TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Уште една потврда дека не сме далеку од Европа

Утрински - 20.06.2002

Промоција на ЦД-ромот "Театарот на македонската почва" Сунчица Уневска Вчера на ФДУ во Скопје беше промовиран ЦД-ромот или дигиталното издание насловено "Театарот на македонската почва" - Енциклопедија, едно исклучително вредно издание кое се осврнува на сценската уметност и на нејзините творци во ...

Лужина излезе со Енцикопедија(та) за македонскиот театар

Вест

"Театарот на македонската почва" е сеопфатна, прегледна енциклопедија на светско ниво

Дневник
3 поврзани вести »

Георгиевски и Мајко договориле тројна средба со Косово

А1 - 17.06.2002

Премиерите на Албанија и на Македонија, Пандели Мајко и Љубчо Георгиевски, на средбата овој викенд во Охрид се согласиле за организирање на тројни средби, во кои ќе учествува и Косово, со цел да се решаваат инфраструктурните прашања.

Трајковски организираше регионална "лидерска клапа"

Дневник

Неформални средби посветени на жешки балкански теми

Утрински
3 поврзани вести »

Две братчиња се удавија во дупка со тиња

Вест - 20.06.2002

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПСКОТО СЕЛО ГОРНО ЛИСИЧЕ Адем(12) и една година помалото братче Бајрам Џемаил заедно со нивното другарче Амет Гардијан побегнале од дома и без да знаат нивните родители отишле кај ископот за песок за да пливаат во длабоката дупка полна Во длабока дупка од ископ за песок, полна со ...

Две братчиња се удавиле во ископ полн со вода

Дневник

Две братчиња се удавиле во јама полна со вода

А1
3 поврзани вести »

Европа ги поздрави првите два дена слога во Албанија

Дневник - 21.06.2002

БРИСЕЛ - ТИРАНА Европската Унија ја поздрави одлуката на водачите на двете најголеми политички партии во Албанија да почнат заедно да преговараат за избор на идниот претседател на Републиката, јави Ројтерс. Албанскиот Парламент од следната недела ќе ја почне процедурата за избор на нов претседател, ...

Tројца кандидати за претседател на Албанија

А1

Малку изгледи за договор на албанската позиција и опозиција

А1
3 поврзани вести »

Спорен член три од деловникот - за употреба на јазикот

А1 - 21.06.2002

Овој параламенетарен состав најверојатно нема да го донесе новиот собраниски деловник, кој беше на агендата од Рамковниот договор. На денешната последна седница на собраниската комисија за деловник пратениците не ги усогласија ставовите околу последниот и единствено спорен, член три од деловникот - ...

Се бара во Собранието да зборуваат на албански јазик и министри и гости

Утрински

Албанците бараат двојазичност од "а" до "ш"

Дневник
3 поврзани вести »

Стивен Маер: „Поделбата на Македонија не е табу тема“

А1 - 21.06.2002

„Поделбата на Македонија не е табу тема, како ни редефинирањето на границите на Балканот“, изјави Стивен Маер, поранешен заменик шеф на одделот за Балкан во ЦИА, подвлекувајќи ги ваквиот став во излагањето за влијанието на американската политика на Балканот, одржано во „Вилсон центарот“ во ...

Поранешен "циаш" заговара нова поделба на Македонија

Дневник

Професор Маер не ја исклучува поделбата на Македонија

Утрински
3 поврзани вести »

Изборен триумф за десниот блок на Ширак, Рафарен премиер на Франција

Вест - 18.06.2002

Жан-Мишел Рафарен беше назначен за премиер откако претходно формално му поднесе оставка на претседателот Ширак Париз, 18 јуни - Привремениот претседател на француската Влада Жан-Мишел Рафарен вчера беше назначен за премиер на Франција, откако претходно формално му поднесе оставка на францускиот ...

Триумфална победа на конзервативците на Ширак

Дневник

Конзервативците ја освоија власта во Франција

А1
3 поврзани вести »

Дваесет годишно момче силувало старица во Штипско

А1 - 18.06.2002

Управата за внатрешни работи Радовиш го приведе 27 годишниот Ј.К. од радовишкото село Ораовица осомничен за разбојништво и силување врз 77 годишната соселанка К.Ј. Истражниот суд во Штип му одреди мерка притвор, а против сторителот е поднесена кривична пријава.

27-годишен соселанец силувал 77 годишна жена

Вест

Силувал седумдесет и седумгодишна баба

Дневник
3 поврзани вести »

Избор "Интернационална ромска убавица 2002"

Дневник - 21.06.2002

ВЕЧЕРВА НА БАЗЕНИТЕ "ПЛАЈА ВИСТА" На базените "Плаја виста", вечерва во 21 часот ќе се одржи традиционалниот избор "Интернационална ромска убавица 2002". На изборот, кој се одржува 11-ти пат (во минатата година не се организираше поради безбедносната состојба во земјава), во организација на ТВ ...

Вечерва се избира интернационална ромска убавица 2002

Вест

Избор на најубава Ромка на Балканот

Дневник
3 поврзани вести »

Хасани ќе одлежи 13 години во "Бондстил"

Утрински - 21.06.2002

Уште една "трампа" на озлогласениот командант на ОНА Министерот за надворешни работи, Слободан Чашуле, деновиве одговорил позитивно на писмото од шефот на цивилната администрација на Косово, Михаил Штајнер, еден од командантите на ОНА, Џевад Хасани, изречената затворска казна од 13 години место во ...

Обвинителството треба да се изјасни дали ќе бара екстрадиција

Дневник

Асани лежи три месеци во апс во "Бондстил"

Дневник
3 поврзани вести »