TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Во превртено "пежо" загина едно лице

Утрински - 06.08.2002

Сообраќајна несреќа меѓу Кичево и Македонски Брод Едно лице го загубило животот, а уште три се потешко повредени во сообраќајната несреќа што во неделата се случила на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод. Несреќата се случила во близина на местото од каде што се дели патот за селата Бигор и ...

Загина сопатник во превртено "пежо"

Вест
2 поврзани вести »

Седум години за илегално поседување оружје во Албанија

Вест - 07.08.2002

ГраЃаните на Албанија кај кои Ќе биде пронајдено оружје без дозвола, Ќе може да бидат осудени на затворска казна и до седум години, според законот кој стапи во сила пред два дена, односно по истекувањето на рокот на доброволно предавање на оружјето.

Затвор до седум години за илегално поседување на оружје

А1
2 поврзани вести »

Германската елита го предизвикува Баерн

Вест - 10.08.2002

ЗАПОЧНУВА ГЕРМАНСКИОТ ФУДБАЛСКИ ШАМПИОНАТ Синоќа со мечот пмеѓу шампионот Борусија Дортмунд и Херта почна германското фудбалско првенство. Синоќа со мечот пмеѓу шампионот Борусија Дортмунд и Херта почна германското фудбалско првенство.

Германија веќе го гледа Баерн како нов шампион

Утрински
2 поврзани вести »

Светската банка инвестираше 5.5 милијарди долари

А1 - 10.08.2002

Бордот на Светската банка во први јули минатата година до 30. јуни годинава одобри 52 проекти во вредност од 5.5 милијарди долари во европските земји и во централна Азија, што е досега најголема сума доделена на тој регион, соопштено е во Вашингтон.

Од вкупно 5,5 млд. долари кредити, Македонија доби 35 млн. долари

Утрински
2 поврзани вести »

Спомен плоча на Личеноски во Галичник

Вест - 09.08.2002

Во Галичник, утре (10 ч.) ќе биде откриена спомен плоча на основополжникот на современата македонска ликовна уметност, Лазар Личеноски. Плочата ќе биде поставена на местото каде била неговата родна куќа, а ќе ја открие министерката за култура, Ганка Самоиловска-Цветанова.

Книжевната колонија "Галичник 2002"

Утрински
2 поврзани вести »

Ќе се уриваат нови куќи и огради за да се направат тротоари

Дневник - 09.08.2002

НА УЛИЦАТА МИЛАН МАРКОВИЌ ВО КОЗЛЕ Поарно ќе биде со парите за проширување на улицата да се поправат фекалната канализација и каналот за атмосферски води и да не спасат од поплави, велат револтираните жители Триесетина семејства од улицата Милан Марковиќ во населбата Козле поднеле петиција до ...

Едни сакаат улицата Милан Марковиќ да "прогледа", а други да си остане слепа

Вест
2 поврзани вести »

Џиџи смета на проверени сили за новиот циклус квалификации

Дневник - 06.08.2002

СПИСОКОТ ЗА МАЛТА, СЕПАК, НА 15 АВГУСТ Македонскиот фудбалски селектор Никола Илиевски реши, сепак, списокот на играчи за пријателскиот меч со Малта, во Скопје, на 21 август, да го објави на 15, наместо на 10 август. - Причина за ова е тоа што Џиџи сака да се одигра првото коло од новото македонско ...

Џиџи в сабота ќе го објави списокот за мечот Малта

Дневник
2 поврзани вести »

Скопје и Тирана го тргнаа правот што го кренаБошковски во Мала Преспа

Дневник - 06.08.2002

ПО ДИПЛОМАТСКИТЕ КОНСУЛТАЦИИ Министерот за внатрешни работи легално влегол во Албанија, а Тирана непропорционално реагира, вели амбасадорот Никовски Македонија и Албанија вчера одржаа дипломатски консултации по што решија да го тргнат политичкиот прав што го крена министерот за внатрешни работи, ...

Посетата на Бошкоски провокативна, но регуларна

Утрински
2 поврзани вести »

Графики од Анка Данаиловска

Вест - 09.08.2002

Изложба на графики од Анка Данаиловска ќе биде отворена вечерва (20.30ч.) во Ликовниот салон РУ при Работничкиот универзитет "Јоска Свештарот" во Струмица. На изложбата ќе бидат презентирани дваесетина графички листови работени во аквантина како и цртежи работени во последните две години.

Изложба на графики на Анка Данаиловска

Утрински
2 поврзани вести »

Македонското поднебје во очите на домашните и на странските уметници

Утрински - 06.08.2002

39. издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија СТРУМИЦА - Во рамките на 39. издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија, според пристигнатите и оние уметници кои допрва ќе пристигнат, учество ќе земат 22 уметници, од кои шест се од Македонија.

На ликовната колонија учествуваат уметници од десетина земји

Дневник
2 поврзани вести »