TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-11-25 - 2002-12-01

Штрајкувачите на „Саса“ излегоа од јамите

А1 - 30.11.2002

Новиот застапник на државниот капитал на „Саса“ Ангелко Вакански, генералниот директор Филип Петровски, потпомогнати од претседателот на гранковиот синдикат Пеце Ристевски, по едночасовна напната дискусија, синоќа конечно ги убедија штрајкувачите со глад да ја напуштат јамата, во која тие поминаа ...

Потпишан договорот за продажба на цинковиот концентрат, пари за "Саса" в понеделник

Вест

Додека не легнат парите на сметката, рударите остануваат во јамите

Утрински

Вистинската норма се вика реформа

Дневник

„Саса“ ќе се рестартира, штрајкувачите ќе излезат од јамите

А1

Утрински Дневник А1 Утрински Вест Дневник Капитал А1

27 поврзани вести »

Протест против учеството на Австралија во напад врз Ирак

А1 - 30.11.2002

Речиси 15 илјади лица протестираа денеска во Сиднеј против учеството на Австралија во евентуален воен напад врз Ирак, што би го предводеле САД. Сидикалниот лидер Шаран Бароу на демонстрантите им рече дека на австралискиот премиер Џон Хауард треба јасно да му порачаат дека Австралија не смее да ...

Коштуница верува во успех на претседателските избори

А1

Луѓето на Садам кријат биохемиско оружје под перница?

Дневник

Радикализација ако не успеат изборите во Србија

А1

Инспекторите ги сумираат првите резултати

А1

А1 Утрински Утрински Вест Дневник А1 А1 Утрински

27 поврзани вести »

„Вардар“ и „Беласица ГЦ“ ги заменија местата на врвот од табелата

А1 - 01.12.2002

Бранителот на титулата „Вардар“ и вицепрвакот „Беласица ГЦ“ ги заменија местата на врвот на табелата на крајот на есенската полуетапа во нашата најквалитетна фудбалска лига. Струмичани со победата на гостувањето во Делчево го искористија новиот кикс на црвено - црните во Прилеп и есенската титула ...

Беласица ГЦ - Слога Ј. и ФЦУ 55 - Силекс

Утрински

Таковски: Во Струмица да не видам ни с од скопски тим!

Утрински

Беласица ГЦ ја пречекува Слога Југомагнат

Вест

Струмичани во Слога Ј. гледаат шанса за првото финале

Дневник

А1 Дневник Дневник Утрински Вест Дневник Утрински А1

19 поврзани вести »

Странскиот капитал ја наметна конкуренцијата

Капитал - 28.11.2002

Странскиот капитал ја наметна конкуренцијатаСтепенот на приватизираност на банкарскиот систем на Македонија на крајот од првото полугодие на годинава изнесува 86,1%, односно 90,3% ако се иземе Македонската банка за поддршка на развојот која е целосно во државна сопстевност.

Каматната политика на деловните банки е ригидна и нефлексибилна

Капитал

Приходите од провизии кај македонските банки

Капитал

Ние сме најголема банка во Македонија

Капитал

НПК е стратешки проект за Балканска банка и за Македонија

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

17 поврзани вести »

ДУИ најавува свој разгранок и во Струмица

А1 - 01.12.2002

ДУИ е на пат да формира разгранок и во Струмица а иницијаторите меѓу кои се и познати струмички професори, лекари и бизнисмени веќе ги направиле првите контакти со раковотсвото на ДУИ и себе си се нарекуваат амбасадори на добра воља и соживот.

ДУИ бара од Трајковски да се вклучи во преговорите за името

Утрински

ДУИ на средба кај Трајковски

Вест

Трајковски: „Демаркацијата да не се врзува со статусот на Косово“

А1

Буџаку најавува дека ќе им се приклучат уште 350 Македонци!

Утрински

Дневник Утрински Утрински А1 А1 Вест Дневник Дневник

17 поврзани вести »

Железничарите најавија блокада на пругите со жива сила

А1 - 01.12.2002

Од утре желзничарите ќе ги блокираат пругите со жива сила. Тие и натаму бараат од владата пари за исплата на една плата како услов да го прекинат штрајкот. Во владата пак сеуште никој не сака да разговара со штрајкувачите од МЖ.

МЖ побара 4,2 милиони евра заостанат долг од Владата

А1

Владата не се плаши од заканата за синдикален штрајк

Дневник

Нема решение за штрајкот на железничарите

А1

Муратовски најавува генерален штрајк во декември

Утрински

Утрински А1 А1 Дневник Утрински А1 Дневник Дневник

16 поврзани вести »

Атанасовски: Имаме легитимно раководство

Утрински - 30.11.2002

Оперативецот на ФСМ за иницијативата за промени "Имаме легално избрано раководство на ФСМ, па оттаму не гледам зошто да не ги почитуваме неговите одлуки. Што се однесува до иницијативата, таа е доставена до Сојузот, но на известувањето упатено на адресата на ФСМ не се наведени потписите на тие што ...

На Чаир децидни - правдата е на наша страна

Утрински

Делегатите ќе се соберат на 14 декември во Скопје

Утрински

Луѓе од ФСМ учествувале во фалсификат на записник?

Дневник

ФСМ казнет со 10.000 ШФ

Дневник

Вест Дневник Вест Утрински Дневник Дневник Утрински Вест

15 поврзани вести »

Уапсен командантот на „Маченици на Ал Акса“

А1 - 30.11.2002

Израелските сили во акцијата во Рафидија на Западниот Брег го уапсија командантот на радикалната група „Маченици на Ал-Акса“, Маџиџ ал-Масри, соопштија извори од групата. Мачениците на Ал-Акса, кои се поврзани со организацијата Фатах на палестинскиот лидер Јасер Арафат, ја презедоа одговорноста за ...

Нови апсења на Западниот Брег

А1

Двајца милитанти убиени со проектили, а нивниот одмаздник загина од своја бомба

Дневник

Загина самоубиец Палестинец

Утрински

Загинаа двајца лидери на Ал Акса и Хамас

Утрински

А1 Вест Утрински А1 Утрински Дневник Дневник Утрински

13 поврзани вести »

Како е да се живее со сида во Македонија?

А1 - 01.12.2002

Стојан Конев од Прилеп е меѓу првите заразени со вирусот на „хив сида“ во земјава и единствениот кој јавно зборува за својата болест. Во Макеоднија има 64 забележани случаи на заразени од сида, но многумина можеби и не знаат дека се болни, па овој број според лекарите можеби е двоен или троен.

Светски ден на борба против СИДА-та

А1

Трајковски: „Секој нов ХИВ случај, наша колективна грешка“

А1

Тестовите за сида ќе се прават на кодирани формулари

Вест

Кинска невеста со СИДАќе се венча со здрав младоженец

Вест

Дневник Дневник А1 Вест Дневник Утрински Вест Утрински

13 поврзани вести »

Меѓу владите "Бранко-Љубчо-Бранко" е распослан голем октопод

Дневник - 30.11.2002

Павле Трајанов На меѓународната конференција за организираниот криминал на Балканот, која се одржа во Лондон, за Македонија се поставени приоритети од чија исполнување ќе зависи севкупната поддршка на земјава. Рокот за реализација е краток, а проверката ќе биде во јуни 2003 година во Солун.

Неприфатливо е организираниот криминал да ја загрозува евроинтеграцијата на Балканот!

Капитал

Во Македонија има волја и сили за борба против криминалот

Утрински

Од Македонија се бара енергичен одговор на корупцијата и на перењето пари

Дневник

Патен: „Балканот да го сузбие криминалот, па потоа во ЕУ“

А1

Дневник Утрински Вест А1 А1 Вест Дневник

12 поврзани вести »