TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Сандефјорд го очекува Вардар, тутунарките го чекаат Егле или Монтекс

Вест - 07.08.2002

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ЕВРОПСКИТЕ КУПОВИ Југ ВВ дебитира против Трабзон, пелистерци најверојатно му одат на Данкерк, додека вардарки го очекуваат ДИН Ниш Норвешкиот шампион Сандефјорд му се испречи на Вардар Ватростална на влезот во Лигата на шампионите, но за да стигне до двомечот со незгодните ...

Вардарци го добија Сандерфјорд

Дневник

Вардар Ватростална во второто коло ќе "налета" на норвешкиот Сандефјорд

Утрински

Македонските претставници на европската ракометна сцена добија незгодни противници

А1

Вардарци денеска дознаваат што по Ејнатен

Вест
5 поврзани вести »

Иран и предаде на Саудиска Арабија 16 припадници на Ал Каеда

А1 - 11.08.2002

Иранските власти тајно и израчиле на Саудиска Арабија 16 нејзини државјани припадници на терористичката мрежа Ал Каеда, кои од Авганистан се засолниле во Иран. Шефот на саудиската дипломатија принцот Сауд Ал Фаисал изјави дека Иран соработуваше иако американскиот претседател Џорџ Буш оцени дека ...

Двајца американски сенатори и се нафрлија на Саудиска Арабија

Дневник

Пауел спречува дипломатски инцидент со Саудиска Aрабија

А1

Пентагон ја прогласи Саудиска Арабија за непријател

А1
4 поврзани вести »

Опозицијата ги занемарува безбедносните закани

Дневник - 10.08.2002

КОАЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ - ЛП Опозициските партии да не ја занемаруваат безбедносната опасност за Македонија што се крие зад новата терористичка организација "Илирида" и да им дадат отворена поддршка на безбедносните сили во борбата против новите закани, побараа од опонентите портпаролите на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ се пофали дека вработи 180 илјади души за четири години

Вест

ВМРО-ДПМНЕ и ЛП се фалат дека ја намалиле невработеноста

Утрински

Промоција на коалицијата ВМРО - ДПМНЕ и ЛП на 15-ти август во Охрид

А1
4 поврзани вести »

Втора жртва на легионарската болест во Велика Британија

А1 - 09.08.2002

Eпидемијата на легионарската болест во Велика Британија ја зема денеска и втората жртва, откако од таа болест слична на грипот, изминатата ноќ почина една жена, соопштија здравствените власти. Еден 89 годишен маж веќе умре во најтешката епидемија на болеста во Велика Британија за последните 17 ...

Заразени околу 100 лица од легионерска болест во Англија

А1

Еден мртов и 54 болни од легионерска болест во Британија

Вест

Прва жртва на легионерската треска во Британија

Дневник
4 поврзани вести »

Почнува риболовот на крапво Вратница

Дневник - 10.08.2002

ДЕНЕСКА Денеска на Вратничко Езеро, Тетовско, во 8 часот почнува натпреварот во спортски риболов на крап. Пријавени се стотина учесници, а за најдобрите ќе има и пригодни награди. Првата награда е пехар што ќе ја додели весникот "Дневник", кој е медиумски покровител на настанот.

Стотина натпреварувачи му се токмат на крапот

Дневник

Вратничко Езеро подготвено за фер натпревар

Дневник

Рибарите се враќаат во Вратница

Дневник
4 поврзани вести »

Војната го оддолжи решавањето на загубарите

Капитал - 08.08.2002

ЗагубариВојната го оддолжи решавањето на загубаритеСпоред економските експерти, ликвидацијата на загубарите се покажа како најмало "зло" за решавање на овој проблем. Чистењето од долгови овозможува тие да се продадат на стратешки инвеститори и да продолжат со работаИгор ПетровскиВоените дејствија ...

Распродажба на загубарците како предизборен маркетинг

Дневник

Владата планира да ги продаде сите загубари

Дневник

Владата брза со загубарите на крајот на мандатот

Утрински
4 поврзани вести »

Социјалистите од Неготино се отцепија од Ѕинго

Утрински - 08.08.2002

Превирања во партијата на Љубисав Иванов Извршниот одбор на Социјалистичката партија од Неготино на последната седница поднесе колективна оставка од понатамошното членство во партијата. Во соопштението до јавноста Одборот констатира дека подолго време Општинската организација на СПМ е незадоволна ...

Ѕинго носител на кандидатската листа во Кратовско

Дневник

Ороводци - Љубе, Тито, Ѕинго, Чедо

Дневник

Кандидати на Демократскиот сојуз и социјалистите

А1
4 поврзани вести »

Петмина индуски аџии загинаа во нападот на кашмирските милитанти

Вест - 07.08.2002

Одговорноста за нападот го презела една герилска група од Пакистан што се вика Ал Мансур, а всушност претставува ново име за групата Лашкар-е-Таиба, соопшти заменик ШРИНГАР, 7 август (Ројтерс) - Петмина индуски аџии загинале, а 30-тина биле ранети вчера кога група бунтовници го нападнале нивниот ...

Забранети герилци "воскреснаа" во Кашмир

Утрински

Нов напад на екстемистите во индискиот дел на Кашмир

А1

Индија и Пакистан се ракетираа во Кашмир, 10 повредени

Вест
4 поврзани вести »

Валдано: Планот на Реал М за Роналдо повеќе не постои

Утрински - 09.08.2002

Според зборовите на директорот на Реал (М), бразилскиот ас останува во Интер "Планот, Реал Мадрид да го усреќи несреќниот Роналдо повеќе не постои", изјави директорот на "кралскиот клуб", Хорхе Валдано. "Трансферот на Роналдо во Реал е веќе минато, а исто така и разговорите околу тоа.

Реал Мадрид се откажа од ангажирањето на Роналдо

Вест

Роналдо: Жал ми е за фановите

Утрински

Роналдо во Милано за кратко?

Утрински
4 поврзани вести »

Функционални институции пред преговори за статусот на Косово

А1 - 09.08.2002

„Се ангажирам за функционални институции кој ќе го водат самоуправувањето на косово пред почнување на разговорите за конечниот статус на покраината“, изјави за косовската телевизија цивилниот администратор на ОН на Косово, Михаел Штајнер.

Ивановиќ: Уште нема разговори за конечниот статус на Косово

А1

Осумте опции за Косово

Утрински

Косово ќе се стабилизира врз грбот на Македонија

Утрински
4 поврзани вести »