TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Ругова и Штајнер задоволни од состојбата на Косово

А1 - 24.07.2002

Актуелната безбедносна состојба на Косово, досегашниот напредок, како и плановите за иднината на покраината, беа теми за кои синоќа во Приштина разговараа косовскиот претседател Ибраим Ругова и шефот на мисијата на УНМИК Михаел Штајнер.

Закани за шефот на УНМИК на Косово, Михаел Штајнер

А1
2 поврзани вести »

Опасноста од насилства на изборите е реална во Македонија

Утрински - 26.07.2002

Според американскиот аналитичар Даниел Сервер Директорот на програмата Балканска иницијатива при Американскиот институт за мир, Даниел Сервер, кој неодамна ги посети Македонија, Србија и Косово, смета дека заканата од насилство е важен аспект околу изборите во Македонија.

Постои реална опасност од насилство за време на изборите - Сервер

А1
2 поврзани вести »

Поранешната ОНА растура воинствени летоци

Вест - 27.07.2002

ВМРО НА ЗМЕЈКОВСКИ ТВРДИ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ ГО АМНЕСТИРА АХМЕТИ ЗА ЗЛОДЕЛА Припадници на поранешната ОНА, сега активисти на Демократската унија за интеграција на Али Ахмети, растураат летоци со наслов: "Во ропство единствената работа ни е војната, во мир, војната е нашата работа", обвини портпаролот ...

Поранешните припадници на ОНА растураат летоци со повик на војна

Утрински
2 поврзани вести »

Само на 20 отсто од сегашните пратеници ќе им се даде шанса на листите

Вест - 24.07.2002

ДВЕТЕ НАЈМОЌНИ ПАРТИИ ЗА ИЗБОРИТЕ ЌЕ ЛАНСИРААТ НОВИ ЛУЃЕ Опозицијата носителите на листите ќе ги промовира прва, на први август, додека владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициони партнери, веднаш потоа ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, изземајќи ги некои од носителите на листите на кандидати, како Бранко ...

Носителите на листите на кандидати за пратеници главно познати

А1
2 поврзани вести »

Осма победа сезонава за Валентино Роси

Утрински - 22.07.2002

Трка за ГН на Германија во мотоциклизам Италијанецот Валентино Роси (Хонда) е победник на трката во мотоциклизам што викендот се возеше на патеката Саксринг за големата награда на Германија. За него ова беше осма победа во деветтата трка сезонава со што се зацврсти на лидерската позиција во ...

Валентино Роси нема милост кон противниците

Дневник
2 поврзани вести »

Експлозија на бомба во дворот на пратеникот Етеми во Визбегово

Вест - 24.07.2002

Во скопското село Визбегово, околу 21 часот во неделата, екслодирала бомба во дворот на Фатмир Етеми, пратеник во Републичкото собрание. Од експлозијата никој не бил повреден , а била причинета само материјална штетеа. во детонацијата биле искршени прозорци од подрумските простории на куќата а била ...

Фрлена бомба во дворот на пратеникот на ДПА, Фатмир Етеми

А1
2 поврзани вести »

„Крводарителна акција на Скопски саем°

Утрински - 26.07.2002

По повод "26 јули" Денеска во просториите на ?Скопски саем° по повод одбележувањето на годишнината од катастрофалниот земјотрес, што се случи на 26 јули 1963 година во Скопје, ќе се одржи традиционална крводарителна акција во организација на Градскиот црвен крст, Општинските организации и ...

Акција за крводарување на Скопски саем

Вест
2 поврзани вести »

Стрелано во штабот на СДСМ во Ново Лисиче

Дневник - 22.07.2002

ПУКНА ПРВАТА ПРЕДИЗБОРНА ПУШКА Непознати сторители во саботата во 4 часот наутро стрелале во канцелариите на месната организација на СДСМ "Тодор Чангов", во скопската населба Ново Лисиче. Штабот, кој во тоа време бил празен, е погоден со два куршума кои ги искршиле стаклата на просториите.

Напаѓачите двапати стрелале од пиштол

Утрински
2 поврзани вести »

Црковни лица ги убедуваат поранешните монаси да се вратат во манастир

Утрински - 26.07.2002

Семејствата ъь ЃEраыM заЃEъьшеыGте деца ЃEвтъAыM се вознемиренЃEьC црЃEвнЃEемисарЃE РьCителЃEъь ыDЃEЃEЃEЃEраыM заЃEъьшеыG деца, ЃEЃEЃEед еден ЃEсеЃEсе вратилЃE доЃE, тврдат деЃE црЃEвнЃEЃEца ъь ъьјразличыG ъьчиЃEвршаЃEЃEитисъGЃEврЃEыGЃEза да се вратат ъьзаЃEво ЃEъьстиритЃE "АЃE ЃEраыM се бранеа ...

Коалицијата на Црвенковски ќе ги стави под лупа спорните одлуки на власта

Утрински
2 поврзани вести »

"Економија и работа за секого"

Дневник - 22.07.2002

ВМРО-МАКЕДОНСКА ВМРО-Македонска на претстојните избори на гласачите ќе им понуди економија, зашто 11 години им се нуди политика, а квалитетот на животот постојано опаѓа, рече лидерот Борис Стојменов на промоцијата на изборното мото "Економија и работа за секого".

Економскиот развој - главна заложба на изборите

Утрински
2 поврзани вести »