TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Мултиплекс склерозата се пренесува преку секс?

Вест - 20.09.2002

ЛОНДОН (Ројтерс) - Мултиплекс склерозата која претставува болест на централниот нервен систем, се претпоставува дека може да се пренесува и преку сексуален однос, вели британскиот наужник д-р Кристофер Хокс од лондонскиот Институт за неврологија.

Мултиплекс склерозата се пренесува по сексуален пат?!?

Дневник
2 поврзани вести »

Го пробола сопругот со нож во брачна кавга

Дневник - 17.09.2002

БИТ-ПАЗАР Жена со еден удар со нож го пробола сопругот во слабината и тешко го повредила, во саботата вечер во скопската населба Бит-пазар. Повредениот веднаш бил однесен во Градската болница и, според лекарите, се наоѓа надвор од животна опасност.

Со нож го ранила сопруг оти не бил послушен

Вест
2 поврзани вести »

Трајковски: Очекувам фер, мирни и демократски избори

Утрински - 16.09.2002

Македонскиот претседател гласаше во скопската населба Ченто Скопје - "Сметам дека изборите до овој момент се одвиваат регуларно и во добра атмосфера. Очекувам дека така ќе продолжат до завршувањето на изборниот процес на целата територија на државата", изјави вчера претседателот Борис Трајковски, ...

Трајковски очекува мирни и фер избори

Дневник
2 поврзани вести »

Граѓаните имаат желба да се инсталира вистинска демократија

Дневник - 16.09.2002

АЛИ АХМЕТИ Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, вчера гласаше во своето родно село Зајас. - Јас 43 години не сум гласал во мојата земја бидејќи бев прогонуван поради политички несогласувања со погрешната политика што се водеше во тоа време.

Ахмети: Луѓето сакаат вистинска демократија

Вест
2 поврзани вести »

ДИК беше предмет на несоодветен политички притисок

Утрински - 20.09.2002

Заедничка изјава на меѓународните претставници Специјалниот претставник на ЕУ, Ален Лероа, амбасадорот што го претставува Претседателството на ЕУ, Јоанис Економу, американскиот амбасадор Лоренс Батлер, шефот на Мисијата на ОБСЕ, Крег Џенес, амбасадорот на НАТО,Николас Бигман и претставникот на ...

Меѓународните претставници порачаа мирно предавање на власта

А1
2 поврзани вести »

Најмалку 120 мртви во пожар во фабрика во Нигерија

Вест - 19.09.2002

Хараре, 19 септември - Најмалку 120 работници загинаа во пожарот што завчера зафати една фабрика за производство на гуми во местото Одогунјан во нигериската држава Лагос. Само седуммина работници се спасиле при пожарот за кој се верува дека избувнал во магацин каде што биле сместени хемикалии за ...

Во пожар во Нигерија изгореа 45 луѓе

Утрински
2 поврзани вести »

Стартува ревитализацијата на новиот дел од Градскиот парк

Утрински - 19.09.2002

Заеднички проект на Градот, меѓународната заедница и домашни бизнис-партнери ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Скопјани со право се гордеат со изгледот на стариот дел од Градскиот парк, кој од пред две години е целосно обновен. Но, наскоро тие и сите добри намерници ќе можат да се рекреираат и да уживаат и во ...

Ќе се обнови новиот дел од Градскиот парк

Дневник
2 поврзани вести »

Скупи бисер балкански на Римската цивилизација

Дневник - 19.09.2002

Коментар - Весна Ивановска Поплочени улици со тротоари, покриени со тремови, згради - инсули, луксузни куќи - домуси, со отворени дворишта и фонтани, бањи, форум, театар, храмови. Така изгледал нашиот главен град пред околу два милениуми. Тогаш Римската цивилизација продрела и на Балканот.

Поплочена улица од римско време "светна" во Скупи

Дневник
2 поврзани вести »

Наводниот атентат врз Месиќ шверц на оружје

А1 - 19.09.2002

„Случајот на наводно планираниот атентат врз хрватскиот претседател Стипе Месиќ е всушност шверц на оружје“, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи Шиме Лучин. Одговарајќи на пратенички прашања на вчерашното започнување на есенската сесија на хрватскиот Сабор, Лучин рече дека двете лица кои ...

Подготвуван атентат врз Месиќ во Романија

Вест
2 поврзани вести »

Командант Цаки бара амнестија оти киднапирал и барал откуп

Вест - 19.09.2002

СЕДНИЦА НА КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ВО ОСНОВНИОТ СУД 1 ВО СКОПЈЕ Кремар Османи и Берзат Бејтула познат како командант Цаки, двајцата припадници на ОНА кои се обвинети за киднапирање на Мафиз Берзати од Боговиње поднесоа приговор на обвинението и бараат амнестија или суде Вчера во Основниот суд 1 во Скопје ...

Грабнувачите на измачуваните работниците ќе одговараат за ново киднапирање

Дневник
2 поврзани вести »