TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-30 - 2002-10-06

„За“ и ги предлага на ДУИ ресорите правда, социјала, економија и локална самоуправа

А1 - 05.10.2002

Коалицијата „За Македонија заедно“ и предложила на ДУИ во новата влада да ги раководи истите ресори кои и во претходниот кабинет ги имаа партиите на Aлбанците, дознава А1. Тоа се 4 министерства - за правда, за труд и социјална политика, за економија и за локална самоуправа.

Маратонска собраниска игра на нерви и на политички блефови

Утрински

Поповски: Парламент со повисок авторитет, повеќе доверба и углед

Утрински

На ДУИ и се нудат ресорите што ги имаше ДПА

Утрински

Црвенковски ќе биде мандатар на новата влада

А1

Вест Дневник Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник А1

36 поврзани вести »

Југословенски офицери му помагаат на Багдад

А1 - 06.10.2002

Неколку многу стручни офицери на југословенската војска ми помагаат на Ирак во организацијата на противвоздушната одбрана од американските и британските авиони, пишува денеска лондонскиот „Сандеј Тајмс“. Офицерите биле ангажирани за време на судирот на Косово во 1999-та година, кога со помош на ...

Буш: ОН или ќе застанат зад САД, или нека се тргнат настрана

Вест

"Во инспекцијата која во 90-тите беше во Ирак имаше шпиони", тврди нејзин член

Вест

Буш ќе ги заобиколи ОН за напад врз Ирак

А1

Русија, Франција и Германија ја отфрлаат предлог-резолуцијата на САД за Ирак, Блер упорно ја брани

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Дневник Дневник Утрински

28 поврзани вести »

ФСМ и должи на УФА медија 88.250 евра!

Дневник - 05.10.2002

ФУДБАЛ Фудбалскиот сојуз на Македонија му должи на медиумскиот гигант УФА медија од Хамбург, Германија, уште 88.250 евра за да го исплати кредитот од 450.000 евра (или 900.000 ГМ). ФСМ при потписот на договорот во 1996 година зел 700.000 ГМ, а во 1998 година уште 200.000 ГМ.

Лазе Митрески: Во никој случај не беше обезбеден кворум во Банско

Вест

Сомнително мнозинство во Банско

Утрински

Побарано ФСМ што побрзо да одржи Редовно собрание во Скопје

Утрински

Арнаудов повторно избран за претседател

Утрински

Вест Дневник Дневник Дневник А1 Дневник Дневник Дневник

18 поврзани вести »

Пазарџиите но, и полицијата од понеделник на Кванташки

А1 - 04.10.2002

Oд понеделник по неколку месечно отсуство, на Кванташкиот пазар повторно се враќа полицијата, како предуслов за непречено функционирање на пазарот на големо, изјави Цветко Мицевски главен инспектор за патен сообраќај во Скопје.

ПРИВИЛЕГИРАНИ ПАЗАРЏИИ

Утрински

Жителите на Кисела Вода бараат да се пресели дивиот пазар

Дневник

Дивите пазарџии ќе мора да одат на Кванташки пазар

Утрински

Oдложено редислоцирањето на пазарџиите

А1

Дневник А1 А1 Утрински Дневник А1 Утрински

12 поврзани вести »

Вардар се оддалечува на врвот на табелата

А1 - 05.10.2002

Вардар се оддалечува на врвот на табелата по убедливиот триумф во Куманово. Заостануваат Беласица ГЦ и Тиквеш. Струмичани освоија еден бод во Кратово, кавадарчани се поразени во Скопје. На Чаир конечно се враќа победничкиот дух.

Напаст за противничките голмани

Утрински

Ќе биде ангажиран само еден од тројцата Бугари?

Дневник

Да Силва ќе дебитира против Самсунспор

Утрински

Вардарците добија само плата, Ѓошевски доби и повреда на окото

Вест

Дневник Вест Утрински Дневник Утрински Утрински

11 поврзани вести »

Меѓународните граници мора да се почитуваат

А1 - 04.10.2002

Меѓународните граници мора да се почитуваат и да бидат отворени за слободно движење на граѓаните, изјави синоќа во Шид претседателскиот кандидат на ДСС и актуелниот претседател на Југославија Војислав Коштуница. Во интерес на државата и нејзината стабилност е изборите да бидат успешни, рече ...

Шешељ повика на бојкот на вториот круг од изборите

Дневник

Гласовите за Коштуница недоволни за промена на политиката

А1

Неизвесен вториот круг на претседателските избори во Србија

А1

Коштуница и Лабус ќе го "трчаат" вториот круг на претседателски избори во Србија

Вест

Утрински Дневник Дневник А1 Вест Утрински

11 поврзани вести »

Месиќ за своето сведочење во Хаг против Милошевиќ

А1 - 05.10.2002

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ го оцени своето сведочење на судскиот процес против Слободан Милошевиќ како „должност да помогне во утврдувањето на историските факти и вистината за улогата што во периодот на распадот на СФРЈ и формирањето на хрватската држава ја имал поранешниот југословенски ...

Продолжение на судењето на Милошевиќ

А1

Милошевиќ му возврати на Месиќ дека бил врбуван да ја разбие СФРЈ

Вест

Милошевиќ е убеден дека ЈНА не е одговорна за масакрот во Вуковар

Дневник

Милошевиќ го обвини Месиќ за неговата улога во војната

Утрински

А1 Вест Утрински Дневник А1 А1

11 поврзани вести »

Наплатата на приходите во Буџетот над очекувањата

Утрински - 04.10.2002

Според Министерството за финансии Заклучно со 30 септември годинава наплатата на приходите во Буџетот е над проекциите и очекувањата на Министерството за финансии и на ММФ, соопшти вчера Кабинетот на министерот Никола Груевски.

Бугарија нема потреба од финансиска помош од ММФ

Утрински

И државите ќе можат да одат во банкрот

Капитал

Сиромашните држави ќе можат да прогласат банкрот

Дневник

И ММФ се противи на партиските вработувања

Утрински

Утрински А1 Утрински Утрински Вест Дневник

11 поврзани вести »

Седница на палестинскиот законодавен совет

А1 - 05.10.2002

Палестинскиот законодавен совет утре треба да одржи седница во Рамалах, на која ќе биде разгледана одлуката на сад за признавање на ерусалим за главен израелски град. Пратениците треба да го разгледаат и барањето на палестинскиот лидер Јасер Арафат за дополнително двенеделно одложување на рокот за ...

Израелската армија вежбала како да го протера Арафат, тврди весникот "Маарив"

Вест

Арафат не го признава Ерусалим за главен град на Израел

А1

Израел контактира со можниот наследник на Арафат

Утрински

Израелската војска ги зазеде позициите пред штабот на Арафат

А1

Утрински Утрински Дневник Утрински Вест

10 поврзани вести »

Родителите од Шемшово ќе го блокираат автопатот Тетово - Скопје

А1 - 06.10.2002

Иницијативниот одбор на родителите од неколкуте села околу Шемшово револтирани од промената на името на училиштето од „Даме Груев“ во „Јумни Јонузи“ за среда најавија блокада на автопатот Тетово - Скопје кај Желино, но ги повикаа и сите ученици во Македонија тој ден да ја бојкотираат наставата во ...

Потребни се училишта без задна врата

Дневник

Натписот на училиштето во Шемшево заменет со табла на албански јазик

Дневник

Училиштето во Шемшево преименувано од "Даме Груев" во "Јумни Јонузи"

Вест

„Јумни Јунузи“ е новото име на основното училиште во Шемшово

А1

Дневник Вест А1 Вест А1

10 поврзани вести »