TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Со бомби и со сила нема да успеете да си го продолжите владеењето - Трајанов

А1 - 11.08.2002

Планот на Георгиевски и Џафери со сила и со бомби да продолжат да владеат, нема да им успее порача денеска лидерот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов на конвенцијата на неговата партија. „Силата не е и никогаш не била во криминалците, разбојниците и терористите, силата секогаш била во народот.

Трајанов: Силите за безбедност може да се справат со „Илирида“ но, недостасува наредба

А1

Треба да се преиспитаат уставните промени и Договорот

Капитал
3 поврзани вести »

Сопранот Марија Муратовска-Наумовска во "Св.Софија"

Вест - 07.08.2002

ВЕЧЕРВА НА ОХРИДСКО ЛЕТО Сопранот Марија Муратовска-Наумовска во пијано придружба на Викторија Коларовска-Гмирја, вечерва (21ч.) ќе настапи во црквата "Св. Софија". На програмата се дела од Лист, Мусоргски и Свиридов. Муратовска-Наумовска е добитник на повеќе награди на натпревари за соло пејачи.

Концерт на Марија Муратовска и Викторија Колароска

Дневник

"Вечер на праизведби" со Муратовска и Коларовска

Утрински
3 поврзани вести »

Почна работата на уставната поткомисија

А1 - 08.08.2002

Уставната поткомисија ја започна денеска во Белград работата околу усогласувањето на ставовите за институциите на идната државна заедница на Србија и Црна Гора. Членот на поткомисијата Драгор Хибер изјави дека посебно внимание денеска ќе биде посветено на нерешеното прашање на посредни или ...

Србија и Црна Гора сами ќе ја направат Уставната повелба или ќе бараат помош од ЕУ?

А1

Уставната повелба треба да биде готова до средината на август

А1
3 поврзани вести »

Хаџиевски доцна синоќа разговараше околу ангажирањето на Беќири

Утрински - 09.08.2002

По синоќешното враќање на вардаровата експедиција во земјава, тренерот на црвено-црните Ѓоко Хаџиевски разговараше со членовите на управата околу евентуалното ангажирање на доскорешниот фудбалер на Слога Југомагнат Арџент Беќири во редовите на актуелниот шампион.

Беќири денеска на преговори во Вардар?

Дневник

Слога Југомагнат домаќин во Кисела Вода

Дневник
3 поврзани вести »

Во тепачка застрелано едно лице

Утрински - 06.08.2002

Кај кафулето "Лидо" во Тетово ТЕТОВО - Еден час по полноќ вчера во центарот на Тетово на ул. "Борис Кидрич" кај кафулето "Лидо", од истрел од огнено оружје е повреден Оливер Димовски (23) од Тетово. Според очевидци,расправијата меѓу две групи составени од лица од помлада возраст и сите Македонци, ...

Ранет 22-годишен тетовец во кафулето "Лидо"

Вест

Двајца повредени во инциденти во Тетовско

А1
3 поврзани вести »

Освен сладоледите, "под лупа" млекото и соковите

Дневник - 10.08.2002

продолжува вонредната АКЦИЈА на санитарните инспектори Интензивно се испитува квалитетот на повеќе од 20 сладоледи од приватните слаткарници во Скопје поради сомневањата дека некои од нив се "зачинети" со антибиотици Државниот санитарен и здравствен инспекторат в понеделник ќе обелодени во кои ...

Скопјани лижат сладолед "клукан" со антибиотици?

Дневник

Сладолед со вкус на месо

Вест
3 поврзани вести »

Дејан Богданов освои бронзен медал

Дневник - 05.08.2002

БОРЕЊЕ - ЕП ЗА КАДЕТИ Дејан Богданов го освои бронзениот медал во категоријата до 69 килограми на Европското првенство во борење за кадети, кое се одржа во Вилнус (Литванија). Дејан Митров, пак, до 42 кг стигна до петтото место, а забележителен успех имаа и Стојанче Данилов (50 кг) и Љупче Јовов ...

Бронзен медал за Дејан Богданов

Вест

Дејан Богданов го освои бронзениот медал

Утрински
3 поврзани вести »

Заштита на охридскиот чинар ќе се врши, ама прво треба да се направи проект

Дневник - 09.08.2002

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА РЕШИ: Нашето министерство за идната година изработи проект за санација на чинарот, а финансиските средства ќе ги обезбеди фондот на Министерството за животна средина - ни рече министерот Додовски.

Ветрот откина дел од охридскиот чинар

Дневник

Невреме го турна охридскиот чинар

Вест
3 поврзани вести »

Владата економски ги суспендира македонските граѓани

Капитал - 08.08.2002

Македонската економија по Рамковната спогодба од ОхридВладата економски ги суспендира македонските граѓаниРамковната спогодба од Охрид е само последица на фактичката немоќ за носење реформски одлуки кај македонската и албанската политичка елита.

Невработеноста и сиромаштијата се зголемуваат

Капитал

Стопанските проблеми, невработеноста и сиромаштијата - клучни проблеми во РМ

А1
3 поврзани вести »

11 Октомври и Влазрими во Втората лига

Вест - 09.08.2002

Фудбал Струмица.- Екипите на 11 Октомври и Влазрими обезбедија место во Втората фудбалска лига по победите во мајсторките кои се одиграа во Струмица. Прилепчани ја победија Дрита со 2:0 со головите на Карески во 11. и Трајкоски во 21. минута.

Влазрими - Зајас 3:1 (1:1)

Утрински

11 Октомври и Влазрими - второлигаши

Дневник
3 поврзани вести »