TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

ЕУ и НАТО реагираат на изјавите на Георгиевски и Чашуле

А1 - 27.07.2002

„Избрзан потег е доколку македонските власти сметаат дека во Македонија повеќе не се потребни меѓународни мировни сили“, смета портпаролот на Европската комисија, Гунар Виганд, како реакција на соодветната изјава на македонскиот шеф на дипломатијата Слободан Чашуле за австрискиот весник „Стандард“.

Изборите се големо финале на борбата против тероризмот

Дневник

Чашуле вети фер и демократски избори

Утрински

Чашуле настапи пред ОБСЕ во Виена

А1

Обврската да говорам пред ОН ја добив по автоматизам

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Шпанија и Мароко се договорија за статус кво на Перехил

Вест - 24.07.2002

Рабат, 24 јули - Шпанија и Мароко го финализираа договорот предложен од САД за надминување на 10-дневната криза меѓу двете земји околу малиот остров Перехил близу мароканскиот брег. Двете земји се обврзаа да го почитуваат предходното "статус кво" во врска со островот како неутрална територија и да ...

Перихил останува неокупирана територија

Утрински

Шпанија и Мароко ја решија кризата за островот Перехил

Дневник

Пауел го поздрави договорот меѓу Шпанија и Мароко

А1

Шпанија негира дека европската дипломатија е слаба

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Прв меѓународен фестивал на античка драма

А1 - 26.07.2002

Во наредните 15 дена во античкиот град Стоби ќе се одржува првиот меѓународен фестивал на античка драма во државава. По 10 годишна традиција на ова место народниот театар „Јован Хаџи Константинов - Џинот“ ќе прикажува амбиетални претстави претежно работени според антички текстови на кои публиката ...

„Отворање со Лисистрата" од Аристофан

Утрински

Велешки со "Лисистрата" го отвора Фестивалот на античка драма

Вест

Почнува Фестивалот на античка драма

Дневник

Приказна за љубов наместо војна

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Дамљановиќ најблиску до целта

Дневник - 28.07.2002

ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА По шесте едно по друго победи на Отворено првенство на Македонија во шах, што се одржува во хотелот "Дрим", во Струга, југословенскиот велемајстор Бранко Дамљановиќ во седмото и осмото коло ремизираше, но сепак ја задржа водечката позиција на табелата.

Дамјановиќ рутински до 6 победа

Дневник

Југословенот Бранко Дамљановиќ сам на врвот

Утрински

Дамљановиќ, Ерменков и Вучковиќ максимално

Утрински

Васовски ремизира со Станојоски

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Љубчо Георгиевски во "петката", дилеми за Љубе Бошковски

Дневник - 27.07.2002

КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ ВО ВМРО-ДПМНЕ Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, ќе ја предводи партиската листа во петтата, "охридско-битолска" изборна единица. - Како политичка партија решивме јас да одам во охридско-битолската изборна единица.

Георгиевски по гласови во Битола, Андов во Скопје, а Бошкоски чека

Утрински

Лидерска трка во скопската изборна единица

Дневник

Дуел меѓу Црвенковски и Груевски во скопската "единица"

Утрински

Љубчо и Бранко избегнаа судир

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Пресечен канал за трговија со марихуана

Дневник - 28.07.2002

СТРУГА-СКОПЈЕ Полицијата неделава пресекла канал за трговија со дрога, а одделот за недозволена трговија на МВР во Скопје и во Струга уапсил четворица наркодилери. Во акцијата биле запленети повеќе од 3,5 килограми марихуана. Полицијата утврдила дека стружанецот Р.М.

Во Отешево и Струмица запленети неколку џоинти марихуана

Вест

Запленета марихуана во кампот "Крани"

Утрински

Запленети над три килограми марихуана

Вест

Запленети над половина килограм марихуана од тројца дилери

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Пенов ќе го тужи портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 25.07.2002

СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК РЕАГИРА НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ВЛАДЕЈАЧКАТА ПАРТИЈА Наводите на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев дека парите од градската каса се трошат за финансирање на предизборната кампања и за лична имотна состојба, скопскиот градоначалник тврди дека се лажни и клеве Градоначалникот ...

Ристо Пенов ќе го тужи Владимир Ѓорчев за клевета

Утрински

Пенов ќе го тужи портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

А1

Пенов ги троши парите на градот за партиска кампања

Вест

Пенов ја користи градската каса за финансирање на кампањата на ЛДП и лично богатење

А1
5 поврзани вести »

Вага-подобрување

Дневник - 28.07.2002

Енергијата ви се зголемува, а и комуникациите ви се подобруваат. Пред вас е подобрување на деловен план, па добро би било повеќе внимание да обрнете на проблемите поврзани со пари. Добро ви се аспектирани работите поврзани со недвижнини.

Вага-приспособете се кон другите

Дневник

Вага-спротивставување

Дневник

Вага-ви треба повеќе време

Дневник

Вага-добра вест

Дневник
5 поврзани вести »

Не го даваме бостанот за 30 дени по килограм

Дневник - 26.07.2002

СТРУМИЧКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ РЕВОЛТИРАНИ Штрајкувачите јавно го покануваат премиерот да го посети струмичкиот регион и откупните пунктови за бостан, а не да искажува толкава грижа за снабдувањето на Косово со електрична енергија За 30 дени не го даваме бостанот.

Гневните земјоделци изгазија илјада тони бостан

Утрински

Струмичани ги трескаат лубениците од земја

Вест

Биди земјоделец, има кој да е власт!

Дневник

Бостанот во Колешино, Струмичко, се откупува по принципот бинго

Вест
5 поврзани вести »

Близнаци-не претерувајте во ништо

Дневник - 28.07.2002

Ќе се чувствувате добро. Ќе имате повеќе енергија и потреба за движење и дружење со луѓе. Ве советуваме да не претерувате во ништо и обидете се да живеете со помалку стресови. Деловната ситуација е подобра, ќе имате успех, особено во извршувањето на секојдневните работи.

БЛИЗНАЦИ

Дневник

Близнаци-малку време за одмор

Дневник

Близнаци-расправии

Дневник

Близнаци-поставете добри темели

Дневник
5 поврзани вести »