TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Поднесени кривични пријави против Тачи, Фејзулаху и командант Лека

Утрински - 22.06.2002

По познатите оружени канонади во Тетово и непреспиената ноќ на тетовци Гојко Ефтоски ТЕТОВО - По скандалот со пукањето, што траеше цела ноќ и што го возбуди и крајно растревожи населението од Тетово, беа поднесени кривични пријави против потпретседателот на ПДПА-НДП, Мендух Тачи, членот на ...

МИА ја повлече веста по интервенција на ДПА

Утрински

Кривични пријави за Тачи, Фејзулаху и за Лека?

Вест

Кривични пријави за Тачи, Фејзулаху и командант Лека?

А1

Припадниците на ОНА преминуваат во ДПА

Капитал

Дневник

6 поврзани вести »

Амбасадори лобираат на тендери, а новинари рекетираат фирми

Дневник - 22.06.2002

ПРЕМИЕРОТ ОБВИНУВА Премиерот Љубчо Георгиевски ги обвини сите амбасадори во земјава дека лобирале за странски компании за добивање меѓународни тендери што ги распишувала Владата. Освен тоа, Георгиевски обвини двајца новинари на угледниот американски дневен весник "Њујорк тајмс" дека барале мито од ...

Во Македонија владее коалиција на корупцијата

Утрински

Георгиевски: Нема тендер за кој амбасадорите не нуделе своја фирма

Вест

Георгиевски ја обвини меѓународната заедница дека ја поттикнува корупцијата

Утрински

Македонците и Албанците направија коалиција на корупцијата во Владата

Вест

А1

6 поврзани вести »

Управата за телекомуникации ќе посредува меѓу ОТЕ и МТ

Дневник - 22.06.2002

ПО НЕУСПЕШНИТЕ ПРЕГОВОРИ Управата за телекомуникации ќе ги утврдува условите под кои ќе се поврзат мрежите на идниот втор мобилен оператор во земјава ОТЕ и "Македонски телекомуникации" откако двете страни по тримесечни преговори не постигнаа договор. Договорот за меѓусебно поврзување, односно т.н.

Линк и Минт го изгубија судскиот спор за втор мобилен оператор

Дневник

ОТЕ ќе ги засили своите активности на Балканот, но нема да влегува во нови земји

Капитал

Линк Телеком и Минт го оспоруваат изборот на ОТЕ

А1

„Линк“ и „Минт“ ја изгубија судската битка за втор мобилен оператор

А1

Вест

6 поврзани вести »

Цементарница поразена е од исландскиот Хафнарфјордур со 3:1

А1 - 22.06.2002

Цементарница лошо ја почна евро сезоната за македонските фудбалски екипи во меѓународните купови. Третопласираната екипа во државното првенство загуби денеска од исландскиот Хафнарфјордур со 3:1 на Градскиот стадион во Скопје, во првиот натпревар од стартното коло во Интертото купот.

Топлото време сојузник против студените Исланѓани

Вест

"Рибарите" не смеат да се потценат

Утрински

Стратев посакува победа од 2-0

Дневник

Исланѓаните играат како некогаш Англичаните

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Полицијата не ги открива шверцерите на лекови

Утрински - 19.06.2002

По обидот за нелегална трговија на медикаменти во СРЈ Горан Наумовски Осомничени како можни учесници во шверцот на дефицитарни лекови од нашава земја во соседна СРЈ се тројца скопјани, двајца кумановци, двајца од Велес и двајца од Гостивар.

Полицијата заплени пратка шверцувани лекови

Дневник

Прекинат шверцерски канал на лекови за СРЈ

Вест

Откриен шверц со лекови тежок 25.000 евра

А1

Ветеринари и домаќинки издаваат лекови

Дневник
5 поврзани вести »

Ѓунеш: Противникот е груб во воздушните дуели

Утрински - 22.06.2002

Војна со зборови меѓу селекторите на Сенегал и Турција во пресрет на денешниот четврт-финален двобој Сенегалскиот селектор Бруно Метсу истакна дека комплетниот стручен штаб на Турција стравува од играта на неговите избраници пред денешниот нивни меѓусебен двобој во четврт-финалето.

Јужна Кореја живее за денешниот меч со Шпанија

Дневник

Чудотворецот Карим Абдул Метсу

Утрински

Сенегал по стапките на Камерун

Утрински

Златен гол на Камара за пласман во четвртфиналето

Дневник
5 поврзани вести »

Трговците бараат државата да ги поевтини касите

Дневник - 21.06.2002

ВОВЕДУВАЊЕ ФИСКАЛНА АПАРАТУРА Сопствениците на мали дуќани од повеќе градови во земјава бараат производителите да ги намалат цените на фискалните апарати оти под овие услови многумина од нив не можат да ги купат. Според нив, реалните цени за најмалите фискални каси што тие треба да ги набават за ...

Ќе има ли ново одлучување за фискализацијата

А1

Власта треба да ги обесштети земјоделците

Утрински

Владата не може да ги плати фискалните каси со став, туку со измени на законот

Дневник

Трговците разочарани, а калуѓерите задоволни од Груевски

Утрински
5 поврзани вести »

Ахмети најави "организациски поход" низ Македонија

Дневник - 21.06.2002

ИЗБРАНО РАКОВОДСТВОТО НА ДУИ Демократската унија за интеграција на Али Ахмети го избра најтесното партиско раководство и работи на проширување на дејствувањето во внатрешноста во Македонија. На завчерашната средба на Претседателството на таа партија, Али Ахмети најавил дека ќе формира мрежа на ДУИ ...

Ахмети се уште не знае како ќе помине на изборите

Утрински

Ахмети порачува заедничко градење на иднината

А1

Прва средба на Ахмети со дипломат од ЕУ

Вест

Прва средба на Ахмети како партиски лидер со дипломат на ЕУ

Утрински
5 поврзани вести »

Пченицата заразена поради сушата и зимските студови

Утрински - 20.06.2002

Експертите излегоа со официјален став за алармантната состојба на пченичните посеви АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА "Сушењето и губењето на посевите со пченица во регионот на Овчеполието, Повардарието и во Велешко се резултат на минатогодишната сушна година и студената зима, кои претставуваа погодни услови ...

Неповолните климатски услови причина за сушењето на пченицата

А1

Житото во Овчеполието, Повардарието и во Велешко го покоси пепелницата

Вест

Пченицата во Овчеполието најверојатно заразена од киселите дождови

Утрински

Лебот нема да поскапи поради намалените приноси од пченицата

Дневник
5 поврзани вести »

Љубчо Георгиевски мора да биде далеку од политиката во Македонија

Капитал - 20.06.2002

Петар Гошев:Љубчо Георгиевски мора да биде далеку од политиката во МакедонијаИмаме јасни информации каде и за што се договарале Џафери, Георгиевски и Бошковски, околу фингирање на војна за поделба на Македонија по нејзините етнички линии.

Сиромаштијата ќе биде совладана со динамичен економски развој

Утрински

Гошев: "Бугарофилот Георгиевски и неговата ВМРО ДПМНЕ веќе се политички упокоени"

Дневник

Љубчо и ВМРО - ДПМНЕ политички се упокоени

Вест

Премиерот повикан веќе да си ги спакува куферите

Утрински
5 поврзани вести »