TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Арнаудов ветил позитивна разврска на проблемот

Утрински - 08.08.2002

Вчера конечно се сретнаа претседателот на ФСМ и двоецот Оџаков-Сетинов Емил Китановски Долго најавуваната и очекувана средба меѓу првиот човек на мак-фудбалот, Ламбе Арнаудов и селекторскиот двоец Оџаков-Сетинов, конечно се реализира вчера, а првите информации од овој состанок говорат дека е ...

Денеска на средба со Арнаудов

Утрински

11 Октомври нема да игра мајсторка

Дневник

Најголем скандал во мак фудбалот

Вест

Втората лига се проширува со двете Шкендии

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Експлозии убија 13 -мина додека новиот претседател на Колумбија даваше заклетва

Вест - 09.08.2002

Конгресот на Колумбија каде што Алваро Урибе завчера ја кажа заклетвата како претседател и се заложи дека ќе се бори против левичарските герилци. Две експлозии најверојатно БОГОТА, Колумбија, 9 август (Ројтерс) - Тринаесет лица загинале во неколку експлозии што се случиле во близина на Конгресот на ...

Крвава инаугурација на претседателот на Колумбија

Дневник

Од подметната експлозија загинаа 14 лица

Утрински

13 загинати, 20 повредени во серија експлозии во Колумбија

А1

Во борбата против картелите Урибе смета на помош од Господ и од САД

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Одбраната ќе штрајкува, полицијата засега размислува

Дневник - 07.08.2002

СИНДИКАТИ Самостојниот синдикат на вработените во одбраната вчера ја активирал претходно донесената одлука за организирање генерален штрајк, бидејќи премиерот Љубчо Георгиевски, не одговорил на нивното барање средба. Македонскиот полициски синдикат (МПС) одлучил да покрене иницијатива за ...

Генерален штрајк на војниците и на полицајците

Утрински

Офицерите и полицајците со сирени ќе го "будат" премиерот

Вест

Најавен генерален штрајк на вработените во полицијата и одбраната

А1

2.500 текстилци од „Македонка“ утре пак ќе штрајкуваат

А1

Вест

6 поврзани вести »

Асфалтирање на улицата „Злетовска"

Утрински - 10.08.2002

Општина Шуто Оризари Во рамките на Програмата за реконструкција и санација на собирни и станбени улици, Општина Шуто Оризари почна обновување на улицата ?Злетовска". Во должина од 120 метри е изваден стариот асфалт, извршено е тампонирање и деновиве повторно ќе се асфалтира.

„Гоце Делчев" се подготвува за асфалтирање

Утрински

Асфалтирана улицата „171“

Утрински

Денеска ќе се асфалтира коловозот на †Партизански одреди"

Утрински

Асфалтирање на две улици во населбата Козле

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Полицијата нема право да влегува на избирачките места

Вест - 08.08.2002

ДИК ГО ДОНЕСЕ КОДЕКСОТ СО ПРАВИЛАТА ЗА ИГРА НА ИЗБОРИТЕ Новинарите ќе можат да присуствуваат на броењето на гласовите, но не смеат да го напуштат избирачкото место додека тоа не заврши комплетно Државната изборна комисија на вчерашната седница го усвои Кодексот за утврдување на правилата за ...

Изборите ќе ги следат над 6.000 набљудувачи

Утрински

ДИК го усвои кодексот за набљудувачите

А1

ЕУ ќе испрати 100 набљудувачи на изборите

Утрински

И 100 жители на ЕУ во набљудувачката Мисија на ОБСЕ/ОДИХР

Вест

А1

6 поврзани вести »

Офицерите Јанев и Наков заминаа за Авганистан

Вест - 08.08.2002

ПРВИ МАКЕДОНЦИ ВО МЕЃУНАРОДНА МИРОВНА МИСИЈА Капетанот Зоран Јанев(33) и поручникот Марјан Наков(24) во Кабул ќе останат до 20 декември, кога завршува нивното учество во мисијата Капетанот Зоран Јанев и поручникот Маријан Наков, првите македонски војници кои ќе учествуваат во меѓународна мировна ...

Невреме и ветар го преполовија охридскиот чинар

Утрински

Капетанот Јанев и поручникот Наков во редовите на коалицијата против Ал каеда

Дневник

Двајца Македонци во мисија во Авганистан

А1

За Авганистан ќе одат двајца офицери на АРМ

Утрински
5 поврзани вести »

Што содржи Рамковниот договор?

Капитал - 08.08.2002

Што содржи Рамковниот договор?Рамковниот договор целосно и безусловно ја отфрла употребата на насилството за остварување на политичките цели. Само мирни политички решенија можат да ја гарантираат стабилната и демократска иднина на Македонија.

САД се задоволни од досегашното спроведување на Рамковниот договор

Капитал

Не може постојано да се бараат ревизии на Охридскиот договор

Капитал

Договорот е потпишан и наша задача е да го спроведеме

Капитал

Рамковниот мир го дочекавме со кисели насмевки

Капитал
5 поврзани вести »

Плаошник македонско светилиште, за заслугите Синодот делеше ордени

А1 - 11.08.2002

Чинот на осветувањето на возобновената свети климентова црква, „Свети Пантелејмон“, започна синоќа со пренесувањето на светите климентови мошти од црквата „Света Богородица Перивлепса“, кои по над 5 векови се вратени во старо новиот дом на Плаошник, каде сега почиваат на местото на вистинскиот гроб ...

По 6 века моштите на Свети Климент се враќаат на Плаошник

А1

Моштите на свети Климентсе пренесуваат во Плаошник

Дневник

Се осветува Светиклементовиот храм на Плаошник

Вест

Осветување на возобновениот манастир на "Светите Климент и Пантелејмон"

Утрински
5 поврзани вести »

Историски и литературни предавања и курсеви

Вест - 07.08.2002

ДЕНЕС НА СЕМИНАРОТ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Третиот ден на 35-тиот Семинар по македонски јазик, литературта и култура предавања ќе одржат Атанас Вангелов и Јован Донев. Вангелов за тема ја има компарацијата на делата на рускиот автор Александар Солженицин и на македонскиот Александар Алексиев, додека ...

Научна дискусија за Блаже Конески

Утрински

Курсеви по литература и етнологија

Вест

Предавања за Блаже Конески и промоција на "Речник" од Коста Пеев

Дневник

Почнува Семинарот за македонски јазик

Вест
5 поврзани вести »