TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Кога ќе ми речат Македонец ми доаѓа топло на душата

Утрински - 17.01.2002

Меѓу Македонците во Албанија на прославата на Стара нова година СИМОН ИЛИЕВСКИ Помислата на детството секојпат раѓа спомени за нешто едноставно, невино и топло. Таквото чувство можевме да го забележиме кај нашите Македонци во Албанија со кои се сретнавме во Тирана.

Василичарски оган, песни и ора до раните утрински часови

Дневник

Среќна Стара нова година

А1

Василичарите со огнови ги избркаа лошите сили

Дневник
4 поврзани вести »

Македонија се претвора во оаза за крнтиите

Вест - 16.01.2002

ПАРЛАМЕНТАРЦИТЕ ГИ ЛЕГАЛИЗИРАА ВОЗИЛАТА СО СТРАНСКИ ТАБЛИЧКИ ПОСТАРИ ОД 10 ГОДИНИ Сопствениците на возилата со странски регистарски таблички сега ќе можат табличките да ги заменат со македонски и на возилата постари од 10 години, доколку ги платат давачките за државата.

Експресна легализација на возилата од Бугарија

Утрински

Парламентот отвори пат за легализирање на автомобилите со странски таблички

А1

Државата ќе ги легализира бугарските коли постари од 10 години

Дневник
4 поврзани вести »

Oсама бин Ладен е најверојатно мртов

А1 - 19.01.2002

Американскиот државен секретар Колин Пауел, по јужноазиската шатл дипломатија допатува во Токио каде утре треба да започне донаторската конференција за реизградба на Авганистан. Повеќе од 50 нации се очекува да ги објават донаторските пакети за реконструкција на земјата која се предвидува дека ќе ...

Бин Ладен избегал од Авганистан

Утрински

Нови бомби врз Тора Бора

Утрински

Кратки информации од светот

Вест
4 поврзани вести »

Сашко Тодоровски повлечен од Стразбур

Утрински - 18.01.2002

Прва дипломатска "жртва" на министерот Чашуле Слободанка Јовановска Најавите дека дипломатите отсега нема само да се именуваат, туку и ќе се отповикуваат, деновиве прв ги почувствува вршителот на должност шеф на Мисијата во Стразбур, Сашко Тодоровски.

Најчевска жртва на власта, или "колаборационист на непријателот"?

Утрински

Хелсинки обвинува: „Власта во Македонија демонизира“

А1
3 поврзани вести »

†Внатрешноста на мостот Гоце Делчев" под лупа

Утрински - 16.01.2002

Градските власти најавуваат градежни активности на преминот на Вардар ЈАСМИНКА ДОГОВА Реконструкцијата на мостот ?Гоце Делчев° ќе почне до крајот на месецов, е последната од повеќето најави на градските власти. Според планот комплетната обнова треба да заврши до крајот на август 2002 година.

Опремата од Франција патува веќе три месеци

Вест

Возила само по едната лента на мостот Гоце Делчев

Дневник
3 поврзани вести »

Владата газдува со капитал вреден над 300 милиони евра

Вест - 17.01.2002

ДРЖАВАТА Е СЕ УШТЕ НАЈГОЛЕМ АКЦИОНЕР ВО МАКЕДОНИЈА Лани државата ги продаваше резидуалните акции со поголем дисконт од 2000 година или,во просек, за 59 отсто поевтино Државата е се уште најголем акционер во Македонија и во 390 фирми поседува резидуални акции вредни над 300 милиони евра, соопшти ...

Берзата ја заврши годината со двојно помал промет

Капитал

Државата беспари ќе ги подели неприватизираните акции

А1
3 поврзани вести »

Градот ветува крпење, а со кои пари никој не знае

Утрински - 17.01.2002

Солта и механизацијата за расчистување снег ги "изедоа" скопските сообраќајници МАРИЈА КУКА Дупки, руиниран асфалт, лизгави коловози. Последна регистрирана состојба на скопските сообраќајници. Никаква новост, само што состојбата од ден во ден с? повеќе се влошува.

Улиците изрешетани со дупки

Утрински

Градските улици солта веќе ги нагриза, општинските се уште до гуша во снег

Вест
3 поврзани вести »

Македонија скокна за едно место погоре

Вест - 17.01.2002

Нашата фудбалска репрезентација на јануарската ранг листа на ФИФА Македонската фудбалска репрезентација на првото рангирање годинава на ФИФА се искачи за едно место погоре и сега се наоѓа на делба на 88 место, заедно репрезентацијата на Северна Ирска со 465 освоени бодови.

Македонија скокна од 89 на 88 место

Утрински

Македонија скокна едно место, сега е 88-ма

Дневник
3 поврзани вести »

Донација за Домот "Медицинар" и за раселените

Утрински - 15.01.2002

Хуманитарни акции на "Лајонс зона" и на "Ротари клуб" "Лајонс зона" - Македонија и "Ротари клуб" организираа хуманитарни акции и собраа пари, што ќе бидат подарени на студентите од Домот "Медицинар" и на раселените лица. Од традиционалниот хуманитарен коктел, ?Лајонси° обезбедија финансиски ...

Помош за децата со оштетен вид

Вест

3.500 евра од ротаријанците за раселените

Вест
3 поврзани вести »

Почина тивкиот американски дипломат Сајрус Венс

Дневник - 14.01.2002

ВО ЊУЈОРК, НА ВОЗРАСТ ОД 84 ГОДИНИ Сајрус Венс, поранешен американски државен секретар и посредник во преговорите меѓу Македонија и Грција во врска со името на нашата земја, почина прексиноќа по долго боледување од Алцхајмерова болест, јави Ројтерс. Венс имаше 84 години.

Почина поранешниот американски државен секретар Сајрус Венс

Вест

Почина медијаторот на македонско-грчкиот спор

Утрински
3 поврзани вести »