TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Змејковски не се кандидира за пратеник

Вест - 07.08.2002

Претседателот на ВМРО-Вистинска македонска реформска опција Борис Змејковски не се наоѓа на ниту една од листите за пратеници што неговата партија, како дел од коалицијата "На вистинскиот пат", ги достави до Државната изборна комисија, бидејќи како што вели самиот, лидерот на партијата треба да ...

Змејковски нема да се кандидира за пратеник

Утрински
2 поврзани вести »

Хуманитарните пилиња завршиле во родниот град на премиерот?!

Дневник - 10.08.2002

КАБИНЕТОТ НА ТРАЈКОВСКИ ОДГОВАРА НА ОБВИНУВАЊАТА Комисијата на Владата што изврши ревизија на поделбата на хуманитарната помош за време на бегалската криза, што како заменик -министер за надворешни работи ја координираше претседателот Борис Трајковски, беше формирана само за да изврши притисок врз ...

Грчките пилиња испорачани во ладилниците на ЗИК "Сандански"

Утрински
2 поврзани вести »

Државата заборави на загинатите кај Љуботен

Утрински - 10.08.2002

Една година од терористичкиот напад во кој загинаа осуммина бранители на Скопска Црна Гора ГОРАН НАУМОВСКИ Пред точно една година, во подмолен терористички акт, во близина на месноста Љуботенски Бачила загинаа Томе Димоски, Томе Бадаревски, Раде Јанковски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, ...

Државата вети помош и ги заборави семејствата на загинатите бранители

Дневник
2 поврзани вести »

Фудбалерите на Беласица Герас Цунев и на Пелистер вечер ќе го отворат 11. првенство на Македонија

А1 - 10.08.2002

Фудбалерите на вицешампионот Беласица Герас Цунев и на Пелистер вечер ќе го отворат 11. првенство на Македонија. Под светлото на новите рефлекторите на реновираниот струмички стадион, по дваесетина минути ќе почне првиот натпревар сезонава.

Победа го пречекува Митјиланд од Данска, а Беласица Герас Цунев му гостува на Лешош

А1
2 поврзани вести »

Албанскиот претседател бара објаснување за посетата на Бошкоски

Утрински - 05.08.2002

По престојот на министерот во Мала Преспа Тирана - Албанскиот претседател Алфред Мојсиу побарал објаснување од македонската амбасада во Тирана за посетата на министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски во Мала Преспа, при што на Македонците кои живеат во тој дел на Албанија им доделил македонски ...

Голема парада на брат Љубе во Мала Преспа

Дневник
2 поврзани вести »

Голем концерт на Каролина во Охрид

Дневник - 09.08.2002

УТРЕВЕЧЕР Во Античкиот театар во Охрид со почеток во 20 часот утревечер македонската музичка ѕвезда Каролина ќе одржи голем концерт. Концертот е дел од серијата промотивни концерти на последниот нејзин албум "Зошто сонот има крај?".

Каролина најавува спектакл во Античкиот театар во Охрид

Вест
2 поврзани вести »

Олена Радченко следните две години во Кометал Ѓ.П.

Утрински - 10.08.2002

Замената за Лариса Ферзалиева пристигна во Македонија Украинската репрезентативка Олена Радченко следните две години ќе го носи дресот на европскиот шампион Кометал Ѓ.П. Крилото на репрезентацијата на Украина, по завршувањето на формалностите во Скопје, веднаш замина за Маврово, каде што се наоѓа ...

Цигица, Радченко и Калешник го комплетираат тимот

Вест
2 поврзани вести »

Уапсен бездомникот што "жнеел" по 5.000 евра дневно од фонтаната Треви

Дневник - 08.08.2002

РИМ Бездомникот што долго време преживувал собирајќи ги монетите од познатата фонтана "Треви" во Рим во вторникот беше уапсен од полицијата. Илјадници туристи застануваат свртени со грб кон ремек-делото од времето на ренесансата и фрлаат монети во фонтаната за да им се исполни желбата пак да ...

Роберто ја загуби Фонтана ди Треви

Вест
2 поврзани вести »

Дел од бостанот ќе заврши како сточна храна

Утрински - 08.08.2002

Продолжува агонијата на струмичките бостанџии СТРУМИЦА - Иако е при крај откупната сезона на струмичкиот бостан, сў уште трае агонијата на бостанџиите кои според последните информации од откупниот пункт на компанијата "Колид" во Колешино, дневно нудат околу 100 тони, а едвај се откупуваат по 40-ина.

Три тони бостан за еден телевизор

Утрински
2 поврзани вести »

Подобра социјална положба или масовни протести пред Владата

Дневник - 09.08.2002

ЗАГУБАРИТЕ НАЈАВУВААТ Околу 15 илјади работници прогласени за технолошки вишок ќе излезат на масовни протести ако за десет дена Владата не почне разговори за подобрување на нивната материјално-социјална положба. За остварување на нивните барања ќе ги повикаат да им се придружат и стечајните ...

Работниците прогласени за технолошки вишок ќе излезат на штрајк пред изборите

А1
2 поврзани вести »