TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Тасим Сулејмановски од "За" го подигна уверението за пратеник

Утрински - 05.10.2002

МАНДАТИ Тасим Сулејмановски од коалицијата ?За Македонија заедно" е 120-от пратеник во македонскиот парламент. Сулејмановски вчера попладне го подигна уверението за пратеник од Државната изборна комисија која подготви и испрати извештај до Собранието.

Новите пратеници побрзаа да ги подигнат мандатите

Вест

Партиските лидери не дојдоа по пратеничките уверенија

Дневник
3 поврзани вести »

Хашкиот трибунал им ги остава "помалите предмети" на националните судови

Вест - 03.10.2002

ХАГ, 3 октомври - Судиите од Хашкиот трибунал усвоија мерки со кои одредени полесни кривични случаи од надлежноста на Трибуналот ќе се пренесуваат во националните судови, без оглед на тоа дали обвинетиот се наоѓа во притвор во Меѓународниот суд или не.

За случаите од Македонија, Хаг сеуште без одговор

А1

Хаг ги стави под лупа образложенијата за воени злосторства на Џиков и на Дел Понте

Дневник
3 поврзани вести »

Меѓународните претставници бараат да се вработат етничките полицајци

Утрински - 04.10.2002

Средба на Груевски со претставници на меѓународната заедница Скопје - Претставници на меѓународната заедница на вчерашната средба со министерот за финансии, Никола Груевски, побарале да даде согласност за вработување полициски регрути од единицата од мешан состав која имаше шестмесечен тренинг ...

И ММФ се противи на партиските вработувања

Утрински

Микелсен до Груевски да се стопираат изборните вработувања

А1
3 поврзани вести »

Комесарот предлага плејофот да биде во јуни

Дневник - 05.10.2002

ОДБОЈКА Поради учеството на машката сениорска репрезентација на Македонија во одбојка на квалификациите за Европското првенство 2003 година, комесарот на Лигата во ОСМ, Јосиф Василески, предлага финалните плејоф-натпревари во машка конкуренција да се играат во јуни, а не во мај, како што беше ...

Првенството одложено, Олимпик нов прволигаш

Утрински

Немањето кворум го одложи Вонредното собрание

Утрински
3 поврзани вести »

Македонска и Балканска сопственици на управувачкиот пакет на НПК

Утрински - 05.10.2002

Банките блиски до ВМРО-ДПМНЕ обезбедија проширување на бизнисот НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Македонска и Балканска банка од завчера станаа управувачки сопственици на "Националната платежна картичка". Овие две банки, блиски до ВМРО-ДПМНЕ, до контролниот пакет-акции на НПК, кој вреди околу 3,7 милиони ...

Продадени пет отсто од НПК

Утрински

Балканска и Македонска банка полека ја преземаат НПК

Утрински
3 поврзани вести »

Александар Баевски му ја донесе победата на ОФК Белград

Вест - 30.09.2002

Наши фудбалски интернационалци Југославија - 4 коло Со голот што го постигна во последната минута од мечот Александар Баевски му ја донесе победата на ОФК Белград во дуелот со Сутјеска (3:2). - Влегов во игра во последните триесетина минути од мечот.

Бајевски му донесе победа на ОФК Београд, автогол на Седлоски

Утрински

Бајевски му донесе победа на ОФК Београд

Дневник
3 поврзани вести »

Киднапирани па ослободени двајца жители на гостиварските села Сенокос и Неготино

Вест - 04.10.2002

Во гостиварските села Сенокос и Неготино, вчера во раните утрински часови од дома биле киднапирани 60-годишниот Ибраим Ш и Б.М. Осомничен за грабнувањето е извесно лице Х.Х. кој заедно со уште неколкумина вооружени лица, мештаните ги однеле во непознат правец.

Двајца киднапирани, па ослободени

Дневник

Шестмина киднапирани Македонци биле убиени, а другите се во Косово

Утрински
3 поврзани вести »

Владата и бунтовниците се согласија на примирје

А1 - 05.10.2002

Владата на Брегот на слоновата коска и бунтовниците се согласија во текот на денешниот ден да потпишат примирје, соопштија синоќа посредниците. Посредниците од западна Африка се обидуваат да го прекинат 16-дневниот бунт кој однесе стотици животи.

Мировни сили во Брегот на слоновата коска

А1

Франција ги евакуира странците

Утрински
3 поврзани вести »

Потпишан договор за соработка меѓу ДПМ и Сојузот на бугарските писатели

Утрински - 01.10.2002

Друштво на писателите на Македонија Договорот е потпиШан на македонски и на бугарски јазик и со него се утврдува соработката за периодот 2002-2004 година Вчера, во Агенцијата Софија Прес во присуство на истакнати личности од литературниот и културниот живот на Бугарија, Софија беше потпишан договор ...

Потпишан договор за соработка меѓу македонските и бугарските писатели

Дневник
2 поврзани вести »

Средношколци-Албанци провалија во "Цветан Димов" барајќи празни училници

Дневник - 05.10.2002

УЧЕНИЧКИ ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ Околу 500 средношколци-Албанци од скопската гимназија "Зеф Љуш Марку" вчера сосила влегле во гимназијата "Цветан Димов", каде што сакаат да се префрлат, бидејќи во нивното училиште нема доволно простор.

Протест на средношколците Албанци

А1
2 поврзани вести »