TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Вооружена група се улогорила кај Вејце

Дневник - 19.06.2002

МВР Министерството за внатрешни работи располага со информации дека деновиве поголема вооружена група влегла во земјава преку македонско-југословенската граница на делот со Косово. Групата се улогорила во реонот на селата Вејце и Вешала и таму изведувала обука.

Раздвижување на вооружена група од Косово во Македонија

А1
2 поврзани вести »

Секој таксист ќе мора на ударно место да ги истакне цената и личните податоци

Дневник - 21.06.2002

ОД ИДНИОТ МЕСЕЦ ПОМАЛКУ ДИВИ ТАКСИСТИ? За таксистите што немаат лиценца казната е од 3.000 до 30.000 денари, велат во сообраќајната полиција Од идниот месец таксистите ќе мора на видно место во возилата да залепат картичка со фотографија и со личните податоци и да ја истакнат цената на превозот.

60 прекршочни пријави против дивите таксисти

Вест
2 поврзани вести »

Со автоматско оружје нападнати две семејни куќи во тетовското село Отушиште

Вест - 18.06.2002

Непознати вооружени напаѓачи, во саботата, во раните утрински часови, отвориле оган од автоматски пушки врз куќата на Веселин Петрушевски, во тетовското село Отушиште. Од испуканите проектили, за среќа никој не бил повреден. Пукотницитем, започнале околу 3 часот, во саботата, при што биле искршени ...

Нападнати две куќи во Отушиште

Утрински
2 поврзани вести »

Ниш, Скопје и Софија формираа поткомитет за челик

Капитал - 20.06.2002

Регионален развој на индустријата за челикНиш, Скопје и Софија формираа поткомитет за челикОсновната цел е да се направи регионална стратегија за развој на индустријата за челик и металскиот комплекс во овој еврорегион што допрва треба да се формира Сервис "Капитал"Минатата недела во Ниш, на ...

Формиран поткомитет за челик

Утрински
2 поврзани вести »

Авантуристот Фосет одново околу светот со балон

Вест - 20.06.2002

АВСТРАЛИЈА (АП) - Балонот "Духот на слободата" со кој пилотира американскиот авантурист Стив Фосет полетува од аеродромот во Нортам, 120 км источно од Перт, Австралија. Фосет по шести пат ќе се обиде да биде првиот човек на светот кој сам ќе го обиколи светот со воздушен ...

Американскиот милионер Стив Фосет вчера полета од Австралија

Дневник
2 поврзани вести »

Градските автобуси како подвижни депонии

Вест - 19.06.2002

ЈСП НЕМА НАМЕРА ДА СТАВИ КОШНИЦИ ЗА ОТПАДОЦИ ВО АВТОБУСИТЕ ЈСП не става кошниции за отпадоци пред вратите од автобусите, затоа што смета дека нема потреба, а граѓаните сметаат дека порано кошниците вршеле голема работа и автобусите биле почисти отколку што се се Во автобусите од јавниот градски ...

Нови 50 кошници за отпадоци

Утрински
2 поврзани вести »

Александар Тодоров многу блиску до Вардар

Утрински - 18.06.2002

Младиот и амбициозен тренер го напушти финалистот во плеј-офот Куманово Младиот и амбициозен тренер на кошаркарскиот клуб Куманово Александар Тодоров го напушти кормилото на финалистот на овогодишниот плеј-оф во домашното првенство.

Тодоров во Вардар или МЗТ Скопје?

Вест
2 поврзани вести »

111 загинати во експлозијата во рудник за јаглен во Кина

Вест - 22.06.2002

Пекинг, 22 јуни - Бројот на загинатите во завчерашната експлозија на природен гас во рудникот за јаглен во североисточниот дел на Кина се зголеми на 111 лица. Се уште е нејасно што ја предизвика експлозијата во рудникот Цзиси, во провинцијата Хеилунџан.

Загинати сто рудари при експлозија во Кина

А1
2 поврзани вести »

Шпанија посреќна во пенал-трилерот

Дневник - 17.06.2002

ФУДБАЛ - 17. СП ВО ЈУЖНА КОРЕЈА И ЈАПОНИЈА Ирците не искористија четири удари од 11 метри од кои еден во регуларниот дел Репрезентацијата на Шпанија стана четвртиот четврфиналист, совладувајќи ја на пенали Република Ирска со 3-2, откако во регулаРниот тек мечот заврши нерешено 1-1.

Касилјас јунак во пенал-рулетот

Утрински
2 поврзани вести »

Жртва им побегнала на насилници што сакале да ја силуваат

Дневник - 18.06.2002

СКОПЈЕ Двајца насилници во саботата наутро претепале и се обиделе да силуваат жена на планината Водно близу Скопје. Жртвата успеала да им избега на насилниците и со видливи повреди да стигне до скопскиот Клинички центар. Насилниците се уште се во бегство, а засилената потрага по нив се уште трае.

Претепаната жртва им побегнала на насилниците

Вест
2 поврзани вести »