TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Топењето на снегот ја прекина настава во училиштата

Утрински - 18.01.2002

Проблеми со парните инсталации и прокиснувања на училишните покриви Учениците во некои училишта беа принудени да заминат на нов одмор Пукање на цевки од водоводната мрежа и од инсталации на парното греење, радијатори, прокиснување на покриви се проблеми со кои деновиве се соочуваат поголем број ...

Парно нема, вода нема, учениците си учат

Утрински

Снегот го продолжи распустот на учениците

Дневник

Снегот и греењето го продолжи распустот

Утрински

Прилепчани и без вода и без образование

А1

Утрински

6 поврзани вести »

ОНА ја збриша оазата, владините сили кабаетлии

Дневник - 19.01.2002

ИЗВЕШТАЈ НА ХЈУМАН РАЈТС ВОЧ Во извештајот на ХРВ се забележува дека полициската акција во Љуботен била одмазда Владините сили и ОНА се еднакво одговорни за извршени сериозни повреди на меѓународното хуманитарно право за време на шестмесечниот воен конфликт во Македонија, се констатира во најновиот ...

Хуманитарното право подеднакво го кршеле и македонските сили и ОНА

Вест

И безбедносните сили и ОНА еднакво одговорни

Утрински

Владините сили и ОНА подеднакво одговорни за повреди на човековите права

А1

Во војната против тероризмот се кршат човековите права

Вест
5 поврзани вести »

"Подравка" бара да ги види запленетите тони супи со изминат рок

Вест - 19.01.2002

ХРВАТСКИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ХРАНА ГИ НЕГИРА ОБВИНУВАЊАТА НА ПАЗАРНИОТ ИНСПЕКТОРАТ НА МАКЕДОНИЈА Директорите на "Подравка" гарантираат за квалитетот на супите и објаснуваат дека супите за македонскиот пазар се пакувани во стара амбалажа, а на нив се лепи веродостојна декларација на македонски јазик ...

"Подравка" има докази дека продава квалитетни производи

Дневник

"Подравка": супите се во ред

Утрински

"Подравка" продала бајати супи на тони

Дневник

Македонија преплавена со расипани супи и чоколади

Вест
5 поврзани вести »

Ирецот Пет Кокс на чело на Европарламентот

Вест - 17.01.2002

Стразбур, 17 јануари - Новиот претседател на Европскиот парламент- Ирецот Пет Кокс е поранешен новинар, либерал, приврзаник на проширувањто на Европската унија кој и покрај фактот дека доаѓа од една мала европска држава стана првиот јавно признат раководител на Европарламентот по две децении.

Ирскиот либерал Кокс, нов лидер на Европскиот парламент

Утрински

Пет Кокс нов претседател на Европскиот парламент

А1

Европарламентот избира нов претседател

А1

Тепачка за претседател на Европарламентот

Вест
5 поврзани вести »

Скорпија-нови перспективи

Дневник - 18.01.2002

Ве очекува голем работен шок, но во позитивна смисла. Тоа, пред се, ќе биде последица на вашата зголемена комуникативност. Ќе успеете да се ослободите од недовербата. Ќе ви се отворат нови перспективи за остварување на работните планови. Но, не претерувајте во оценувањето на сопствените можности.

Скорпија-ситничари

Дневник

Скорпија-вистински момент

Дневник

Скорпија-обновување на контакт

Дневник

Скорпија-ги немате основните услови

Дневник
5 поврзани вести »

И Бареев во водечкото трио

Утрински - 19.01.2002

Петто коло на супертурнирот во Вајк ан Зе Рускиот велемајстор Евгениј Бареев (рејтинг 2707) им се придружи на Англичанецот Мајкл Адамс (2742) и на својот сонародник Александар Гришчук (2671) на врвот на табела, откако во петтото коло на 64-от супертурнир од 18-та категорија во Вајк ан Зе во ...

Гришчук го стигна Адамс

Утрински

Адамс го "среди" и Гелфанд

Утрински

Адамс во дербито на колото подобар од младиот Гришчук

Утрински

Цел поен за Гелфанд, Гришчук и Леко

Утрински
5 поврзани вести »

Помошта за тетовската тројка почна да пристигнува

А1 - 18.01.2002

И покрај големата радост на родителите Васо и Кате, кои трите синови ги добиле по девет години брак, одговорностите и проблемите неколкукратно им се зголемени, кои тие со платата само од Катица и пензијата од родителите не можеле да ги решат.

Машката тројка ќе се вози на Колтук со количката на женската тројка од Скопје

Дневник

Веселата тројка гука и среде војна и немаштија

Дневник

Од грижа како да го истуркаат денот, заборавија на радоста

Вест

Апел за помош за тримесечната тројка Дуруловски од Тетово

А1
5 поврзани вести »

Tурканици пред шалтерите на ЕСМ

А1 - 17.01.2002

Граѓаните бараат од ЕСМ корекција на високите декемвриските сметки. Станува збор за зголемување на сметките за 40% што ЕСМ ги распореди линеарно низ сметките на сите корисници, покривајќи го со тоа вишокот потрошена струја. Ова јавно претпријатие објасни дека неговите екипи не ги читале ...

ЕСМ и РЕК "Битола" не се исто што и Телеком

Вест

Вработените се против распродажбата на ЕСМ

Утрински

Продажбата на ЕСМ ќе ја поскапи струјата

Капитал

По поскапените сметки ЕСМ ќе исклучува струја

А1
5 поврзани вести »

Девица-ви треба поддршка

Дневник - 18.01.2002

Ќе бидете оптоварени со притисокот од кариерата и од неизвесноста на работа. Можни се недоразбирања со вашиот претпоставен, а еден од родителите нема да се согласи со вашата одлука. Поддршката од пријателите ќе ви значи многу.

Девица-добри резултати

Дневник

Девица-потрудете се

Дневник

Девица-напнати, чувствителни

Дневник

Девица-подгответе изненадување

Дневник
5 поврзани вести »

Во тешки услови на стопанисување се работи економично

Утрински - 19.01.2002

УО и менаџментот на МЖ ги отфрлаат обвинувањата на синдикалците Управниот одбор на ?Македонски железници" ги отфрла обвинувањата на Автономниот синдикат на машинскиот персонал на МЖ за недомаќинско работење и нетранспарентна планирана приватизација на претпријатието, кои беа изнесени на ...

Директорот Соколовски обвинет за расипништво

Вест

Стариот возен парк на железницата, подновен со "ауди 8" за директорот

Дневник

Побарана оставка на директорот Соколовски

Утрински

Железничкиот превоз несигурен дури и за машиновозачите

А1
5 поврзани вести »