TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Гласачите треба да ги присилат политичарите да ги решаваат економските проблеми

Капитал - 08.08.2002

Крег Џенес, шеф на мисијата на ОБСЕ во МакедонијаГласачите треба да ги присилат политичарите да ги решаваат економските проблеми...Без оглед на кој јазик зборуваш, од кој етникум си, дали си маж или жена, оваа или некоја друга личност, ти мора да ја храниш твојата фамилија.

4.200 полицајци ќе ги обезбедуваат парламентарните избори

А1

МВР договори обука на 4.200 полицајци за обезбедување на изборите

А1
3 поврзани вести »

Штрајкот во печатницата „Гоце Делчев“ е нелегитимен, според директорот

А1 - 09.08.2002

Штрајкот во печатницата „Гоце Делчев“ е нелегитимен, бидејќи не беше навреме пријавен вели директорот на фирмата Михајло Георгиевски и затоа што вработените немаат социјални барања туку политички. Тој тврди дека е поставен за директор пред околу еден месец за да ја извлече фирмата од криза.

Штрајк во печатницата "Гоце Делчев"

Утрински

Штрајк на вработените во печатницата „Гоце Делчев“

А1
3 поврзани вести »

Повторување на изборите во Прешево и Бујановац

А1 - 11.08.2002

Локалните избори на некои избирачки места во Прешево и Бујановац, на југот на Србија денеска се повторуваат. Во Бујановац на 11 избирачки места поради неправилностите извршени на 28. јули, ќе се гласа и за претседател на општината и за одборници, додека во Прешево само за претседател на општината.

Протестите во Бујановац - „замена на тезите“, Човиќ

А1

Србите не даваат Албанец да биде градоначалник на Бујановац

Дневник
3 поврзани вести »

Две дебарски села ги откопаа воените секири

Дневник - 08.08.2002

ПО ОБИДОТ ЗА ЛИНЧ ВО СЕЛОТО СКУДРИЊЕ Соселаните на момчето од Присојница што било претепано во понеделникот во дебарското село Скудриње, " најавуваат дека отсега ќе ги напаѓаат сите скудренчени што ќе ги видат во Присојница. Тие дури планираат да прават и заседи на возилата што минуваат низ нивното ...

Половина село сакало да линчува вљубена двојка оти момчето било "јабанџија"

Дневник

Полиција ги спаси од линч Ромео и Јулија од Скудриње

Вест
3 поврзани вести »

Кермес му се враќа на Скопје

Дневник - 06.08.2002

Коментар - Радмила Јовановиќ Руинираниот ресторан "Кермес", кој во педесеттите важеше за најотмена скопска кафеана, конечно ќе се реновира. Заборавена, напуштена и разурната, дивовселена со скитници и со повеќечлено ромско семејство, деновиве доживува среќни најави дека судбината ќе му се измени и ...

Фуфо ќе му го враќа стариот сјај на "Кермес"

Дневник

Градот нема поим дека "Кермес" веќе е продаден

Вест
3 поврзани вести »

Трајковски побара интервенција од италјанскиот амбасадор во РМ

А1 - 08.08.2002

Возачот Апостолов, и натаму е во затворот во Италија на издржување казна од 3,5 години и 200.000 евра глоба. Проблемот не во казната туку во игнорантскиот однос, на македонската амбасадорка во Рим. За неа велат дека освен што е распоредена по партиски клуч од ДПА, нема никаква врска со дипломатија ...

Се сеќавате ли на Апостол Апостолов?

А1
2 поврзани вести »

Аиртон Сена се самоубил!

Утрински - 08.08.2002

Според личниот психолог на легендата на Ф1, Нуњо Кобра Сите љубители на спортот, а особено оние на Формула 1, сў уште добро се сеќаваат на 1 мај 1994 година и "црната трка" за Големата награда на Сан Марино на патеката во Имола.

Аиртон Сена извршил самоубиство?!

Дневник
2 поврзани вести »

Симоновиќ во Бари го презентираше извештајот за шверцот со цигари

А1 - 07.08.2002

Претседателот на црногорската парламентарна комисија за испитување на точноста на наводите на загрепски национал Вуксан Симоновиќ во Бари со италијанскиот државен обвинител Џузепе Селзи разговараше за наводната вмешаност на црногорскиот државен врв во шверцот со цигари.

Симоновиќ денеска во Бари

А1
2 поврзани вести »

Телекомот ги исклучи телефоните за рекламации

А1 - 07.08.2002

Телефоните на монополот Mакедонски Tелекомуникации наменети за граѓани што имаат рекламации за сметките се исклучени од сообраќај. Во пресрет на најавената акција на Телекомот за исклучување на корисниците што не ги платиле мајските сметки, граѓаните немаат на кој телефон да се обратат.

За неплатена априлска сметка - глуви телефоните на 5.000 корисници

Дневник
2 поврзани вести »

Мултимедијален проект за стогодишнината од Илинден

Утрински - 08.08.2002

Министерството за култура и Ден ДонЧев претставија нов проект Катерина Богоева Министерката за култура Ганка Самоиловска Цветанова и господинот Дин Дончев, вчера на заедничка прес- конференција го претставија проектот "Сто години Илинден" кој јавноста ќе го види идната година, на големиот ...

Македонија планетарно ќе се обедини на еден век од Илинден

Вест
2 поврзани вести »