TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

Можено убиство од користољубие

Вест - 20.02.2002

ИСТРАГАТА ЗА МРТВАТА СКОПЈАНКА ПРОНАЈДЕНА ВО СТАН ВО НАСЕЛБАТА ТОПААНСКО ПОЛЕ, ТРАЕ Ѓурфлида Узеир која во неделата во сопствениот стан на улицата "Методија Митевски" била пронајдена мртва, со убодна рана во вратот, можно е да била убиена од користољубие.

Ја нашол мајка си мртва в кревет

Утрински

Убиена или самоубиена средовечна жена

Вест
3 поврзани вести »

Странците им делат помош на Албанците, нас не игнорираат

Дневник - 23.02.2002

Македонците од битолските села се револтирани Претставници на меѓународната заедница не само што доаѓаа да ги анкетираат Албанците дали имаат мака и проблеми од Македонците, туку и два пати месечно со возила на Црвениот крст им носеа пакети со храна, чоколади и банани за нивно "закрепнување".

КФОР шета низ битолско за проверка како живеат Албанците

Вест

Имотните проблеми не се меѓуетничка нетрпеливост

Утрински
3 поврзани вести »

Македонија преговара за влез во СТО

Утрински - 20.02.2002

Во Женева Министерот за економија, Бесник Фетаи, кој се наоѓа со делегација на четиридневни преговори со Светската трговска организација во Женева, вчера оствари билатерални средби со претставниците на Канада и на Европската унија.

Продолжуваат преговорите за влез на Македонија во СТО

А1

Продолжуваат преговорите за влез во Светската трговска организација

Утрински
3 поврзани вести »

Вашингтон го признава Договорот за границата

Утрински - 23.02.2002

Делегација на САД при НАТО кај македонскиот државен врв Скопје - Делегацијата на САД при НАТО, предводена од постојаниот претставник, амбасадорот Николас Барнс, на вчерашните средби со македонскиот државен врв го пренесе ставот на американската администрација во врска со целосната поддршка од ...

На Македонија и требаат уште реформи за да се квалификува за членство во НАТО

Дневник

САД и НАТО се уште немаат одлука за земјите кандидати на НАТО

А1
3 поврзани вести »

Караџиќ не оди во Хаг - ќе изврши самоубиство

А1 - 24.02.2002

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, обвинет за воени злостори, нема доброволно да оди пред судот во Хаг и подготвен е да изврши самоубиство. Ова за весникот „Независне новине“ од Бања Лука го изјави Божидар Бучуревиќ, поранешен близок соработник и пријател на Караџиќ, сега висок ...

САД ја интензивираат потерата по Радован Караџиќ и Ратко Младиќ

Дневник

Дел Понте притиска за Караџиќ и Младиќ

Утрински
3 поврзани вести »

СЕАФ во "Логин системи" инвестираше 500 илјади долари

Утрински - 21.02.2002

Официјално соопштено новото вложување на американскиот инвестициски фонд МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Инвестицискиот фонд ?СЕАФ Македонија", вчера, официјално соопшти дека инвестира околу 500 илјади долари во ?Логин системи", со што станува сопственик на над 30 отсто од капиталот на оваа фирма од ...

СЕАФ Македонија вложи во "Логин системи" 430.000 долари

Вест

СЕАФ Македонија инвестираше 430.000 долари во Логин Системи

Капитал
3 поврзани вести »

Војникот Крсто Караџовски почина од саморанување

Утрински - 23.02.2002

НЕСРЕЌА Скопје - Непосредно до сместувачкиот објект на АРМ во село Бродец, Скопско, вчера околу пет часот, воениот обврзник Крсто Караџовски, вршејќи ја должноста на обезбедување на единицата, изврши саморанување од личното вооружување, а од последиците на саморанувањето почина во Воената болница ...

Кај Бродец загина војник на АРМ

Вест

Почина војник по саморанување

А1
3 поврзани вести »

Ако се снајдат, лекарите нема да останат без работа

Капитал - 21.02.2002

Реформата во здравството ги скара Министерството и СиндикатотАко се снајдат, лекарите нема да останат без работаНа обвинувањата од Синдикатот дека 7.000 лица ќе останат без работа, министерот за здравство вели дека сите лекари ќе склучат договори со Фондот за здравствено осигурување.

Болното здравство се плаши од лекот!

Дневник

Во примарното здравство нема да има технолошки вишок

Утрински
3 поврзани вести »

Јулија му била свеска на Ромео

Дневник - 22.02.2002

НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА ЉУБОВНАТА ДРАМА ВО СТРУМИЧКО Струмичките Ромео и Јулија, кои пред два дена испија отров во гевгелискиот хотел "Пелагонија", всушност биле зет и свеска во љубовна врска. Струмичката чаршија шпекулира дека 16-годишната девојка била трудна од сопругот на нејзината сестра.

Спасени затруени љубовници во Гевгелија

Утрински

Љубовници од Струмица испиле отров, како Ромео и Јулија

Дневник
3 поврзани вести »

Чашуле во Њујорк на седница на Советот за безбедност

А1 - 24.02.2002

Слободан Чашуле вчера замина за Њујорк, седиштето на ОН, каде со години се решава спорот околу името меѓу Македонија и Грција. Но, тој нема намера, како што изјави за А1, да разговара за името. Чашуле оди со друга идеја - да разговара за оспорувањето на границата од страна на УНМИК.

Чашуле сака да се лади, ама не сака да плати

Вест

Чашуле и Трајковски ги закопаа секирите

Утрински
3 поврзани вести »