TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

"Случајот Македонија" уште еден камен во светскиот мозаик

Утрински - 22.02.2002

Културното наследство и војната - ургентна работилница во Охрид КАТЕРИНА БОГОЕВА Во Охрид вчера започна ургентна регионална работилница посветена на културното наследство и војната, во чиј што центар се случувањата во Македонија.

Финансиска конструкција за споменична реконструкција

Дневник

Ургентна расправа за заштита на културното наследство

Дневник

Ќе се донесе Охридска декларација за заштита на спомениците

Вест

Случајот Македонија - културното наследство во војна

Утрински
5 поврзани вести »

Владата на Пандели Мајко ја доби довербата

Утрински - 23.02.2002

Гласање во парламентот во Тирана По осумчасовна дебата во петокот наутро (еден часот по полноќ), со 81 глас "за", албанскиот парламент му изгласа доверба на премиерот Пандели Мајко и неговата влада. Против гласаше опозицијата со 42 гласа.

Новата албанска влада доби доверба

А1

Конечниот избор на владата на Мајко во исчекување

А1

Седницата за гласање на нова албанска влада одложена за денеска

А1

Парламентот гласа за новата влада на Пандели Мајко

А1
5 поврзани вести »

Продлабочување на позитивните тенденции меѓу Софија и Скопје

А1 - 23.02.2002

„Македонските и бугарските политичари треба да се концентрираат на иднината и да ги продлабочат позитивните тенденции во меѓусебните односи“, изјави во интервју за скопски „Дневник“ бугарскиот претседател Георги Прванов. Тој, како што е најавено, во вторник треба да допатува во дводневна посета на ...

Народите на двете држави од нас очекуваат да им ја разубавиме иднината

Дневник

Прванов ќе им се обрати на пратениците

Утрински

Прванов идната недела во Македонија

А1

Прванов ќе ја посети Македонија

Утрински
5 поврзани вести »

Барикадата кај клучката за Камењане ги запре патролите

Утрински - 21.02.2002

Етнички мешаната полиција не влезе во ниедно од 15-те села во Тетовско ГОЈКО ЕФТОСКИ ТЕТОВО - На автопатот Тетово-Гостивар, веднаш на почетокот кај клучката за Камењане, локални жители етнички Албанци поставиле барикада од трактор и патничко возило зад кои имало 40-тина луѓе и со тоа ги попречиле ...

Албанците бараат во "мешаните" патроли да има само Албанци!?

Дневник

Полицијата не влезе во 15-те планирани села

А1

Полицијата од утре во 15 нови тетовски села

А1

Жеровјане - регионален полициски центар за 15 села

Вест
5 поврзани вести »

Литванците пресилни за нашиот шампион

Вест - 22.02.2002

НЕБЛ ЛИГА - "Д" ГРУПА Очекуван пораз. - Ѓорѓи Чековски Вилнус. - Екипата на Литвос Ритас по вторпат за една седмица високо го порази македонскиот кошаркарски шампион Фершпед Работнички. Овојпат Литванците славеа со 96:75 и ја забележаа четвртата победа во исто толку средби во Д групата од НЕБЛ ...

Кошаркарите на Фершпед Работнички загубија од Вилнус

А1

Да се сочува честа во дуелот со силниот противник

Утрински

Фершпед Работнички на мегдан со феноменалните Литванци

Вест

"Шпедитерите" и натаму газат се пред себе

Утрински
5 поврзани вести »

ВЕЧЕРВА ЌЕ БИДАТ ОДИГРАНИ ДВЕ КАМЕРНИ ПРЕТСТАВИ

Утрински - 23.02.2002

ВО ДРАМСКИ ГОСТУВА МЕСТНО ГЛЕДАЛИШЧЕ ЉУБЉАНСКО По вчерашното претствување со "Ноќ спроти водици" од Вилијам Шекспир, во режија на Слободан Унковски, "Местно гледалишче љубљанско", своето госување на сцената на Драмски театар го заокружува со вечерашната презентација на двете камерни претстви "Сцени ...

Театарот „Местно Гледалишче“ од Љубљана гостува во Драмски

А1

"Местно гледалишче" од Љубљана гостува со три претстави

Дневник

"Местно гледалишче Љубљана" гостува со три претстави

Утрински

Словенците гостуваат со Унко

Вест
5 поврзани вести »

Бик-заборавете на проблемите

Дневник - 22.02.2002

Ве очекуваат проблеми со колегите на работа, а постои можност да влезете и во некој посериозен конфликт, па затоа ве советуваме да не обрнувате многу внимание на ситници што може да ви ја загрозат положбата. Ќе бидете нервозни па сето тоа може и негативно да влијае на вашиот партнер.

Бик-развеселете се

Дневник

Бик-организирајте се

Дневник

Бик-кон подобро

Дневник

Бик-подобрување

Дневник
5 поврзани вести »

Лозарци ги чекаат новите газди наоружани и со цистерна со ЦО2 пред портите

Вест - 23.02.2002

СЛУЧАЈ БИТОЛСКА "ПЕЛИСТЕРКА" Случајот Лозар кулминира. Лозарци не се порадуваа ниту еден ден на решението на битолскиот Основен суд за поништување на сите одлуки од ноемвриското собрание на акционери на сопствениците на ЦИП Продукт, кога само ден подоцна, судијата Иво Стојановиќ од битолскиот ...

Мобилизација на лозарци за одбрана на комбинатот

Утрински

Случајот „Лозар“ заглавен низ судските лавиринти

А1

Борбата за "Пелистерка" продолжува

Капитал

Основниот суд од Битола "ја поништи" пресудата на Скопскиот суд

Дневник
5 поврзани вести »

Овен-не пропуштајте шанса

Дневник - 22.02.2002

По подолга монотонија на емотивен план ќе имате можност да заблескате во друштвото и да бидете забележани, но и заведени од личност од спротивниот пол. Не треба да ја пропуштите шансата. Ако сте во брак или во посериозна врска, спремете се за романтична вечера со саканата личност, по која следува ...

Овен-можност за нешто ново

Дневник

Овен-бидете внимателни

Дневник

Овен-одлични комуникации

Дневник

Овен-негативни емоции

Дневник
5 поврзани вести »

Карзаи во посета на Иран

А1 - 24.02.2002

Претседателот на преодната авганистанска влада Хамид Карзаи допатува денеска во прва официјална посета на Техеран на разговори со шефот на иранската држава Мохамед Катами. Висок ирански функционер вчера за прв пат остро го нападна американскиот претседател Џорџ Буш.

САД признава дека убиените Авганистанци не биле припадници на Ал Каеда

А1

Убиството на авганистанскиот министер не било планирано

А1

Авганистанската интелигенција не брза со враќањето

Утрински

Авганистан се лизна кон нови судири

Дневник
5 поврзани вести »