

Ходниците на ГТЦ се преградуваат без знаење на неговиот проектант

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Авганистан доби нова влада, Карзаи се заколна пред Лоја Јирга

Вест - 21.06.2002

Кабул, 21 јуни - Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на завечерашната специјална седница на Советот на старешини Лоја Јирга ги објави имињата на дел од министрите на новата Влада на Авганистан. За разлика од времената администрација, со која управуваше во претходните седум месеци, во новата ...

Карзаи денеска треба да го соопшти новиот кабинет

А1

Составот на новиот парламент ја вжешти атмосферата во Лоја Џирга

Утрински

Лоја Јирга понуди нацрт-план за законодавството на државата

Вест

Лоја Џирга треба да го има последниот збор

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Победа со дански, а Беласица ГЦ со португалски клуб

Дневник - 22.06.2002

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА КУПОТ НА УЕФА Победа ќе игра со данскиот Митјеланд, а Беласица Герас Цунев со португалскиот Лексес во единственото квалификациско коло за Купот на УЕФА, на 15-ти и 29 август. Прилепчани првиот меч го играат дома, а потоа гостуваат, а струмичани на 15-ти ќе гостуваат, а на 29-ти ќе ...

Ахметовиќ го засили нападот

Вест

За Ефтимов - отштета за Вардар

Дневник

Силни противници за нашите екипи

Дневник

Само Беласица ГЦ и Куманово доставиле одговори

Дневник

Вест

6 поврзани вести »