TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Босна предаде шест Арапи на САД

Утрински - 19.01.2002

Поради тероризам САРАЕВО - Босанските власти вчера на Американската амбасада и предадоа шест Арапи, кои беа притворени поради сомневање за вмешаност во тероризам, но чие ослободување беше наредено од страна на локален суд, соопштија босански претставници.

Босна на американските власти им ги предаде шестемина Арапи осомничени за тероризам

Вест

Шест осомничени терористи пуштени од босански притвор, па приведени од САД

Дневник
3 поврзани вести »

СДСМ ќе го казнува криминогеното владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 18.01.2002

Најголемата опозициска партија најавува жестока изборна кампања ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА ?Корупцијата, криминалот, скандлозната приватизација и незаконското купување на фирмите, како тема број еден во актуелниот политички момент ја наметнаа граѓаните.

Се бара јунак за предлагање на закони

Вест

СДСМ ќе прави ревизија на имотот на ВМРО—ДПМНЕ

Дневник
3 поврзани вести »

Комисија ќе проценува каде се наоѓаат 80 милиони долари

Утрински - 16.01.2002

Во спорот меѓу МЖ и градежниците околу изградбата на пругата кон Бугарија ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Спорот кој настана меѓу Македонските железници и четирите градежни фирми кои се вклучени во изградбата на пругата кон Бугарија, околу тоа колку работи се извршени и кој на кого му должи, ќе го реши Комисија ...

За пругата се издвојуваат минимални средства од Буџетот

Утрински

Колку пари "лапна" пругата кон Бугарија?

Утрински
3 поврзани вести »

Автомобил—бомба експлодираше во Скопје

Дневник - 18.01.2002

ВЧЕРАУТРО Силна експлозија одекнала вчераутро на улицата Цветан Димов, во скопската населба Чаир. Во инцидентот немало повредени, ниту настрадани лица. Според првичните полициски информации, рачна бомба "кашикара" била подметната под автомобил марка "мерцедес 200 Е", без регистарски таблички.

Дигнат во воздух мерцедесот на притвореник, обвинет за убиство на полицаец

Вест

Крунскиот сведок бил еден месец на службено патување

Вест
3 поврзани вести »

Победа на Штефан Еберхартер на спустот во Кицбил

А1 - 19.01.2002

Водечкиот во генералниот пласман Еберхартер во најатрактивната дисциплина на тешката патека во Кицбил го исполни сонот за еден два триумф. Победа и денеска откако вчера славеше во супер велеслаломот. 322 поена сега има повеќе од второпласираниот Фриц Штробл во генералниот пласман.

Петта победа на Еберхартер сезонава

Вест

Штефан Еберхартер победи на супер велеслалом во Китцбил

А1
3 поврзани вести »

Комплименти за реакциите на принцот Чарлс по дувањето на Хари

Вест - 15.01.2002

ЛОНДОН (Ројтерс) - Британскиот принц Чарлс, кој по смртта на неговата сопруга Дијана остана самиот се грижи за двајцата своеглави тинејџери, доби многу пофалби за начинот на кој пристапил кон проблемот што принцот Хари го има со дрогата и алкохолот.

Принцот Хари консумирал дрога и алкохол

Утрински

Принцот Хари дувал тревка

Вест
3 поврзани вести »

Последователни потреси од вулканот во Конго

А1 - 20.01.2002

Силно последователни удари цела ноќ го потресуваа градот Гисени каде се засолнија повеќе од 300 илјади бегалци, три дена по ерупцијата на вулканот Нирагонго во Демократска Република Конго, кој го опустоши градот во непосредна близина на Гома.

Вулканска катастрофа во Конго

А1

Најмалку 45 лица загинаа во ерупција на вулкан

А1
3 поврзани вести »

"Кометалки" поразени од Јединство, Работнички Ф. од Локомотив

Утрински - 19.01.2002

Одбојкарски шампиони неуспешни на гостувањата во "Топ Тим" купот САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Очекувани порази на нашите одбојкарски шампиони, Кометал Студент и Работнички Фершпед, во нивните последни гостувања од натпреварите по групи во европскиот "Топ Тим" куп.

Јединство не дозволи изненадување

Вест

"Кометалки" посакуваат сет против Јединство

Вест
3 поврзани вести »

"Утринска коба" на Зуица Лазова прогласена за фолк-хит на годината

Дневник - 19.01.2002

ЗАВЧЕРА НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА "ФОЛК АЛТАНИ" На манифестацијата, која годинава се одржа вторпат, на Виолета Томовска # беше доделена наградата "Алтан над алтаните" за нејзината успешна 40-годишна кариера Во пријатна и весела атмосфера, завчеравечер во хотелот "Александар палас", организаторите на ...

Стаса македонскиот "Алтан" за вистинските ѕвезди

Дневник

Второ издание на "Фолк-алтани"

Дневник
3 поврзани вести »

Тргнале на бајачка, завршиле во смрт

Дневник - 15.01.2002

ТРАГЕДИЈА ВО БИТОЛСКО Речиси во исто време, таткото починал од инфаркт во своето "фиќо", а синот и снаата загинале во сообраќајна несреќа на патот за Прилеп Три члена на семејството Кузмановски од битолското село Новаци починале во неделата речиси истовремено, но на различни места.

Татко, син и снаа во ист ден во смрт

Утрински

По веста за смртта на таткото, и синот и снаата загинаа во сообраќајка

Вест
3 поврзани вести »